Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Čo ak je váš 4K televízor len 3K

25.01.2016, 13:30 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

Pri nových technológiách sa nezriedka stáva, že výrobcovia sa radi hrajú so slovíčkami. Predajcovia pritom nemusia ovládať všetky skratky a marketingové označenia, možno niekedy ani nechcú. A tak sa koncový používateľ dostáva do statkov-zmätkov. Alebo si nekúpi to, čo si myslel, že kupuje. Týkať sa to môže aj televízorov s extra vysokým rozlíšením, najčastejšie označovaných skratkou 4K. Niektoré z nich sú „len“ 3K.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

Tagy

4K, UHD

Full HD sa stalo štandardom. Zobrazovacie body uložené v mriežke 1 920 stĺpcov a 1 080 riadkov má v televízore už azda každý. A niekto už aj v mobile. Pred pár rokmi, keď 3D obrazovky prestali verejnosť vzrušovať, sa preto výrobcovia televízorov vrhli na Ultra High Definition (UHD).

Ultravysoké rozlíšenie v roku 2012 štandardizovala Consumer Electronics Association (CEA). Ako UHD sa tak môže označovať len displej alebo obrazovka s pomerom strán 16:9 a podporou zobrazenia s rozlíšením minimálne 3 840 x 2 160 bodov. Teda takmer štyritisíc stĺpcov, z čoho je odvodené 4K. Ako Ultra HD sa označujú aj 8K obrazovky. Na tie si ale ešte pár rokov počkáme.

Každý zobrazovací bod, teda pixel, pozostáva z troch menších častí, takzvaných subpixelov. Každý pre základnú farbu – červenú (red), zelenú (green) a modrú (blue) RGB. Pri 4K obrazovke to teda znamená 11 520 subpixelov na jeden stĺpec.

Zdroj: Flickr

Na trhu sú aj obrazovky s označením UHD 4K, ale nie je to úplne presné. Používajú lacnejšiu technológiu RGBW. To W je pre white, bielu farbu. Ide o štvrtý subpixel, ktorý vytvára len bielu farbu. Zlepšuje jas, ale do zmiešavania farieb nezasahuje. Uberá tak štvrtinu RGB subpixelov. V skutočnosti preto RGBW televízor disponuje rozlíšením 2 880 x 2 160 pixelov. Čiže by sa mal označovať skôr ako 3K televízor.

Čo to v praxi znamená a ako to má zákazník rozoznať? Každý výrobca, ktorý predáva RGB 4K televízory, sa tým rád pochváli a certifikát vylepí na škatuľu alebo priamo na obrazovku v predajni. Tieto certifikáty udeľuje Digital Europe alebo organizácia CEA, najnovšie aj UHD Aliancia. Pozorné oko môže rozdiel medzi 4K a 3K rozoznať: v trochu slabšom kontraste a nerovnakej farebnosti po celej ploche obrazovky.

Zdroj: Flickr

Ak ste si zaobstarali 4K televízor za príjemnú cenu a teraz ste zistili, že v skutočnosti ide o 3K panel, netreba hneď panikáriť. Porovnali sme 4K a 3K televízory vedľa seba, oba s výrobnými nastaveniami a rozdiel bol minimálny. Pri bežnom HD alebo full HD televíznom vysielaní je to úplne irelevantné. Najmä pri uhlopriečkach pod 46 palcov, kde sú zobrazovacie body úplne drobné.

Pri 4K obsahu by sa už sem-tam dali nájsť zmeny v kontraste, jase a farebnej homogenite. Je potrebné vziať do úvahy aj cenový rozdiel. Ten sa pohybuje na úrovni desiatich až pätnástich percent. Na „ozajstné“ 4K je tak dobré si priplatiť vzhľadom na to, že ide o investíciu na najbližších päť, možno aj desať rokov. Dovtedy bude v 4K rozlíšení aj teleshopping. Už teraz sú v 4K dostupné niektoré tituly z knižnice Netflixu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

Tagy 4K, UHD