Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Začalo to kanadskými žartíkmi. Problémy so smart home však naberajú na vážnosti

30.06.2018 | Marián Biel

Diskusia (37 reakcií) Pravidlá diskusie

30.06.2018 | Pip-boy

No super, našli sme ďalšiu činnosť, ktorú môžeme volať "násilie" a môžeme ju pripísať mužom, ktorí ju vykonávajú - samozrejme - primárne na ženách.

Myslím, že na to ideme správne. Takto budeme môcť o nejaký čas bez problémov prehlásiť, že obeťou násilia nie je každá piata, ale každá štvrtá, tretia a možno aj každá druhá žena. A to by v tom bol čert, aby sa na riešenie takého katastrofického problému nenašli nejaké tie rozpočty...

30.06.2018 | Roman Kanala

Na vine je MS-DOS a koncept Advanced Zero Security. Mal som maníkov, ktorí programovali PHP tak, že si tam dali Globals ON a ešte sa so mnou hádali, že niekde na internete čítali, že sa to môže. Keď im prekážala bezpečnosť, jednoducho ju vypli. Nemal som čas robiť audit všetkého kódu, čo dávali na verejný internet. Až bol hacknutý server a potom ďalšie.

MS-DOS funguje celý v móde supervizor. Má prístup všade, môže všetko. A preto sa ani nedá zabezpečiť. Na bezpečnosť sa pridávajú nové a nové softwarové vrstvy. Antivírus nezabráni infekcii, len kontroluje jej prítomnosť a prípadne ju odstráni. To je ako platiť si ozbrojencov, ktorí budú chodiť po chodbách a pozerať všetkých, či tam majú čo robiť. Namiesto oplotenia pozemku a systému separovaných zámkov na dverách, ktoré riešenie je jednoduché a lacné.

Unix (a tiež Linux) funguje tak, že má separáciu privilégií. To znemaná, že každý bežiaci proces má len toľko privilégií, koľko potrebuje. Na získanie viac privilégií je potrebná intervencia užívateľa, ktorý je admin. Mac OS X je tiež Unix. Je to zamaskovaný Open Source Unix, ktorý sa volá FreeBSD.

Aj Linux je možné hacknúť, ak je firmware urobené tak, že sa nikdy neinštalujú záplaty. Android na mobiloch je Linux a sú známe prípady masových prienikov do mobilov, lebo výrobca chcel mobil len predať a ďalej sa o zákazníka nestaral. Podobne aj lacné routery a Internet of Things. Najbezpečnejšie zariadenia majú v sebe OpenBSD a sú updatované dvakrát ročne.

Pozrieť si pred kúpou reputáciu výrobcu sa vyplatí.

30.06.2018 | pinpo

ahoj Roman, citavam tvoje blogy/komentare tu na trende, akurat doteraz som nejako neprisiel na to co vlastne robis, lebo podla tvojho pisania je to dost dost siroky zaber
vies / mozes prezradit co robis?

01.07.2018 | Vrijdag

Zbytocna otazka, Kanala je odbornik na vsetko.

01.07.2018 | Roman Kanala

Na rozdiel od ušmudlaných psíkov, ktorí vedia len poskákať nohavice a ušpiniť.

02.07.2018 | pinpo

neviem na co reagujes na trolla, radsej reaguj na moju otazku
alebo ze si neodpisal, tak akoze nechces
ok

02.07.2018 | Roman Kanala

Viete, odpovedať na Vašu otázku dokáže každý, kto si vie otvoriť google a vyťukať moje meno.

Zaoberám sa energetickými modelmi. To zahŕňa aj matematické modelovanie dopravy, sieťových technológií ako plyn alebo rozvody tepla, ekonomickej účinnosti politických rozhodnutí, i územným usporiadaním, ktoré je nevratný rozvojový proces. Už sa mi stalo, že som počítal stochastické rovnováhy v doprave. Tiež správanie sa užívateľov energetických služieb cez výpočty ekonomických rovnováh, ktoré zo svojich neoklasických premís majú v sebe zakomponovanú systematickú chybu, a to že sú super-optimistické na strane spotreby. V ozajstnom svete užívatelia nemajú dokonalú informáciu a nesprávajú sa dokonalo ekonomicky racionálne.

