Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Do megatendra na internet pre školy už rýpu aj Orange s O2. Ozval sa i favorit Telekom

03.03.2016, 15:25 | Jozef Andacký | © 2016 News and Media Holding

Proti podmienkam tendra ministerstva školstva s predpokladanou zákazkou 81 miliónov eur na internetizáciu slovenských škôl (a škôlok) dosiaľ protestovali len menší, lokálni provideri a dvojica watchdogov, Aliancia Fair-play a Slovensko-Digital. Najnovšie sa k nim pridali aj najväčší hráči na trhu, Orange a O2. TREND.sk získal aj vyjadrenie favorita súťaže, Slovak Telekomu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Ministerstvo školstva najnovšie tiež posunulo - už druhýkrát - termín na odovzdávanie ponúk do tendra a otváranie obálok k projektu, ktorý dostal názov Edunet. Pôvodný termín 21. január 2016 sa najprv posunul na 1. marca a potom, v polovici minulého týždňa, na 15. marca. Dôvod ministerstvo nevysvetlilo.

Medzičasom sa zostrila kritika tendra. Aliancia Fair-play a Slovensko.Digital sa obrátili na Úrad pre verejné obstarávanie, aby preskúmal, či súťaž nie je ušitá pre konkrétneho dodávateľa - a aby ju prípadne nariadil zrušiť. Takisto plánujú podať podnet na Najvyšší kontrolný úrad, aby zhodnotil výhodnosť celého projektu.

Ako problémový vnímajú Edunet aj internetoví provideri. K hlasom z Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI) sa pridali Orange a O2. Hovorca Orangeu Peter Tóth tvrdí, že samotný zámer ministerstva nakúpiť internet pre školy nespochybňujú, ale myslia si, že podmienky tendra im neumožňujú reálne zapojiť sa doňho tak, aby v ňom mali šancu na úspech.

Hlavný problém - v tom sa veľkí i menší operátori zhodujú - je, že ministerstvo obstaráva internetové pripojenie a súvisiace komunikačné služby (napríklad ohľadom bezpečnosti prevádzky) centralizovane pre všetky slovenské školy. Táto požiadavka podľa nich favorizuje jedného hráča.

Aj keď sa ostýchajú svojho konkurenta priamo menovať, je zrejmé, že ide o Slovak Telekom. Magentový operátor ako jediný v krajine z historických dôvodov disponuje sieťou, ktorou pokrýva celé územie krajiny. Okrem toho, je aj dlhodobo dodávateľom školského internetu (projektov Infovek a Infovek 2).

Hoci dianie okolo Edunetu na Telekom vrhá zlé svetlo, firma sa k nemu dlhšie nechcela vyjadriť s odôvodnením, že nebude zasahovať do prebiehajúcej súťaže.

Teoreticky by sa už dávnejšie mohla pridať k ostatným providerom, ktorí tvrdia, že ministerstvo malo analyzovať alternatívy centralizovaného nákupu, ale že tak evidentne nespravilo. Alternatíva - rozdelenie tendra na dve časti: internet a centrálnu (bezpečnostnú) časť - by podľa nich mohla byť výrazne lacnejšia a školy by tiež mohli získať kvalitnejšie pripojenie.

Napokon Telekom pre TREND.sk predsa len poskytol aspoň krátke stanovisko. Závery neziskoviek a konkurentov o favoritovi súťaže v ňom síce nechal nepovšimnuté, ale súhlasil s nimi, že decentralizované riešenie je technologicky uskutočniteľné. Upozornil však, že rovnako ako to centralizované má okrem výhod aj nevýhody.

„Je vecou rozhodnutia a priorít každého zadávateľa, aký variant riešenia sa rozhodne obstarávať. Ako komplexný poskytovateľ info-komunikačných služieb sme schopní ponúknuť riešenie pre oba varianty,“ dodal Telekom.

Argumenty ministerstva sú dlhodobo známe. Tvrdí, že jeho cieľom nie je len internetové pripojenie, ale „jednotná komunikačná infraštruktúra“ s bezpečným prístupom do rezortného dátového centra a chránenou distribúciou elektronických testov. Podľa ľudí z Orangeu a ALPI sa však bezpečnosť a internetové pripojenie od viacerých providerov technicky nevylučuje.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Edunet, O2, Orange, Slovak Telekom

Diskusia (0 reakcií)