Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Éra klasických lítiových batérií sa nekončí, vývoj je veľmi pomalý

29.03.2019, 12:12 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Asi to dobre poznáte. Keď batéria hlási pár posledných percent života, prichádza stres. Aby vám smartfón prežil aspoň jeden celý deň, je často nutné ho už večer zastrčiť do nabíjačky. Je to otravné, spomínate na staré dobré nokie, ktoré bez nabíjania vydržali v pohode celý týždeň. Problém nie je len výdrž batérie v zásade akékoľvek elektroniky, ale aj jej životnosť.

  • Tlačiť
  • 0

Začiatkom mesiaca urobil portál Apple Insider test, v ktorom porovnal výdrž batérie slúchadiel AirPods kupovaných v roku 2016 a minulý rok. Tie staršie vydržali na jedno nabitie dve hodiny a šesť minút, o polovicu kratšie než tie novšie. Čím je pritom batéria menšia (tá v AirPodsoch má objem jedného percenta batérie v iPhone), tým je životnosť kratšia. Cena slúchadiel vo výške 170 eur pritom nie je zanedbateľná.

Vlani otestoval denník The Washington Post niekoľko nových smartfónov a zistil, že batérie v novších generáciách mobilov majú kratšiu výdrž než staršie smartfóny.

Šéf spoločnosti Qnovo Nadim Maluf vysvetlil, že výdrž batérií sa každoročne zlepšujú o päť percent, no zároveň rýchlejšie rastie spotreba energie smartfónov. Hlavný faktor ovplyvňujúci životnosť batérie sú OLED displeje s vysokým rozlíšením. Znížením jasu displeja a použitím WiFi namiesto mobilných dát, si môžete výdrž batérie svojho mobilu predĺžiť.

Neprehliadnite

Batérie, ktoré vládnu

Zdrojom problému je dominantnosť lítiumiónových batérií v spotrebnej elektronike. Zdá sa, že v najbližších rokoch svetu technológií vládnuť ešte budú. Táto analýza ukazuje, že do roku 2026 trojnásobne vzrastie hodnota trhu s lítiovými batériami - zo súčasných 36,2 na 109,7 miliardy dolárov.

Nabíjajú sa relatívne rýchlo, vydržia dlho a „zabalia“ viac energie do malého priestoru než iné typy batérií. Lenže majú svoje neduhy. Ich celková životnosť je 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Apple, batérie, smartfóny

Diskusia (0 reakcií)