Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cloud zmení svet tak ako automobily, tvrdí šéfka česko-slovenského Microsoftu

12.12.2016, 19:00 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

Biljana Weber (50) sa stala novou šéfkou Microsoftu pre Slovensko a Českú republiku. Pre TREND.sk vysvetľuje, čo spojenie týchto dvoch trhov prinesie firmám a spotrebiteľom, ako vidí budúcnosť mobilných okien a prečo sa všetko točí okolo oblakov.

  • Tlačiť
  • 4

Technológie sú jej vášňou. Keď sa rozhodovala, čo študovať, chcela skúsiť architektúru. Ale kvôli problémom so zrakom z toho zišlo. Rozhodla sa pre inú kreatívnu a modernú sféru - informatiku. Hovorí, že ani dnes, o 26 rokov neskôr, by to nebolo inak.

Na IT sa jej páči, že ide o odvetvie, v ktorom sa musíte permanentne učiť nové veci: „Každý deň pracujete s vysoko inteligentnými ľuďmi, či už sú to vaši kolegovia, partneri alebo zákazníci. To všetko bez prestávky stimuluje sivú kôru. Navyše sa cíti človek mladý a dynamický, čo s pribúdajúcimi rokmi začínamčoraz viac oceňovať.“

Biljana Weber pochádza zo Slovinska. Počas práce pre IBM a Microsoft pôsobila aj v rôznych častiach sveta. Ale stále najviac obľubuje stred a východ starého kontinentu. V Microsofte pracuje šiesty rok, dvadsať rokov predtým pôsobila v IBM.

Biljana Weber, nová šéfka Microsoft Slovensko a Česká republikaZdroj: Microsoft

Čo konkrétne znamená spojenie Microsoftu na Slovensku a v Česku pre podnikateľov a koncových zákazníkov?

Vznikol väčší trh a ten je vždy viac počuť. Interne to pre zamestnancov znamená lepšiu príležitosť na kariérny rast. A väčšiu viditeľnosť v očiach vedenia, pretože čím väčší trh, tým väčšia zodpovednosť. Microsoft má veľa klientov, ktorí pôsobia na Slovensku aj v Českej republike, ako sú telekomy alebo banky. Teraz už ich objednávky alebo podporu bude vybavovať jeden tím. Spojenie navyše vytvorí lepšiu vyjednávaciu pozíciu pri rokovaní s centrálou. Získame tým viac zdrojov a väčšie investície, ako keby šlo o dva samostatné menšie trhy.

Softvér Microsoftu sa na Slovensku pravidelne spomína v súvislosti so štátnou správou, ktorá ho nakupovala aj s otáznou využiteľnosťou. (Napríklad v roku 2012.)

Našou ambíciou je byť zodpovedným, dlhodobým a dôveryhodným partnerom pre všetky vlády, s ktorými spolupracujeme, a to nielen v biznisovej oblasti. Ako zodpovedný občan sa v každej krajine, kde pôsobíme, zapájame do oblastí, ako je rozvíjanie digitálnych zručností u mládeže, modernizácia vzdelávania, spolupráca v oblasti kyberbezpečnosti a podpora neziskových organizácií a podnikateľského sektora.

Microsoft podporuje OpenSource, ktorý sa stal pevnou súčasťou nášho biznisu

Aké sú vaše skúsenosti s riešením partnerstiev so štátnou správou v Českej republike alebo v Slovinsku?

Microsoft sa primárne zameriava na poskytovanie svojich riešení prostredníctvom partnerov. Veľmi dobrý príklad takéhoto riešenia je systém štátnych maturít v Česku, ktorý je z väčšej časti spravovaný na technológiách Microsoftu už viac ako šesť rokov. Iným príkladom riešenia v Microsoft Azure je aj český Věstník veřejných zakázek, ktorý je pre ministerstvo pre miestny rozvoj spravovaný v cloudovom prostredí už päť rokov.

Aký je váš hlavný argument na to, že softvér Microsoftu je pre štátnu správu lepšia voľba než open source riešenia?