Okrem toho spravujem superpočítače pre vlastné výpočty i pre kolegov, ktorí sa tešia, že majú experta. V minulosti som robil nejaké veci aj v informatike, ako developéra Apple, predavača serverov IBM, konzultanta, programátora, šéfa systémákov. Nemám rád MS-DOS, lebo je to šmejd a podvod a planetárna lúpež. Na rozdiel od ušmudlaných psíkov ako Tomáš Bella zo Smeho to nie je suchý hlod, ale mienka odborníka.

03.07.2018 | ivansk

takže polyhistor, ako už bolo spomínané :-)
inak čo má PHP spoločné s msdosom?

03.07.2018 | shaggy

ivansk - nemôžeš mu dávať takéto otázky. Aj minule trepal úplné nezmysly o html a nikdy nevysvetlil, čo tým myslel. Spravuje kopírky niekde v suteréne (ktoré náhodou bežia na nejakom *nix systéme) a už zo seba urobil odborníka.
Ale daj si pozor! Ak budeš do neho rýpať, tak si cez telnet zavolá tvoju stránku a z http hlavičiek zistí, aké veľké html to máš (viacmenej jeho slová)! Taký hacker to je. To by si na windowse neurobil.

03.07.2018 | Roman Kanala

Na tú diskusiu sa pamätám, ale ušmudlaný psík sem nedodal link. Bolo by zjavné, že kladie dementné otázky - na mentálnej úrovni ms-dosa - a že nevie, ako sa pozrie zdroják HTML a nevie, ako sa pozrie hlavička protokolu HTTP. Inak by sám zistil, že ak tam je asp.net, tak to je MS-DOS. Takíto len reštartujú MS-DOS a inštalujú kopírky. Bez klikodrómu sú stratení.

03.07.2018 | shaggy

Ak si na tú diskusiu pamätáš, tak som nespochybňoval, že to beží na asp.net (prečo by som spochybňoval očividné?), ale ty si tvrdil, že si sa rôzne informácie dočítal v HTTP hlavičke cez telnet, tak ma zaujímalo, aké informácie si sa dočítal v HTTP hlavičke. A aj som ťa vysmial, že my, windowsáci, nepotrebujeme telnet na to, aby sme si pohodlne, v browseri, vedeli pozrieť HTTP hlavičky.
A boli tam ďalšie otázky, ktoré si nezodpovedal.
Ale ďakujem, že si opäť začal útokmi a nie odpoveďami. Iba tým dokazuješ svoju kompetentnosť. A teraz šup, šup, prestala ti tlačiť kopírka.

03.07.2018 | pinpo

Roman, dik za odpoved
ano mozem hladat na webe ale nemusim najst rovnaku osobu, moze byt menovec.
navyse podla clankov co pises, mam pocit, ze opisat sa budes vediet par slovami vystiznejsie

02.07.2018 | Vlasko

Ani sa ho nepytaj. Expert na vsetko a usmudlany psik ktory este stale zije cca v roku 1998(staci ze hovori o systeme ktory je uz dost dlho nepouzivany - MS DOS). Netusi ze Windows ma separaciu privilegii uz dost dlho a v supervizor mode funguje len za intervencie admin uzivatela. To mu vsak nevadi poucovat kazdeho o svojich "mudrach" v oblastiach, o ktorych nema ani sajnu

02.07.2018 | Roman Kanala

MS-DOS je všetko, kde filesystém začína C:\ nech sa už volá akokoľvek.

03.07.2018 | Vlasko

Gratulujem - zase si pobavil(a ked uz tak zacina s A:):
https://en.wikipedi...

byt usmudlanym psikom zijucim v 90. rokoch 20. storocia je tvoj zivotny udel. Realita je uz niekde uplne inde

03.07.2018 | Roman Kanala

A: a B: boli historicky floppy disky. Tie sa na systém nepoužívajú už dobrých 25 rokov. Dnes sa bootuje z hard disku. MS-DOSovia majú len jednu jedinú partition C: lebo tak im to prišlo z fabriky. Aby v prípade problému stratili všetko, aj systém, aj dáta.

A hovoriť o užívateľoch ako "separácii privilégií" môže len niekto, kto okrem propagandy MS-DOS nepozná nič iné. Unix mal separáciu privilégii od začiatku 70-tych rokov a v Unixe to znamená, že každý proces v mašine má vlastné user:group a nemôže robiť nič iné, než na čo bol určený. V MS-DOSe stačí, aby nejaký proces potreboval ísť na device a už mu dajú privilégiá supervisor. Tieto riadky sú asi zbytočné, lebo laikovi nič nepovedia, a nejaký MS-DOS to nepochopí tiež. MS-DOS nie je informatika. MS-DOSovia nie sú informatici.

