Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Dell M110: Na prezentáciu, aj víkendovú chatu

09.03.2012, 18:08 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

Miniatúrny projektor poteší pomerom rozmery verzus výkon (Recenzia)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Balenie pikoprojektora Dell M110 naznačuje, že ide o zariadenie na každodenné prenášanie. Do praktickej malej tašky sa vojde projektor, nabíjačka, napájací a D-SUB kábel, ktorý má tenkú proprietárnu koncovku.

K plnej výbave predsa len pár vecí v štandardnom balení chýba. Napríklad HDMI kábel (najlepšie s plochým profilom), ktorý si treba dokúpiť samostatne. Bez malého statívu sa možno ešte dá zaobísť, no diaľkové ovládanie je takmer nevyhnutnosť. Ovládacie prvky na projektore sú drobné a na aktivovanie danej funkcie ich treba dosť silno stlačiť. Každý záchvev sa na premietanom obraze prejaví nepríjemným zatrasením.

Samotný projektor je naozaj drobný. O niečo menší ako dva balíky žolíkových kariet. Veľkostne aj hmotnostne. Pravda, treba k nemu pripočítať ešte nabíjačku, ktorá celkové parametre zvýši zhruba o polovicu. Pokiaľ ide o dizajnové stvárnenie, vrchná časť čierneho zariadenia je z lesklého plastu. V katalógu to možno vyzerá efektne, no pri reálnom používaní funguje ako magnet na odtlačky prstov.

Chladenie je však dostatočné, zabezpečujú ho tri malé ventilátory. Ani po dvoch hodinách pri plnom výkone sa kontrolka nerozsvietila. Nevýhodou je, že ventilátory dávajú o sebe celkom razantne vedieť. Závisí to od momentálneho nastavenia jasu. Pri eko móde je hluk menší, hodí sa preto pri pozeraní filmov. Hlučnejšia prevádzka sa dá, naopak, zniesť pri prezentácii v kancelárii.

Výhodou Dellu M110 sú dostatočné možnosti pripojenia, respektíve vstupov signálu. Okrem tenkej redukcie pre D-Sub obsahuje HDMI, AV jack výstup, veľké USB a čítačku microSD kariet. Projektor teda dokáže premietať obraz nielen z notebooku. Integrovaný multimediálny prehliadač zvláda fotografie, hudbu a video. Len škoda, že si takto napriamo neporadí s kancelárskymi súbormi, tabuľkami či prezentáciami.

Dell M110 podľa papierov zvláda premietanie obrazu s uhlopriečkou až dva metre. Optimálna je skôr polovičná veľkosť pri vzdialenosti dvoch metrov od plátna či steny. Zariadenie používa LED lampu so životnosťou dvadsaťtisíc hodín, čo znamená, že na jej výmenu môžete pokojne zabudnúť.

Svetelnosť tristo Ansi lumenov je nadštandardná, v kategórii pikoprojektorov sa pohybuje na polovičnej úrovni. Kontrast 10 000 : 1 a natívne rozlíšenie 1 280 krát 800 bodov nabádajú aj na pozeranie filmov.

V praktickom teste TRENDU – počas jasného dňa v izbe s nezatiahnutými žalúziami a pri plnom výkone zariadenia – bol metrový obraz čitateľný a až prekvapujúco jasný. Máličko sa treba pohrať s farbami, ale potom je ich podanie slušné. Celkový dojem dotvára miniatúrny reproduktor – na svoje rozmery poskytuje dobrý výkon.

Samozrejme, Dell M110 určite nenahradí plnohodnotný full HD filmový projektor. No to by od tohto drobca ani nikto neočakával. Dá sa mu preto prepáčiť aj niekoľko nedostatkov, napríklad mierne dúhovanie pri zelených oblastiach či postupné rozmazávanie obrazu smerom od stredu k okrajom. Textový dokument zobrazuje projektor prijateľne, hlavne pri menšej uhlopriečke.

Čo už nemusí byť až také pozitívne, je cena okolo päťsto eur. Konkurenti s trochu horšími parametrami sú aj o tretinu lacnejší. Prípadne sa za tú istú cenu dá zohnať veľký projektor s výkonom dvetisíc lumemov.

Záverečné hodnotenie: Pikoprojektor Dell M110 vďaka vysokému jasu zvláda firemné prezentácie za jasného dňa. A môže byť aj vhodným spoločníkom na víkendovú chatu, najmä ak film stačí mať na USB kľúči alebo pamäťovej karte.

Dell M110 v kocke

+

vysoký jas, reproduktor

+

rozsiahle možnosti zdrojov signálu

+

premietanie obsahu aj bez počítača

nepríliš pohodlné tlačidlá

hlučnosť chladenia pri plnom výkone

cena

Zariadenie zapožičal Dell.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku – Dell

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Dell, hardvérová recenzia

Diskusia (0 reakcií)