Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Designed in California, assembled in USA. Trump chce zmeniť Apple

19.01.2016, 18:02 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

Jeden z možných budúcich prezidentov USA by v prípade víťazstva vo voľbách mohol výrazne ovplyvniť biznis technologickej firmy Apple. Chce, aby koncern preniesol všetku svoju výrobu do Spojených štátov a nabúral tak svoj dlhoročný biznismodel. Len tak, akoby kývnutím prútika.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Donald Trump mal na Liberty University príhovor, v ktorom sa okrem iného venoval outsourcingu. Ten zjavne nepodporuje a jedným z jeho krokov na poste prezidenta by bolo presadenie 35-percentného daňového zaťaženia pre všetky americké firmy, ktoré majú produkciu v zahraničí.

Cieľom je, samozrejme, zvýšenie zamestnanosti. „Urobme Ameriku znova skvelou... Dosiahneme, aby Apple začal robiť ich prekliate počítače a veci v tejto krajine namiesto iných krajín,“ vyhlásil D. Trump.

Podobný návrh mal pre Tima Cooka, výkonného riaditeľa Applu, už pred štyrmi rokmi. V rozhlasovom interview sa posťažoval, že je smutné, že takmer celá výroba Applu sa robí v zahraničí. Takáto výrazná zmena by pre Apple znamenala niekoľko rokov logistických problémov a zníženie výnosov, čo by asi akcionárov nepotešilo.

Jedným z nich je, mimochodom, aj samotný Donald Trump. Na výrobe Apple produktov sú závislé stovky ďalších subdodávateľov. Takže by sa takmer všetky komponenty museli dovážať z Ázie.

Apple pritom časť svojej výroby na území USA má. Od roku 2013 sa v texaskom Austine montujú stolné počítače Mac Pro. Ide o špecializované stroje, ktoré sa predávajú len v stovkách až tisíckach kusov.

Čo sa týka technológií, D. Trump sa už v tejto kampani blamoval vyhláseniami o vypnutí internetu. „Som si pekelne istý, že nechcem, aby ľudia, ktorí nás chcú zabiť a zabiť náš národ, používali náš internet.“

D. Trump má zjavne skreslené predstavy aj o fungovaní internetu. Čo ale nie je až také prekvapenie. Sám sa pochválil, že e-mail začal používať až v roku 2007 a do 2013 ho kontroloval len veľmi zriedka. Od sociálnych sietí si tiež drží určitý odstup. Statusy na Twitter diktuje svojim asistentom.

Scéna zo seriálu IT Crowd o tom, že internet je škatuľka. Snáď si Donald Trump nepredstavuje internet podobneZdroj: FreemantleMedia

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Apple, Donald Trump, internet