03.07.2018 | shaggy

Vlasko - mne je ho inak aj celkom ľúto. Lebo on asi nebol úplný hlupák, musel niečo vedieť. Len potom sa mu niečo stalo (asi mu ušla žena s predajcom od MS) a odvtedy je zatrpknutý starý chlap, ktorý je každému na smiech. Ja nepoznám jediného ITčkara (vrátane hardcore linuxákov), ktorí keď narazia na Kanalove príspevky, tak sa na ňom nesmejú.
Tie jeho výkriky, že MS-DOSovia nie sú informatici. Poznám Javistov, ktorí sú pre mňa úplní lúzri a ak by sa niekto z nich vysmieval PHPčkarom, tak dostanú facku (za to, aký odpad produkujú). A naopak poznám .NET programátorov, ktorým Kanala ani v časoch svojej najväčšej slávy nedorástol po členky. Tým, že ich označuje za klikačov iba ukazuje, ako málo o tom prostredí vie (čo je úplne pochopiteľné, inak by sa takto nezosmiešňoval).
Ja keď vidím jeho príspevok, tak si len vždy poviem - Nomen omen. U neho to platí do bodky.

03.07.2018 | Roman Kanala

Ja som kedysi veľmi dávno písal aj nejaké device driversy pre MS-DOS, ale .Net nikdy. Na ten hnoj by som nesiahol za žiadne peniaze. Sheggy - po maďarsky zadočný.

Kvôli takýmto blbečkom som sem nechcel písať osobné informácie. Ušmudlaní psíci sú hlúpi, početní, anonymní, bez intelektu a bez zábran.

03.07.2018 | shaggy

To je to. Nepoznáš .NET, ale vyjadruješ sa k tomu. Ty si ako tie deti, čo nikdy nerobili s Windows 10, ale vedia, že je to ten najhorší systém. Tvoj problém nie je, že by si na ten hnoj nesiahol za žiadne peniaze, teba by nikto nenechal na niečo také šahať. Naozaj si myslíš, že Romana Kanalu by niekto príčetný na Slovensku zamestnal? Vo Švajčiarsku nerozumejú tvojim výlevom + si platený z rôznych verejných peňazí. Žiaden súkromník by si nezaprasil pracovné prostredie nekooperatívnym človekom, ako si ty.

Smejem sa, keď človek, čo nič nevie (okrem urážania všetkého a všetkých) píše o ušmudlaných psíkoch bez intelektu a zábran. Ty nám dokazuješ, že ty si úplný opak :) A my naozaj nemôžeme za to, že ti utiekla s Microsofťákom a ty si odvtedy žiadnu nemal. Baby totiž neletia na to, či niekto ovláda Linux, ale na to, či má niekto charizmu a vyžarovanie (ľudskou rečou - nesmieš byť d ebil).

03.07.2018 | Roman Kanala

Prečo by ma mal niekto nechať siahať na .Net? Blbeček pozná len MS-DOS Visual Crap a myslí si, že všetci musia bastliť Visual Crap a MS-DOS .Net.

Mám kalkulačku. Používam ju na aritmetické operácie, ktoré urobí rýchlejšie, ako keby som to počítal z hlavy. Nič iné, nič viac, všetko končí tam. Keď potrebujem nejakého drotára Cisco, tak si ho zaplatím. Keby som nebodaj potreboval nejakého polomozga MS-DOS, tak si ho zaplatím a akonáhle urobí robotu, pošlem kade ľahšie. Ani okná si nebudem umývať sám.

04.07.2018 | shaggy

Drotára Cisco... ach jaj. ITčkarov ako ty sú plné úrady práce. A my nechápeme, že prečo človek, ktorý je údajne jednotka v IT, skončil na tom úrade.
Inak, keď si taký odborník na IT a všetko si píšeš sám (v asembleri, alebo rovno nastavuješ 0 a 1 tým, že ručne púšťaš elektrinu do obvodov), tak prečo nerobíš IT analytika pre nejakú významnú firmu? A nemusí to mať nič spoločné s MS, napr. taký Google, alebo aj Apple, pre ktorý si voľakedy predával počítače?

04.07.2018 | Roman Kanala

Tento úbožiak si to zjavne nevšimol: ja nie som ITčkár, som energetický expert a ekonóm životného prostredia, ktorý používa počítače a naučil sa pár vecí, ktoré robil aj vedľa. Onen úbožiak nevie ani čítať: pre Apple som nikdy nepredával počítače.

