Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Čo je to ten fidget spinner a prečo je zrazu všade

26.05.2017, 19:00 | Marián Biel | © 2017 News and Media Holding

Niečo divné trojcípe, čo má ložiská. Hlavne školáci si to krútia medzi prstami. Možno ste to nestihli zazrieť naživo a je šanca, že sa to k vám nedostalo ani cez displeje monitorov a smartfónov. Faktom však je, že to začína byť väčší trend ako jojo a tamagoči dohromady. A to ani nemá konkrétneho hlavného výrobcu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Ak si počas porád alebo telefonátov kreslíte všakovaké tvary alebo sa hráte s hodinkami či kravatou, je to pomerne bežná vec. Pre niekoho to je však dôležité zo zdravotného hľadiska. A jedna takáto bežná zdravotná pomôcka sa stala popkultúrnym hitom. Ako takzvaný fidget spinner funguje a prečo je to s veľkým náskokom najviac vyhľadávané slovo na Googli za posledné mesiace?

via GIPHY

Fidget spinner sa ťažko prekladá. Najbližšie by mohol mať k nepokojnému rotoru. Ale to neznie veľmi sexi. Dôležitejší je pojem fidget, teda nepokoj, nervozita, vrtenie, neposednosť. Napovedá to o tom, prečo vlastne niečo také vzniklo.

Rôzne fidget spinnery vznikli už v polovici 90. rokov minulého storočia a určené boli pre autistov alebo ľudí, ktorí trpeli úzkosťami alebo ADHD – poruchou pozornosti a hyperaktivitou. Podľa prieskumov ňou trpí až sedem percent detí školského veku. Táto jednoduchá pomôcka má pomáhať sústrediť sa.

Dôležité je nejakým spôsobom zamestnať mozog. A ukázalo sa, že tieto hračky to celkom dobre zvládajú. Čo však nikto nečakal je, že zatiaľ čo ešte do decembra 2016 si tento pojem reálne nikto negooglil, teraz sa v rebríčku vyhľadávaných pojmov doťahuje na Donalda Trumpa. A v americkej verzii Amazonu je to s obrovským náskokom najvyhľadávanejší gadget zo všetkých, keď zabral 18 z 20 miest v rebríčku najpredávanejších hračiek a hier.

Podľa 1010Data.com je to dokonca najrýchlejšie rastúci online produkt za celú históriu. Za tri mesiace predaj týchto „rotoríkov“ narástol o 2-tisíc percent na viac ako 25 miliónov amerických dolárov. Jeden stojí len okolo 10 dolárov.

Zdroj: Google

Pritom je to doslova kus plastu alebo kovu v rôznych obmenách dizajnu s dvoma či troma ramenami, niekedy s LED diódami a spoločným znakom sú len bežné guľôčkové ložiská. Vďaka nim sa vie spinner veľmi dlho točiť a pôsobiace sily vytvárajú príjemný, pre niekoho upokojujúci pocit. Dokonca si ich už začali ľudia aj vyrábať doma pomocou 3D tlačiarní.

Fidget Spinner vo vyhľadávaní na AmazoneZdroj: 1010data.com

Fascinujúce na tom však je hlavne to, že k pôvodu tohto produktu sa nikto nehlási. Patent na zdravotnú pomôcku s podobnými vlastnosťami si mala podať pred zhruba 20 rokmi Catherine Hettinger, inžinierka z New Yorku. Autorstvo súčasných fidget spinnerov jej zatiaľ nebolo priznané.

A tak ich vyrába hocikto, kto na to má príležitosť. Predajcovia ich potom nestíhajú predávať a už ich niektoré americké a austrálske školy zakázali, pretože počas vyučovania ich používanie vyrušuje. Onedlho sa však z učiteľských zásuviek znova dostanú k majiteľom, školský rok sa onedlho končí.

Zdroj: Wikimedia

V neposlednom rade je fidget spinner aj pomôcka pre marketérov. Alebo ukážka toho, že predajným hitom sa môže stať úplne nepotrebná vec, ktorá je však dostatočne zaujímavá. Na propagáciu nie je nutné vynaložiť ani euro, do sveta sa dostane vďaka internetu. Žeby aj príležitosť pre slovenské strojárenské fabriky vyrábajúce ložiská?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4