Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Domény v centre pozornosti

20.11.2003, 10:39 | ja

  • Tlačiť
  • 0

Na podnet predstaviteľov akademického združenia Sanet vznikla Rada Sk-NIC. Jej ambíciou je stať sa konzultačným orgánom prevádzkovateľa slovenskej internetovej domény, spoločnosti EuroWeb Slovakia, a.s., Bratislava.

Jej členmi sú zástupca Asociácie poskytovateľov internetu Juraj Eliáš, predseda Združenia poskytovateľov webhostingu Igor Strečko, predseda Sanetu profesor Pavol Horváth, riaditeľ odboru informatiky Úradu vlády SR Pavel Hulec a manažér GTS Slovakia pre produkty a stratégie Ivan Leščák ako administratívny kontakt domény .sk u medzinárodného správcu doménového priestoru ICANN.

Rada Sk-NIC má zhromažďovať námety a pripomienky týkajúce sa správy domén, navrhovať prevádzkovateľovi slovenskej domény zmeny pravidiel registrácie a odsúhlasovať ním navrhnuté úpravy cenníka a registračných pravidiel.

Rada chce tiež iniciovať vznik reprezentatívneho subjektu slovenskej internetovej komunity s pracovným názvom Združenie Sk-NIC. Naň by v budúcnosti mala prejsť úloha administrátora národnej domény, ktorý by mal stanovovať pravidlá registrácie domén druhej úrovne (s koncovkou .sk).

Prevádzkovateľ domény by potom mal vzísť z výberového konania. Prechod správcovstva z EuroWebu na iný subjekt je však zatiaľ len teória.

„Neexistuje alternatíva, že by to mohol niekto zo dňa na deň prevziať. Každý, kto by sa do toho chcel pustiť, by musel investovať milióny korún a pol roka až rok intenzívnej prípravy,“ mieni I. Leščák.

  • Tlačiť
  • 0

Súvisiace články

SANET podnikne právne kroky proti spoločnosti EuroWeb

Predstavenstvo Združenia SANET žiada Radu SK-NIC, rezorty školstva a dopravy, aby podnikli rázne opatrenia na zmenu prevádzkovateľa národnej domény

SK-NIC doteraz deaktivoval 10 804 domén

EuroWeb začal s deaktiváciou nepremigrovaných domén

Deaktivácia nepremigrovaných domén

SK-NIC predstavil spôsob deaktivácie domén

Diskusia (0 reakcií)