Kvôli takýmto dementom sem nerád posielam osobné informácie. Potom sa psík snaží súťažiť, kto vie lepšie aportovať, štekať, skákať do výšky, programovať .Net, a podobne.

04.07.2018 | Vlasko

Jaaj, vyjadrovanie na urovni Unix guru a potom z neho vylezie ze ani netusi o com je IT. Venuje sa produkcii absurdnych modelov zo stovkami parameterov( nic ine ekonóm životného prostredia robit nemoze a ani nevie) a potom ich napcha na simulaciu do nejakej kalkulacky z 90. rokov o ktorej si mysli ze je pupok sveta lebo sa toho nedotkol Microsoft. Netusi napr. co je .Net Core a co to znamena. Stale je vsak super hipster a vsetko co Microsoft robi(+ kazdy OS ktory pouziva pismena na oznacenie diskov) proste musi byt MS-DOS.
Btw. A: drive som spominal, lebo zijes v IT z 90. rokoch a vtedy boli diskety dost rozsirene.

04.07.2018 | Roman Kanala

Jasne, IT je o MS-DOS.

Ktokoľvek, čo niekedy robil Unix, vie o IT viac, ako stádo MS-DOSov. MS-DOSovia neovládajú základné koncepty. MS-DOSovia nevedia používať telnet, lebo majú klikodróm. MS-DOSovia nevedia, čo je ozajstný filesystém. Ušmudlaný psík si na Wikipédii prečítal, že drivesy začínajú na A:, tak je to na A:

V skutočnosti sa kalkulačky MS-DOS ani nevyrábajú. V pelotóne superpočítačov je buď IBM AIX, alebo nejaká varianta Linuxu. Pod MS-DOSom spolupracuje ešte tak multicore so 4 jadrami, ďalej už medziprocesorová komunikácia pohltí nárast výkonu. A keď antivírus pre MS-DOS zožerie štvrtinu cyklov CPU, tak niet o čom.
https://www.top500....

04.07.2018 | shaggy

Dostal som hint od kamoša, že by si mohol byť incel. A ako tak čítam tvoje príspevky, tak to dáva zmysel.
Preto sa ťa pýtam - si incel?

A teraz k tvojim bludom - prečo sa nevyjadruješ k veciam, do ktorých sa vyznáš? Píšeš, že nie si IT. To trochu ospravedlňuje tie tvoje sprostosti, ale inak to neospravedlňuje, že píšeš o oblasti, o ktorej nič nevieš.
Ty nie si IT preto, že robíš v inej oblasti, ale preto, že by si IT nemohol byť. Načo by komu bola brzda, ktorá namiesto zjednodušenia robí všetko komplikovane (Kanala by mohol byť názov pre opak KISS principle).
Prečo by som sa preboha babral s telnetom, keď si to viem zistiť na jeden klik v browseri? Alebo ty aj weby pozeráš cez konzolu? Či si už pokročil a prešiel si na Lynx? Pod stolom mi tu bežia dva vlastné linux servery. Mohol by som pri ich každom spustení a niektorých operáciách všetko písať ručne, ale prečo by som to robil? Mám to naskriptované tak, že všetko, čo sa môže vykonať bez môjho vstupu, sa aj vykoná. Ale nie, Kanala si určite aj varovné emaily musí odosielať ručne.

Každopádne odpovedaj na otázku z úvodu - si incel?

05.07.2018 | Roman Kanala

Sprostosti tohto hlupáka neospravedlňuje vôbec nič.

Nevie, čo je telnet - to je jeden z najstarších internetových protokolov. Dnes sa na login na vzdialenom počítači používa jeho nástupca ssh, ktorý všetko kryptuje, ale telnet slúži na testovanie spojenia. Profíci používajú telnet na testovanie inštalácie ssh, alebo ssl na mail, alebo webového servera.

Open SSH podobne ako OpenSSL ale aj sieťový OpenBGP vznikli vďaka projektu openbsd.org, čo je Open Source verzia Unixu. Nie Linux, ale ozajstný Unix to je. Vznikol na Univerzite v Berkeley. Zvláštnosťou tohto Unixu BSD je jeho licencia "vezmi čo chceš, použi ako chceš". Vďaka licencii BSD má MS-DOS sieťové protokoly. Celý tcp stack je z BSD. MS-DOS nenávidí Linux, lebo licencia GPL z Linuxu umožňuje vziať všetko, ale čokoľvek založné na kóde chránenom GPL musí byť zverejnené pod rovnakou licenciou GPL. MS-DOS nemôže robiť to, čo robí najlepšie: kradnúť cudzí kód a predávať za peniaze ako vlastný.

