Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

České ministerstvo obrany maže z telefónov Huawei softvér

09.02.2019, 18:00 | TASR

České ministerstvo obrany nariadilo odstrániť zo služobných telefónov značky Huawei bezpečnostnú aplikáciu AirWatch.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy

Česko, Huawei

Svojim pracovníkom na to rozoslalo aj podrobný manuál. Zistil a píše o tom spravodajský server iRozhlas.cz. Ide o prvé konkrétne opatrenie, ktoré rezort obrany vykonal v reakcii na varovania Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB).

AirWatch je softvér americkej firmy VMware, ktoré ministerstvo podľa registru zmlúv používa na zabezpečenie prístupu do interného informačného systému armády. Z akého dôvodu môže tento softvér pre správu firemných telefónov v zariadeniach Huawei predstavovať bezpečnostné riziko, však novinárom hovorca ministerstva Jan Pejšek nevysvetlil.

Neprehliadnite

„Analýza rizík stále ešte nie je hotová. Takže zatiaľ jediným – a možno dočasným, uvidíme, ako dopadne analýza rizík – konkrétnym opatrením je nepoužívanie danej aplikácie na telefónoch Huawei,“ uviedol J. Pejšek.

Americký softvér AirWatch umožňuje ovládať služobné telefóny na diaľku. Ministerstvo obrany ho používa napríklad na zabezpečenie prístupu z mobilných telefónov do niektorých služieb vnútorného informačného systému armády.

Ako pre webovú stránku Českého rozhlasu povedal analytik a publicista Marian Kechlibar, môže v tomto prípade existovať podozrenie, že nariadenie o zmazaní aplikácie prišlo preto, že došlo k modifikácii aplikácie bez súhlasu výrobcu.

Firma Huawei sa proti varovaniu NÚKIB ohradila a vystúpila proti nemu aj čínska ambasáda v ČR. Varovanie opakovane kritizoval i český prezident Miloš Zeman, varujúc pred odvetou Číny voči českým firmám.

Podľa premiéra Andreja Babiša by sa kybernetická bezpečnosť mala riešiť na celoeurópskej úrovni, tvrdí portál. S tým, že bezpečnostné výhrady voči firme Huawei zaznievajú aj v niektorých ďalších európskych krajinách i v USA.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Česko, Huawei