Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dá sa chytiť zlodej informácií?

19.02.2014, 00:00 | PR

Inzercia | V našej brandži sa každý s každým pozná. Ľudia z konkurenčných firiem si večer zájdu spolu na pivo, porozprávajú sa o ženách, futbale či podmienkach v práci. Netreba veľa a popri pivných rečiach sa pod stolom nenápadne presunie malý USB kľúč.

  • Tlačiť

Aj takto sa môže zachovať zamestnanec, ktorý má prístup k citlivým dátam. Je pritom jedno, či riadite menšiu či strednú firmu alebo priamo korporáciu či štátnu agentúru, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou. A je jedno, o akej brandži hovoríme, prvá veta tohto článku platí azda všade. Kto sa zaoberá dátami a ich ochranou, vie, aké ťažké je vystopovať „únoscu“ citlivých informácií a dostať ho pred súd. Nehovoriac o tom, že škoda, spôsobená únikom informácií, je nezvratná. A to aj pre firmu, ktorá považovala profesionálnu ochranu dát za pridrahý luxus.

Je dôležité, aby nad citlivými dátami bdel expert. Podľa možnosti ten najlepší, taký, na ktorého sa dokážu spoľahnúť ministerstvá či priamo Úrad na ochranu osobných údajov ČR. Etablovaná firma SecurStar Slovakia pokrýva všetky slabé miesta, ktoré by útočník mohol zneužiť. Sledovanie zamestnancov je nepopulárne, no sledovať, ako pracujú so strategicky dôležitými dátami, je nevyhnutnosť. Strážiť treba samotné dáta, strážiť treba pamäťové nosiče. A ak je to nevyhnutné, strážiť treba aj prenos dát a hlasu po telefóne. Pri takejto ochrane nie je priestor na kompromisy. SecurStar Slovakia poskytuje práve tým najnáročnejším klientom ochranu dát na všetkých úrovniach. Ak sa na ňu dokáže spoľahnúť český úrad vlády či tamojšie ministerstvá obrany a vnútra, zaručí SecurStar rovnakou silou aj ochranu vašich dát.

Milan Hladký, riaditeľ SecurStar Slovakia, www.securstar.sk

Milan Hladký, riaditeľ SecurStar Slovakia, www.securstar.sk

Ako ustrážiť USB kľúče

USB kľúče a disky sú dlhodobo najrizikovejšími nosičmi informácií. Kúpiť si ich môže hocikto, prepašovať ich do prostredia firmy taktiež nie je problém. SecurStar Slovakia preto ponúka hneď niekoľko riešení, ako zabrániť úniku citlivých dát na externých nosičoch. Samozrejme, nehovoríme len o USB kľúčoch a diskoch, ale aj o rôznych pamäťových médiách. Je dôležité, aby sa chránené súbory dali spustiť len z takých médií, kde je to bezpečné. Vďaka programu s príznačným názvom USB pod kontrolou dokážete stanoviť, ktoré dáta sa nebudú dať použiť mimo vašej firemnej siete. Rovnako dokážete systém „naučiť“, aby rozoznával žiaduce a nežiaduce USB zariadenia a s tými druhými sa jednoducho nerozprával.

Sleduj zamestnanca svojho

Strážiť dátové médiá a prístup ku nim je jedna vec, no viete, ako využívajú svoj čas za firemným počítačom vaši zamestnanci? Štatisticky strávia zamestnanci firiem zhruba 17 % svojho pracovného času na internete pri činnostiach, ktoré s prácou nijako nesúvisia. Je dôležité mať istotu, že práve cez tieto časové okná od vás neunikajú tie najcitlivejšie informácie. Alebo naopak, že niekto do vášho systému nevnáša programy a dáta, ktoré tam nemajú čo hľadať. SecurStar Slovakia preto okrem softvérových riešení ponúka aj personálny audit. Ten okrem ochrany údajov ponúka manažmentu aj cenné informácie o skutočnom pracovnom režime zamestnancov. Tie sa, samozrejme, dajú využiť aj pri optimalizácií ľudských zdrojov, mzdových nákladov a celkového chodu spoločnosti.

                                                              Autorka článku Mgr. Jana Pišteková, PhD.

  • Tlačiť