Najskôr by som rada zdôraznila jednu dôležitú vec: Microsoft podporuje open source, ktorý sa stal pevnou súčasťou nášho biznisu. Jedna tretina virtuálnych strojov v Azure beží na Linuxe a možno si spomínate na slová nášho CEO Satyu Nadellu, ktorý pred dvoma rokmi vyhlásil, že Microsoft miluje Linux. No keď sa zákazníci, najmä z organizácií verejného sektora, rozhodujú, ako vybudovať svoju IT infraštruktúru a aké technológie a aplikácie sú pre nich najlepšie, nesmú zabúdať na efektívnosť, udržateľnosť a náklady riešenia, ktoré si zvolia.

Takže cenu nevnímajú objektívne?

Sme jediný predajca, ktorý poskytuje riešenia vo všetkých oblastiach spolupráce a produktivity, aké si zákazníci vyžadujú. Je to oveľa efektívnejšie, ako keď každé z riešení poskytuje iný predajca. Aj keď sa investícia do open source riešení zdá finančne vhodnejšia, ak si spočítame náklady na migráciu, manažment a udržateľnosť počas celého IT životného cyklu, často sa ukáže, že open source je drahší ako softvér Microsoftu. Preto mnohé z opensourcových projektov v uplynulých rokoch skončili a organizácie, ako napríklad mesto Mníchov, migrujú späť na riešenia Microsoftu.

Windows 10 má byť na každej platformeZdroj: Microsoft

Cloud je budúcnosť Microsoftu. Ale aká je budúcnosť cloudu?

Práve sa končí prvá fáza cloudových služieb a na ceste je nová generácia. Veľmi rada porovnávam cloud s vynálezom automobilu. Prvé modely sa vizuálne veľmi podobali na konský voz. Mnohí ľudia to nevolali auto, ale voz bez koní. A skoro všetky finančné inštitúcie nechceli do tejto oblasti investovať, pretože ju brali ako sezónnu záležitosť.

Dnes, ako vieme, automobilový priemysel zmenil celú spoločnosť. Cestovanie, diaľnice, sieť predajcov. Vtedy si to nikto nevedel predstaviť. Verím, že cloud teraz prináša podobné príležitosti na veľké zmeny.

Som nadšená zo všetkých tých start-upov, ktoré vedia ľahko a rýchlo rásť. Čo pred príchodom cloudu nebolo možné. Teraz im stačí používať len časť výkonu a s rozširovaním zákazníckej základne si flexibilne dokúpia ďalšie kapacity. Zmizli tiež hranice. Geografické aj veľkostné. Stačí mať dobrý produkt a cez noc zrazu získajú aj tie najmenšie start-upy milióny používateľov po celom svete.

Verím, že nie sme tak ďaleko od teleportovania, čo dokazujú prvé úspešné pokusy

Aká konkrétna funkcia má najsilnejšiu perspektívu?

Horúcou novinkou je podľa mňa biznisová analytika a strojové učenie. To budeme vidieť čoraz viac. Poznám už niekoľko prípadov, keď strojové učenie citeľne zvýšilo efektivitu jednotlivca aj celej firmy. Umelá inteligencia, základ pre našu asistentku Cortana, ktorú denne využívam, virtuálna realita v podobnom projekte Hololens sú tiež už tu. A verím, že nie sme tak ďaleko od teleportovania, čo dokazujú prvé úspešné pokusy - zatiaľ na báze fotónov. Technológie sa tak rýchlo vyvíjajú, že buď na ten vlak naskočíme, alebo ostaneme veľmi ďaleko pozadu.

Aké sú najbližšie plány Microsoftu na Slovensku a v Česku?

Cloud a digitálna transformácia. Je to široký pojem a každý si ho definuje inak. Ale dalo by sa to zosumarizovať tak, že sa firma snaží poskytovať svojim klientom to najlepšie vďaka použitiu najnovších technológií. Aké procesy ako firma môžem zautomatizovať, ako môžem ušetriť čas mojim zamestnancom, aby sa nevenovali administratíve, ale klientom. Aj v samotnom Microsofte práve prebieha transformácia zo starého biznisového modelu na nový cloudový. Veľa sme sa z tejto premeny naučili a radi skúsenosti poskytneme našim klientom.

