Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Čo priniesla videoherná šou E3: nový 4K Xbox, Nintendo na koni a istoty od Sony

18.06.2017, 08:00 | Michal Korec

Pred 22 rokmi vznikla v plnej kráse, pred dekádou sa schovala do malého hangáru a v súčasnosti je zase na výslní. Veľtrh E3, výročná udalosť vo videohernej brandži, láka médiá a profesionálov, ale aj tisícky laických fanúšikov. Čo priniesla séria tlačoviek pred jej otvorením?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tlačovky výrobcov konzol a najväčších distribútorov už dávno nie sú určené iba pre zástupcov médií. Vysielajú sa v priamom prenose, pozrieť si ich môže každý fanúšik danej značky alebo videohier vo všeobecnosti. Fanúšikovia, herné tábory, vyznávači kultov, všetci si našli to svoje – a predsa niektorí čakali viac...

Microsoft: 4K Xbox, najsilnejšia konzola

Pri Microsofte sa najväčšia pozornosť sústredila na novú konzolu. Vylepšený Xbox One sa volá Xbox One X, podporuje 4K hranie, príde 7. novembra a bude stáť 499 eur. Microsoft venoval 4K celú úvodnú pasáž, vyzbrojil ju hutnými špecifikáciami, vyhlásil Xbox One X za najvýkonnejšiu konzolu.

V tejto generácii ťahá Xbox One za kratší koniec (výkonmi i predajmi). Je zrejmé, že Microsoft chce otočiť kartu a hardvérovo náročných zákazníkov a bývalých prívržencov získať späť. Cena nie je nízka, na tejto úrovni začal aj prvý Xbox One.

Assassin’s Creed: OriginsZdroj: Microsoft

Od Microsoftu sa čakali veľké oznámenia nových hier. Výrobca skôr potvrdil očakávané tituly Forza 7 a Crackdown 3. Inak sa bude Microsoft spoliehať najmä na výborne vyzerajúce verzie third-party hitov ako Assassin’s Creed: Origins a Star Wars: Battlefront II.

Všetci čakali hry, Phil Spencer opakoval, že ich je 42 a z toho 22 exkluzívnych. Videli sme nové Metro, príde druhý melancholický Ori a na rok aj Sea of Thieves. Hemžilo sa to najmä zbraňami, výstrelmi a zombie akciou. Hier nebolo málo, no zásadné AAA oznámenia neprišli.

Forza 7Zdroj: Microsoft

Šikovné opomenutie Gears of War a Halo znamená, že Microsoft sa nemusí spoliehať iba na ne, no originálne značky sa neukázali. Aspoň indie scéna získala väčší priestor a viac menších hier znamená, že Microsoft zrejme už získava komunitu na svoju stranu. Bude to hráčom stačiť? Kombo lacnejší Xbox One S a drahší Xbox One X dáva zmysel, akurát Xbox exkluzivít je menej.

Sony: Sila a istota

Prezentácia Sony je dôkaz, ako je odlišné čítanie správ a sledovanie jej skladby. Sony má všetok hardvér už na trhu: PS4, PS4 Pro i PS VR, takže tlačovka bola výlučne o hrách a silných značkách. Vlastné štúdiá prezentujú vlastnú tvorbu (Uncharted, Horizon, Gran Turismo), partnerstvá sú silné (Call of Duty, Destiny) a budúci rok prinesie hity ako nový God of War a Days Gone.

God of WarZdroj: Sony

Sony na jednej strane potvrdilo, že myslí na hráčov, takže ich dokáže potešiť opäť aj nostalgiou (remake Shadow of the Colossus ukazuje ako nadčasová bola PS2 hra v roku 2005) i pretlačiť japonský hit na Západ (Monster Hunter). A Detroit stále ukazuje sľubný vývoj novodobej sci-fi.

Vlastnú sekciu mala VR, kde čaká pár sľubných zážitkov (Star Child, Moss, Bravo Team, rybačku z Final Fantasy XV – všetko menšie alebo stredne veľké tituly hľadajúce nové možnosti plus Skyrim VR). Prvý milión PS VR majiteľov teda bude mať čo hrať.

Sony chystá aj vlastného Spider-Mana, čím uzatvára kruh. Keď už má licenciu na filmy, môže ho konečne využiť aj pre exkluzívnu hru. Súčasne však prezentácia Sony pôsobila ako séria ukážok, čo nemala jasný tmel, iba uviesť to najlepšie z domácej tvorby a opakovať, čo fungovalo aj minulý rok.

