Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Dvanásť hodín s Max Payne 3

14.07.2012, 18:00 | Michal Korec

Je to hra pre dospelých: videoherný zážitok prvého polroka a nie obyčajná strieľačka

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Pätnásteho mája 2012 nevyšla iba jedna hra známej série. Hoci Diablo III poriadne zamotalo hlavu hráčom z celého sveta a opäť raz ukázalo silu Blizzardu, do predajní v rovnakom termíne dorazil aj tretí diel Maxa Paynea. Prvé dva diely (2001 a 2003) na PC ukázali silu hardvéru a dobrého príbehu muža, ktorý prišiel o rodinu a prahol po pomste v brutálnom trileri so silnými psychologickými vložkami.

O takmer desať rokov je Max Payne späť a dianie sa presúva do Sao Paola. Max necháva New York za sebou, aj v snahe zabudnúť na svoju temnú minulosť a rozpráva nový príbeh. Na pomery videohier má Max Payne perfektný scenár prešpikovaný dlhočiznými monológmi, a nie zbesilým strihom.

Max je hrdina, akého v hre nájdete sporadicky. Nie anonymný svalnáč s kvérmi, no životom trýznený veterán najatý ako súkromné očko pre bohatú juhoamerickú famíliu. V intre stihne vypiť fľašu whisky, aby sa dostal do nasadenia, ale boj s vnútornými démonmi si vyžaduje čas. No relax nie je na programe dňa: keď na pokojnú párty vtrhnú výtržníci, Max tasí zbraň a prenasleduje zločincov až do garáže.

Max Payne je hra, ktorá vie, aký príbeh chce rozprávať. Temný akčný triler (hoci vo svetlej Brazílii) o moci bohatých, vykorisťovaní chudobných, silnom klane so slabými článkami a hrdinovi, ktorý prežil v živote veľa a na dianie sa už pozerá inou optikou ako 95% iných hier.

Pretože aj členovia rodiny môžu mať zrazu svedomie či vlastnú motiváciu, morálka nemusí byť zhnitá napriek postu v genealogickom strome a mladý človek sa nerovná pochabý. Ale starší garantuje rešpekt. Payne ho má a vy mu ho pomôžete udržať.

Scenár je dobre napísaný, myslí na detaily, využíva netradičné momenty (nielen monológy a flashbacky) a skvostný strih. Max Payne 3 sa môže porovnávať s áčkovými trilermi a nemá hluché miesta, hoci ovládač máte položený vedľa seba na gauči a sledujete profesionálny príbeh. Atmosféru korunuje špičkový dabing.

Miesta sú vyberané rozlične: haciendy meníte za nočné kluby aj špinavé ulice. Pôjdete do hotela za ťažké prachy a navštívite favely, pričom spustenie akcie je otázkou pár minút herného času. Je dobré vidieť originálne prostredia ako Sao Paolo (a že si nevybrali scenáristi často využité Rio).

Obsah konečne prevažuje nad formou, dej nad počtom vystrelených nábojov či zasiahnutých hláv – aj keď Max Payne môže fungovať dobre iba ako videohra (na rozdiel od filmu...). Hra síce určuje tempo a sekvencie s presilou nepriateľov, no magický efekt bullet-time, postupne nabíjaného ukazovateľa, vďaka ktorému môžete spomaliť čas a veľmi efektne strieľať po hrdlorezoch, ovládate sami. Je to mechanizmus, ktorý nezlyhá, no je dobré využívať ho iba niekedy a vyberať si chvíle, keď ho naozaj potrebujete.

Max Payne 3 neustále graduje. Od treskúceho prvého levelu, za ktorý sa nemusí hanbiť bežný akčný film cez vynikajúcu atmosférickú prestrelku na diskotéke, kde pre zmenu oceníte špičkový zvuk a striedanie efektov prestrelky s rytmami tanečnej hudby. Paradoxne, v čase čoraz kratších hier má tretí diel série najdlhší príbeh: zaberie aspoň 12 hodín, čo je pomaly súčet dejov jednotky a dvojky dokopy a mimoriadne prekvapenie.

A predsa sa hrá nový Max inak ako jeho predchodcovia. Systém krytia je efektívny, no nespolieha sa naň úpenlivo ako iné dnešné hry. Paľba bez schovávania rýchlo berie zdravie a obrazovka sa sfarbí do krvavého odtieňu skoro: sami si uvedomíte, kedy sa nevydať bezhlavo vpred a kedy má krvavý pochod zmysel. Arzenál je tradične silný a striktne limitovaný na pár zbraní, sami si musíte vybrať, či dvojica pištolí, brokovnica alebo samopal budú vašimi favoritmi.

Multiplayer je rýchly, náročný a spolieha sa na najlepšie elementy, ktoré posilňujú význam Maxa Paynea: systém bullet-time a prestrelky, limitované použitie piluliek na zvýšenie zdravia a bohatú muníciu. Popri tradičnom deathmatchi stoja za pozornosť dva varianty: Payne Killer, kde treba zabiť Maxa či jeho parťáka, aby ste v ich koži čelili iným agresorom a Gang Wars, kde súperia klany v piatich kolách a striedajú sa im obranné či ofenzívne úlohy.

Max Payne 3 je výborný akčný triler. Videoherný Muž v ohni, pokračovanie, ktoré robí česť sérii a hernému médiu, pretože pôsobí dospelo, vyrovnane a má výborný príbeh. Je to hra pre dospelých, so silnou brutalitou a temnou psychologickou líniou, akej sa netreba báť, vysvetľuje ju dôstojne a nie samoúčelne. Kultúrny zážitok prvého polroka a nie obyčajná strieľačka.

Foto na titulke a v článku - Rockstar Games

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy recenzie hier

Diskusia (0 reakcií)