A propos: MS-DOS dodnes nemá vlastnú implementáciu SSH. Treba použiť putty, čo je programík mimo MS-DOS, alebo komerčné výrobky opäť mimo MS-DOS. MS-DOS dodnes nemá poriadny filesystém a na pomenovanie diskov treba používať písmenká. MS-DOS nemá vyriešenú bezpečnosť a dávať ho na otvorený internet nie je dobrý nápad.

MS-DOS je technicky zaostalý pozostatok z dôb dávnominulých a keby existovala spravodlivá súťaž na trhu, už dávno mal zmiznúť nahradený ozajstnými operačnými systémami Linux a Unix. Nestalo sa tak, lebo MS-DOS používa špinavé triky. Mac OS X je Unix, aj iOS je Unix. Presadzujú sa pomaly, ale isto.

Túto konverzáciu som udržiaval, aby sa každý mohol presvedčiť, aké špinavé je toto perverzné stvorenie. Nechutné osobné útoky, logické skratky, vymyslené fakty a scenáre, výroky vkladané do cudzích úst, projekcie, pubertálna rétorika. Strašný dobytok. Špinavá, jedovatá zver. Aj takéto kreatúry sa vyskytujú na internete. Pritom o nič nejde.

Ale vďaka tomuto psíkovi aspoň viem, že je zbytočné, aby som sa niekedy uchádzal o zamestnanie v nejakej obskúrnej bratislavskej eseróčke.

05.07.2018 | martin33

"MS-DOS dodnes nemá vlastnú implementáciu SSH"

Vo Windows 10 je uz nativny ssh klient

C:\Users\Martin>ssh
usage: ssh [-46AaCfGgKkMNnqsTtVvXxYy] [-b bind_address] [-c cipher_spec]
[-D [bind_address:]port] [-E log_file] [-e escape_char]
[-F configfile] [-I pkcs11] [-i identity_file]
[-J [user@]host[:port]] [-L address] [-l login_name] [-m mac_spec]
[-O ctl_cmd] [-o option] [-p port] [-Q query_option] [-R address]
[-S ctl_path] [-W host:port] [-w local_tun[:remote_tun]]
destination [command]

05.07.2018 | Vlasko

Gratulujem dobre si ma pobavil. Ako usmudlany psik, co netusi aky je vyvoj mimo jeho odbor(ktory je aj tak uplne zbytocny) ale zije s paranoidnymi predstavami o Microsofte. Takymi ake boli (polo)pravdive mozno pred 20 rokmi a vtedy mal Linux take shitne GUI ze Linuxacke skriptovanie bolo z nudze cnost.

MS-DOS je mrtvy uz dobrych 20 rokov ale to si si vo svojej "genialite" este nevsimol a stale trepes veci o ktorych nevies vobec ale vobec nic(viz filesystem, ssh).

Takze ked ma paranoidny, zaostaly a neschopny clovek nazve spinavym a perverznym stvorenim beriem to ako pochvalu.
A v obskurnej bratislavskej srocke nerobim ale v sukromnom sektore ano. Co je 100000000 krat dolezitejsie ako tvoja kariera vo verejnom sektore zalozena na pavedeckych simulaciach vychadzajucich z este vacsej pavedy
CLIMATE CHANGE IMPACTS AND RISKS IN THE ANTHROPOCENE :-)))))))))))))))))))))))))))))))). Keby ste nepodporovali politikov v novych a novych zelenych daniach a regulaciach cela vasa "veda" by sa rozpadla.

Teba by ani do tej obskurnej bratislavskej srocky nezobrali. Ludi co sa nevedia nic nove naucit do privatneho sektora neberu.

06.07.2018 | Roman Kanala

Takže do bratislavských eseróčiek doktorov vied neberú. Doktori vied a profesori sveta sa tlačia do bratislavských eseróčiek, neustále otravujú, prosíkajú, nech ich predsa len vezmú, ale v žiadnej bratislavskej eseróčke nemajú šancu. Tam sa robí len MS-DOS.

Musia si poradiť inak. Napríklad zapísať sa na kurz MS-DOS .Net so sopľošmi.

05.07.2018 | Pavol Čižmárik

Prosim vas, nebite Romana Kanalu.
Neviem si bez neho predstavit diskusie na Trende, a to myslim vazne.

