Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Desať postrehov z videohernej udalosti roka E3

22.06.2013, 07:00 | Michal Korec

Čo by ste mali vedieť o trendoch v branži, aj keď nepatríte k fanúšikom PlayStationu či Xboxu

  • Tlačiť
  • 0

Minulotýždňová výstava E3 (konala sa v Los Angeles) mala ukázať, akým smerom sa uberajú lídri videoherného priemyslu a ako idú na Vianoce bojovať o zákazníka.

Sony a Microsoft pútali pozornosť najviac. Ich novinky majú naštartovať novú generáciu (aj s nintendovským Wii U) a tlačiť výnosy priemyslu nahor (ktoré od roku 2008 klesajú). Na druhej strane, mnohé firmy mali uviesť aj nové značky, no veľa noviniek neprišlo. Čo teda ukázala E3?

1. Microsoft a Sony zatienili všetko ostatné

Odhliadnuc od MicrosoftuSony toho z E3 veľa neostáva. Zopár nových ohlásení od EA či UbiSoftu a nové trailery pre už známe tituly.

Že Xbox One a PlayStation4 budú pútať obrovskú pozornosť bolo jasné, no ostatné firmy im mali zdatne sekundovať. Nestalo sa. Na druhej strane, E3 bola historicky silná, obe firmy potvrdili štart systémov a ich ceny.

2. Microsoft zabudol na TV, doniesol nové hry, ale...

Po májovej ukážke Xboxu One sa Microsoft zameral na nové hry, doniesol ich viac ako tucet. Pokračovania, nové značky, exkluzivity. Microsoft už dlho nemal taký silný ťah na bránu.

Plusom je, že sa konečne nezľakol nových značiek (a bude ich dosť). Mínusy sú dva. Po prvé, hry sú veľmi podobné súčasnej generácii. Akcia. Preteky. Bitky. Dookola. Vesmírna strieľačka. Znovu Minecraft.

Po druhé, tieň PlayStation je stále silný. Microsoft zase využil preberanie štýlov a tvorcov od Sony – Hideo Kojima na scéne neuviedol k Metal Gear Solid V nič nové a slúžil ako potvrdenie „aj on patrí už k nám“.

Ryse je iba rímsky God of War. Project Spark variácia na LittleBigPlanet a Play-Create-Share tituly Sony. Nové Halo prišlo ako malý trailer. Zásadný titul pre Xbox One akým bol Gears of War pre X360 zatiaľ chýba (alebo sa ešte neukázal).

3. Xbox One na Slovensko nepríde na Vianoce

Xbox One bude štartovať na 21 trhoch. Slovensko, Česko či Poľsko k nim nepatria. Keďže hry si potrebujú overiť hru cez národný server a ten nebude v čase uvedenia konzoly dostupný, Xbox One je pre slovenské konto zbytočný. Neprekvapivo Xbox One atakuje najprv americký a britský trh.

4. U Sony vyhralo skôr PR ako novinky

Sony malo náročnú úlohu vtesnať tri systémy do dvoch hodín tlačovej konferencie. Podarilo sa: priestor dostala Vita, PS3 aj PS4. Podľa slajdov na projekcii sa zdalo, že PR Sony vytvorilo posolstvá pre Jacka Trettona hneď po tlačovke Microsoftu.

Sony nemala ani polovicu nových herných ohlásení oproti Microsoftu. A predsa fungovali lepšie. Lebo The Order: 1886 má putavé prostredie. Final Fantasy XV očakávané potvrdenie, že FF Verzus XIII sa nestratil. Kingdom Hearts III príde na next-gen konzoly.

David Cage a Quantic Dream chystajú novú hru (a u nich to tradične znamená pecku). Pri third-party stranách sa ukázalo, že Sony prišlo o priazeň EA, ale UbiSoft, Take 2 i Warner Bros. stoja pri nej a Activision bude nielen Microsoft-positive.

5. Microsoft vs. Sony – ostrý boj ako nikdy

Málokedy sú tlačové konferencie pripravené tak, že odkazujú na seba navzájom. Ale ako Microsoft šiel agresívne po tituloch od Sony, tak vyštartovala Sony po praktikách Microsoftu a jeho licencovaní hier, autentifikácii či on-line prístupe.