Neprehliadnite

Je možné, že Sony si berie k srdcu kritiku, že ukazuje vopred hry, ktoré prídu neskoro alebo vôbec. Oveľa viac sa tak podobá na japonské štúdiá, ktoré nepromujú hru príliš dlho vopred, ale vyjde do roka. Jediná vec, čo azda chýbala: zníženie ceny na PS4 či PS4 Pro? Pri 499-eurovom Xbox One X ju zatiaľ netreba.

Nintendo je späť

Nintendo je primárne firma, ktorá začala výrobou hračiek a dodnes tak fungujú aj jej konzoly. A keď sa im darí, výrobca je spokojný a môže využívať hrdinov v nových či originálnych hrách. Switch sa chytil, 3DS sa stále výborne predáva, takže fanúšikov čakajú pokračovania či remaky v sérii Pokémon, Yoshi či Kirby.

Super Mario OdysseyZdroj: Nintendo

Najväčšou hviezdou E3 je, samozrejme, nový Super Mario Odyssey. Na Switch sa chystá tiež nový Metroid, pri ktorom stačilo ukázať symbolickú štvorku a fanúšikovia sú vo vytržení. Fire Emblem Warriors a Xenoblade 2 zase vyskúšajú výkon Switch naplno.

Nintendo pochopilo, že keď každý mesiac vydá poriadnu hru a pár silných megahitov bude mať v zálohe, úspech sa dostaví. Akurát niektorí čakajú, že by raz mohli viac monetizovať solídnu Wii U knižnicu, z ktorej si veľa hier mnohí nevyskúšali.

EA a Bethesda v akcii

EA obmieňa svoju ponuku úspešne a na ich športových hrách je vidieť zaujímavý trend – chcú do nich prinášať príbehy. Zabralo to pri FIFA, teraz skúsia aj Madden NFL. Inak vidieť stávku na istotu – Need for Speed: Payback sa konečne priblížil vzoru Rýchlo a zbesilo, Star Wars: Battlefront II rozšíri známy svet o nové bojiská a sympatické bude vydávanie ďalšieho obsahu bez ďalších poplatkov. Napokon je tu malý titul A Way Out, ktorý sa dá hrať iba v dvojici a nová značka Anthem.

Star Wars: Battlefront IIZdroj: EA

Bethesda začala vydávať výborné hry každého pol roka (v máji a novembri). Tento raz má pripravenú bohatú jeseň s rozšírením Dishonored (15.9.) a dvomi akčnými horormi The Evil Within 2 (piatok 13.10.) a Wolfenstein II: New Colossus (27.10.). Všetci čakajú, ako Nintendo Switch utiahne veľký Skyrim. Aj ten Doom vo virtuálnej realite (s príznačným názvom Doom VFR) môže byť intenzívna zábava.

UbiSoft zanechal skvelý dojem

Ak ide o pomer očakávaní, emócií, diverzity a prezentácie talentov, na E3 prekvapil UbiSoft. Z bláznivého miešanca Mario+Rabbids Kingdom Battle žiari kvalitná stratégia i dobrá paródia. Skull and Bones je odvodená námorná hra z Assassin’s Creed, no má potenciál.

Starlink: Battle for Atlas má oživiť segment plastových hračiek. Transference je divný triler, no nevyzerá márne a UbiSoft na ňom spolupracuje s Elijahom Woodom. South Park paroduje úplne všetko. The Crew 2 a Far Cry 5 vyzerajú ako bežné pokračovanie, no jazdiť na motorových člnoch a postaviť sa kultu v Montane skrýva isté čaro. Olympijská expanzia pre Steep (šport so snowboardermi a lyžiarmi) dáva zmysel. A ukončiť šou malou ukážkou na pokračovanie kultu Beyond Good & Evil 2 po 14 rokoch je odvaha.

No práve tá si získava hráčov, ktorí vedia, že nové Call of Duty i FIFA prídu, no často hľadajú v spleti hier niečo nové, nečakané či kultové. UbiSoft by mohol zosekať tlačovku o 10 minút a znížiť kadenciu nadávok, ale stále je v jadre rodinnou firmou s charizmatickým francúzskym CEO s európskou náturou.

E3 prezentácie sú tradične plné archetypov, z ktorých si vystrelil nezávislý distribútor Devolver Digital. Je to trefná šou, čo zabavila komunitu, no tiež neoslovila všetkých. Pozor na brutalitu a kvantum vulgarizmov:

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy E3 2017, Microsoft, Nintendo, Sony, Ubisoft, Xbox

Diskusia (0 reakcií)