Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Čakanie na iPhone 5 pribrzdilo rast Apple

25.07.2012, 10:48 | pst | ČTK

Pomalší nárast tržieb sklamal, akcie sa v prvej reakcii zosunuli o šesť percent

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Tagy

Apple

Technologická spoločnosť Apple zvýšila v treťom fiškálnom štvrťroku v medziročnom porovnaní tržby o 23 percent na 35 miliárd dolárov. Čistý zisk narástol o 20,7 percenta na 8,8 miliardy dolárov. Aj napriek tomu, že spoločnosť zvyšovala tržby rýchlejšie ako najbližší konkurenti, ide o najpomalší rast za viac ako dva roky. Analytici oslovení agentúrou Bloomberg predpokladali, že tržby prekročia hranicu 37 miliárd dolárov. Akcie Apple sa po zverejnení výsledkov zosunuli o šesť percent.

Apple, v ktorého čele od vlaňajšieho augusta stojí Tim Cook, vidí príčinu menších ziskov čiastočne v slabšom dopyte v západnej Európe a Ázii. Hlavnou príčinou pomalšieho rastu sú však odložené nákupy, keďže zákazníci čakajú na uvedenie piatej generácie iPhonov, ktorá by sa na trh mala dostať na jeseň.

Od apríla do júla Apple predal 26 miliónov iPhonov, čo je výrazne menej, ako očakávali analytici, ktorí predpovedali 29 miliónov predaných kusov. Ešte v prvom štvrťroku Apple predal 35,1 milióna svojich smartfónov. Zastavil sa aj rast predaja osobných počítačov Mac, ktorých sa za štvrťrok predali približne štyri milióny kusov, čo predstavuje nulový rast oproti minulému roku aj oproti predchádzajúcemu štvrťroku.

Vankúš poskytli v tomto štvrťroku Applu najmä iPady, ktorých sa predalo 17 miliónov kusov a tvorili už viac ako štvrtinu celkových tržieb firmy. Pred rokom sa Applu podarilo za rovnaké obdobie predať približne deväť miliónov iPadov.

„Je jasné, že je to sklamanie,“ povedal analytik Channing Smith z finančnej spoločnosti Capital Advisors Growth Fund. Vyčkávanie zákazníkov však prekvapivé nie je. Podobný trend bol zaznamenaný aj vlani pred spustením predaja zariadenia iPhone 4S. Tento rok však tento jav nastal skôr.

Analytici majú dlhodobo ťažkosti s presným odhadom tržieb Apple, tradične však majú tendencie ich podhodnocovať. Odložené nákupy môžu Applu vyplatiť dividendu v budúcnosti, keďže po uvedení iPhonu 5 bude svoje telefóny pravdepodobne meniť doteraz najväčšia skupina zákazníkov Applu.

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Tagy Apple