Ma svoj vlastny slovnik, casto zavadza a potom pouziva svoje definicie pojmov, pre ktore novi/nepravidelni diskuteri casto padaju do pasce/omylu. Napr ten MSDOS pre vsetko od Microsoftu alebo "zilinska dialnica" pre vsetko medzi trnavou a presovom.

Vdaka R.Kanalovi pozna diskusne forum trendu plejadu slovnych novotvarov ako "kalibašter, spolužiakúra, kažigraf, ...".

Podla mojho nazoru je drviva vacsina jeho prispevkov obohatenim diskusii, mnohe z nich argumentacnou vyzvou. Akurat musi clovek vediet, ze iste veci musi prefiltrovat alebo prekodovat, napr ak sa v texte nachadza vyraz "zilina", alebo ten "msdos" ;-)

Chce to istu prax, potom to uz ide.

Len jedno by som zaverom svojho prispevku odkazal do Zenevy: ma pravo stazovat sa diskuter na praktiky inych diskuterov, ak ich aj sam pouziva?

05.07.2018 | Roman Kanala

Na Zlodejsku po zlodejsky pripadá domorodcom všetko normálne čudné. Ako píše básnik, červíčkovi rodný chren sladkým zdá sa byť.

Žilinská diaľnica je taká, ktorá vedie do Žiliny. Od Prešova, od Bratislavy, od Skalitého, samá žilinská diaľnica. To je úplne logické. Logické nie je, že mnohí považujú za legitímne, aby to pohltilo VŠETKY investičné prostriedky v krajine počas viacerých desaťročí.

MS-DOS je všetko, kde filesystém začína na C:\ a môže to mať kamufláž, akú len chce. MS-DOS je ako Trabant. Môže to mať pozlátenú kľučku, alebo hoci natívnu implementáciu SSH, ostane to šmejd. Je smutné, že na Zlodejsku sa ešte aj na elektrickej fakulte MS-DOS považuje za štandard a Linux sa vyučuje len ako zaujímavá kuriozita. Do prírody sú vypúšťané stáda "informatikov", ktorí o Unixe počuli v škole, ale prakticky ho nevedia ani používať, nieto ešte programovať či spravovať. A budú sa biť o svoj MS-DOS, akoby im šlo o život.

05.07.2018 | Pavol Čižmárik

05.07.2018 | Pavol Čižmárik | reagovať | nevhodné?

Viete co Roman?

Mali by ste napisat dva clanky na blog.

Prvy, na ktory by mali klikat novsi diskuteri pred tym, nez sa pustia s Vami do debaty - tzv. Kanalove definicie pojmov (s potencialom zmiast neznaleho) - nemuseli by ste to zakazdym vysvetlovat.

Druhy, mne pre potesenie a Jazykovemu ustavu Ludovita Stura pre obohatenie slovenciny, tzv. Kanalov slovnik hesiel a jazykovych novotvarov.

05.07.2018 | Pavol Čižmárik

Viete co Roman?

Mali by ste napisat dva clanky na blog.

Prvy, na ktory by mali klikat novsi diskuteri pred tym, nez sa pustia s Vami do debaty - tzv. Kanalove definicie pojmov (s potencialom zmiast neznaleho) - nemuseli by ste to zakazdym vysvetlovat.

Druhy, mne pre potesenie a Jazykovemu ustavu Ludovita Stura pre obohatenie slovenciny, tzv. Kanalov slovnik hesiel a jazykovych novotvarov.

05.07.2018 | Roman Kanala

Blog je vážna vec. To je článok, niečo ako kus vedecoviny, kus literatúry. Diskusie sú uletené. Význam neologizmu je zrejmý z etymologických koreňov alebo z kontextu. Nič na tom nezmení ani Jazykovedecoidný ústav Štúra Lajoša.

05.07.2018 | Pavol Čižmárik

...kazde medium si zasluzi mat svojho Borbély Laciho :-)

05.07.2018 | Roman Kanala

... a ušmudlaný psík typu MS-DOS svojho rozhodcu, ktorý do diskusie dotiahne Žilinu

05.07.2018 | awenare

Trend neskutocne sa mi paci ze uz ani len nepisete vlastne clanky, jednoducho okopirujete NYT alebo ine zdroje co to robia lepsie, a hodite to za paywall aby Slovaci co si to nevedia precitat original v anglictine (a zadarmo) cvakali :). Business model