V čom sa cítite najsilnejší? Prečo by si firma pre digitálnu transformáciu nemala vybrať konkurenciu?

V prvom rade, sami prechádzame touto premenou a vieme, čo všetko so sebou prináša. Technológia je v tomto procese extrémne dôležitá. Ale stále je to len nástroj transformácie. Ešte dôležitejší je celkový posun firemnej kultúry. Navyše, máme širokú skupinu partnerov ponúkajúcich svoje riešenia, ktorí môžu pomôcť aj v špecifických prípadoch.

Vo svete je približne 350 miliónov používateľov Windows 10. Je to podľa vás úspech?

Jednoznačne. Veľmi vysoké sú aj čísla upgradovania na desiatky zo starších systémov. Omnoho vyššie, než to bolo po príchode Windows 7. Netýka sa to však len počítačov alebo tabletov. Ale aj mnoho zariadení IoT (internet vecí) v logistike, zdravotníctve alebo transporte má implementovanú Windows technológiu.

V Microsofte sa aktívne pracuje na vývoji mobilných zariadení.

Upgrade na Windows 10 sprevádzali sťažnosti niektorých používateľov kvôli až invazívnym pokusom ich k prechodu presvedčiť. Ako sa s tým Microsoft vyrovnal? Pocítil pokles spokojnosti zákazníkov?

Prieskumy spokojnosti robíme v júni a v novembri. Takže onedlho po spracovaní údajov uvidíme, či to malo vplyv na vnímanie Microsoftu zákazníkmi. Ak sa ukážu negatívne dopady, budeme to intenzívne riešiť. Pretože spokojnosť a dobrá skúsenosť sú menami budúcnosti a stojí na nich úspešnosť celej firmy.

Rodina Surface zariadení. Možno pribudne aj smartfónZdroj: Microsoft

Ako vidíte budúcnosť mobilnej verzie Windows 10? Posledné obdobie to s nimi nevyzerá ružovo.

Momentálne sa sústreďujeme na budovanie Windows 10 ekosystému s vývojármi a partnermi, medzi ktorými sú aj výrobcovia hardvéru s naším systémom ako HP, Asus a ďalší.

Našou filozofiou je spojiť platformy. S veľkou pravdepodobnosťou už máte počítač so systémom Windows. Ak rovnaký systém s rovnakým grafickým prostredím beží aj na hernej konzole, tablete a smartfóne, o to plynulejšia a atraktívnejšia je skúsenosť používateľa.

Na druhej strane, snažíme sa byť otvorení. Napríklad náš Office 365 funguje veľmi dobre na Android a iOS zariadeniach. Windows 10 Mobile nie je nejaký samostatný produkt, ale súčasť rodiny Windows 10 a takto sa k nemu pristupuje aj pri jeho vývoji a podpore.

Šepká sa, že sa do konca roka dočkáme aj Surface mobilu.

V Microsofte sa aktívne pracuje na vývoji mobilných zariadení. Nemôžem špecifikovať, či to bude do konca roka a ani či ide o Surface smartfón. Ale onedlho predstavíme zaujímavú novinku z tejto oblasti.

A čo Hololens? Aké využitie v biznise môže priniesť rozšírená realita?

Zaznamenali sme rekordný záujem o Hololens medzi nezávislými softvérovými vývojármi. Ich výtvory sú stavané na špecifické využitie v špecifickom odvetví ako v automobilovom priemysle či zdravotníctve. Stretla som sa s tuctami zaujímavých možností, ako Hololens využiť v podnikaní. Naposledy napríklad na navigáciu lodí cez veľmi úzke vodné kanály. Verím, že ďalšie skvelé aplikácie pre rozšírenú realitu nás ešte čakajú.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy cloud, Microsoft, rozšírená realita, Windows 10