Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čínske technológie na sledovanie ľudí sa rozpínajú. Laboratóriom sa stáva Afrika

02.08.2018, 05:12 | Jozef Tvardzík | © 2018 News and Media Holding

Čínske firmy v oblasti rozpoznávania tvárí podpisujú dohody aj s represívnymi vládami. Ich cieľom je primárne biznis, ale efekt čínskeho dohľadu v štýle Big Brother sa môže rýchlo rozšíriť do rôznych kútov sveta a viesť k diskriminácii a potláčaniu menšín.

  • Tlačiť
  • 23

Technológia na rozpoznávanie tvárí sa šíri v Číne extrémne rýchlo. Kamery sledujú chodcov na staniciach, identifikujú bezdomovcov na uliciach a dokonca monitorujú veriacich v štátom schválených kostoloch. Rozpoznávanie tváre sa používa namiesto overovania preukazu totožnosti a v pilotnej verzii občania dostávajú takzvaný sociálny rating.

Od súkromných firiem vláda získava dáta o tom, čo o nej ľudia hovoria, ako si plnia finančné záväzky a s kým sa priatelia. Výsledné číslo ich priradí do sociálnej skupiny. Ak je rating nízky, občan nemusí dostať hypotéku, spomalí sa mu internetové pripojenie alebo nebude môcť navštíviť luxusnejšiu reštauráciu.

Čínsky sledovací projekt s názvom Skynet začal už v roku 2005, ale nedávne pokroky v umelej inteligencii dodali snahám štátu vo sfére sledovania ďalšiu oporu. Len v Číne bolo vlani zverejnených približne 530 patentov, ktoré súvisia so sledovaním ľudí a rozpoznávaním tvári prostredníctvom videí a bezpečnostných kamier.

Neprehliadnite

Ambiciózny vládny plán stojí na troch nohách: na podpore technologických a finančných gigantov ako Alibaba a Tencent (prevádzkovateľ populárneho WeChatu), na silnom partnerstve s mladými start-upmi a na starostlivo vytvorených opatreniach, ktoré dávajú prednosť národnej bezpečnosti pred akýmkoľvek súkromím smrteľníkov.

Investície v Afrike

Čína navyše v investovaní do umelej inteligencie predstihla aj Spojené štáty. Už vlani si čínska komunistická vláda vytýčila smelý cieľ, že do roku 2020 sa chce dostať v odvetví umelej inteligencie (AI) na úroveň USA a do roku 2030 sa stať na tomto poli celosvetovým lídrom. Odhaduje pritom, že tento segment bude mať hodnotu 150 miliárd dolárov.

Čína má na to skvelé predpoklady. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 23

Tagy Čína, technológia