6. Microsoft a Sony – karta sa obrátila

Tohtoročná E3 podporuje dojem, že karta sa oproti minulej generácii obrátila. Sony robí všetko pre to, aby získala náskok ako Microsoft pri X360. Ako prvá načrtla konzolu, ako prvá možno začne s jej predajom. Je lacnejšia, neomieľa neherné funkcie. Jasná voľba pre hard-core komunitu.

Microsoft pôsobí opačne. Vidí Xbox One ako ultimátne zariadenie. Je drahší. Je neústupný a po úspechu X360 verí, že zákazník zaplatí viac. Cena 499 € pripomína PS3 viac ako hocičo predtým. A rovnako neštartuje globálne. Aj Sony pýtala po úspechu PS2 veľa a narazila...

7. Nintendo prešľapuje na mieste

Nintendo nemalo tradičnú tlačovú konferenciu, ale iba 40-minútový video-stream so šéfmi. 3D Mario pre Wii U je fajn a  Donkey Kong pre Wii U je milé prekvapenie. Globálny štart Pokémona X a Y na 12. októbra je vítané ohlásenie.

Ale s výnimkou RPG X a Bayonetty 2 stále točí dookola tie isté značky a verí, že si ľudia pre ne kúpia novú konzolu. Malá výhoda – na Vianoce bude najlacnejšia novinka (299 € vs. 399 € za PS4 a 499 € za Xbox One).

8. EA potrebuje šťavu

Necelá hodinka pre EA ukázala nové diely zo starých sérií. Battlefield 4 má výborný trailer, kde stíhačky padajú ako časti stavebnice. Dragon Age III môže byť dobré RPG. Need for Speed: Rivals sa určite zapíšu ako dobré arkádové preteky na novej konzole. Z UFC licencie bude dobrá bojovka. FIFA 14 sa opäť o niečo zlepší – a NBA Live 14 konečne vyjde.

No s výnimkou Plants vs. Zombies akcie a malého traileru pre nový Mirror’s Edge ukázali Electronic Arts len veľmi málo z nového portfólia, do ktorého údajne toľko investovali. Nielen analytici by chceli vidieť určite viac noviniek...

9. UbiSoft neukázal viac ako vlani

Vlaňajšiu tlačovku mnohí novinári označili za najlepšiu na E3 (aj v porovnaní s veľkou trojkou) vďaka Watch Dogs a Assassin’s Creed III. Ale tento rok UbiSoft z veľkej časti reprízoval hry vlaňajška a pridal iba nové verzie Rocksmith i Just Dance.

Tri nové hry (preteky The Crew, on-line akcia Toma Clancyho a Rabbids) sú málo na to, ako Yves Guillemot volal po nových konzolách, pre ktoré dodá nové značky.

10. Novinky doniesli viac first-party ako third-party

Podobné výhrady ako pri EA a UbiSofte možno preniesť aj na ďalších third-party distribútorov. Roky pýtali nové konzoly a keď mali šancu vo svetle záujmu o Xbox One a PS4 ukázať, na čom pracujú, aké nové značky, žánre či zážitky prinesú na novú generáciu, obmedzili sa na multiplatformové tituly a variácie už videného.

Natíska sa otázka, či sú nové konzoly potrebné na niečo viac ako lepšiu grafiku. Ak nie, bude to mať táto nová generácia ťažké, presvedčiť viac ako 150 miliónov majiteľov PS3/X360 na kúpu novej konzoly si žiada viac. Pred E3 volal trh po nových zážitkoch, neukázali sa. Ak neprídu v prvých rokoch životného cyklu konzol, priemysel čaká ďalšia stagnácia aj s novými systémami na trhu.

Zdroj: SITA/AP

Foto na titulke a v článku - SITA/AP

  • Tlačiť
  • 0

Tagy E3 2013, Electronic Arts, Microsoft, Nintendo, Sony, Ubisoft

Diskusia (0 reakcií)