Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Canon a Panasonic zastavili výrobu v Číne

17.09.2012, 12:20 | ČTK

Firmy reagujú na mohutné protijaponské protesty, ktoré zasiahli Čínu

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Japonská elektrotechnická spoločnosť Canon sa rozhodla na dva dni zastaviť výrobu v troch z celkovo štyroch tovární, ktoré má v Číne. Reaguje tak na protijaponské protesty, ktoré v minulých dňoch zasiahli Čínu. K rovnakému kroku sa rozhodla aj spoločnosť Panasonic a podľa japonských médií aj niekoľko ďalších firiem. Automobilka Toyota napriek útokom vo výrobe pokračuje.

Odstávka v továrňach Canonu sa týka dneška a utorka, zatiaľ ale nie je jasné, ako tento krok firmu ovplyvní. Dnes je totiž v Japonsku štátny sviatok, takže ekonomické dôsledky by nemuseli byť výrazné. Firma zastavuje výrobné linky v továrni v provincii Kuang-tung, kde vyrába laserové tlačiarne. Ďalšia továreň, ktorú rozhodnutie zasiahne, je v rovnakej provincii a vyrába digitálne fotoaparáty. Tretí závod je v provincii Ťiang-su a vyrábajú sa v ňom kopírky.

Panasonic uviedol, že zastavil výrobu v dvoch továrňach na súčiastky, predbežne tiež na dva dni. Výrobu v treťom závode prerušili v reakcii na sabotáž, ktorej sa dopustila časť zamestnancov. Firma personálu oznámila, aby zatiaľ zostal doma.

Čínu v minulých dňoch zasiahli ostré protijaponské protesty pre sporné ostrovy, na ktoré si robia nárok obe krajiny. Tokio preto vyzvalo Peking, aby ochránil japonských občanov v krajine. Terajšie demonštrácie sú najväčšie za desiatky rokov.

Čínske štátne médiá medzitým varovali, že vlna nepokojov ohrozuje obchodné vzťahy medzi oboma krajinami. Vzájomná obchodná výmena vlani dosiahla zhruba 345 miliárd dolárov (262,8 milardy eur).

Zdroj: SITA/AP

Čínski demonštranti pred japonským veľvyslanectvom v Pekingu.

Foto - SITA/AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Canon, Čína, Panasonic

Diskusia (0 reakcií)