Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Europoslanci zrušili ACTA, Apple zasa čínsky iPadový problém

07.07.2012, 12:00 | Jozef Andacký | © 2012 News and Media Holding

Týždeň v Technológiách. Prečítajte si o top udalostiach uplynulého týždňa na jednom mieste

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Viac sa o to postaral strach z voličov než ich vlastný rozum. Poslanci Európskeho parlamentu neschválili medzinárodnú protifaľšovateľskú dohodu ACTA. Vzhľadom na odpor verejnosti vo viacerých krajinách EÚ sa to tak trochu dalo aj očakávať. Kontroverzné návrhy opatrení, ktoré mohli – ak by sa ich úradníci a lobisti chytili „správnym“ spôsobom – ohroziť slobodu internetu, tak na starom kontinente (s výnimkou Švajčiarska) platiť nebudú.

Európsky parlament pochoval zmluvu ACTA

ACTA sitaap 300 32

Zdroj: SITA/AP

Steve Jobs by to nepovolil, malý tablet sa mu nepozdával. Veľký – desaťpalcový – iPad by mal dostať menšieho brata. So 7,85-palcovým displejom a cenou, schopnou atakovať androidového princa Kindle Fire od Amazonu. Aspoň podľa zdrojov agentúry Bloomberg. Či v prípade tejto „zaručenej“ správy ide opäť len o číru fantasmagóriu, alebo naopak o súčasť tradičného premysleného applovského tízingu, uvidíme v v októbri, kedy by mali jabĺčkari iPad Mini predstaviť verejnosti.

Apple má v októbri uviesť iPad Mini

ipad_mini_ciccaresedesign 300 32

Zdroj: Ciccarese Design

Tomu sa hovorí čínsky paradox. S iPadom súvisela aj ďalšia správa tohto týždňa. Apple zaplatil 60 miliónov amerických dolárov čínskej firme Proview za používanie ochrannej známky iPad v Číne. Pôvodne chceli kapitalisti z komunistickej Ríše Stredu zinkasovať až 400 miliónov dolárov. Proview si značku iPad zaregistroval pred uvedením prvého applovského tabletu na trhu pre... počkajte si... počítač, ktorý bol kópiou iMacu.

Apple vyplatil Číňanov za iPad

ipad_cina_sitaap_ 300 32

Zdroj: SITA/AP

Kto ich poznal, nech dá Like. Google ohlásil, že končí so službami iGoogle, Google Video, Google Mini, Google Talk Chatback a vyhľadávacou aplikáciou pre operačný systém Symbian. Internetový gigant už v minulosti zrušil množstvo menších projektov – teraz pozornosť sústreďuje najmä na sociálnu sieť Google+ a operačný systém Android.

Google pochováva ďalšie služby

google_logo_sitaap_300 32

Zdroj: SITA/AP

Príprava arzenálu pre štvrté PlayStation. Sony naopak ohlásila, že svoje portfólio rozšíri. Za 380 miliónov dolárov kúpi firmu Gaikai, jedného z dvoch prevádzkovateľov systému cloud gamingu, ktorý umožňuje hrať hry, vrátane najnovších titulov, aj bez najnovšej konzoly, len pomocou počítača a internetového pripojenia. Aj keď tieto platformy zatiaľ veľkú dieru do sveta neurobili, viacerí analytici v nich vidia perspektívu. Pokúsili sme sa odpovedať na otázku je, či ňou môžu byť aj pre Sony.

Prečo Sony kupuje videoherný cloud Gaikai

Gaikai_300 32

Zdroj: Gaikai

Paušálová vojna naberá obrátky. Niekoľko týždňov po štarte projektu WOW u oranžového mobilného operátora, sa O2 pustila do protiofenzívy. Vylepšila a zlacnela svoj neobmedzený Platinový paušál. Zrazu nemá problém pýtať si zaň o tretinu nižšiu cenu.

O2 zlacnela flatový paušál

o2telefonica_strauch 300 32

Zdroj: TREND/Maňo Štrauch

A nakoniec malý bonus z printového TRENDU. Pred dvoma týždňami sa slovenská softvérová firma Eset zviditeľnila odhalením počítačového vírusu, ktorý v juhoamerickom Peru vykrádal nákresy z dizajnérskeho softvéru AutoCAD. Nielen o priemyselnej e-špionáži sme sa zhovárali so šéfom výskumu Esetu Jurajom Malchom.

Treba nasadiť všetko, čo sa dá

juraj malcho eset 300 32

Zdroj: TREND/Karol Hrebíček

Appky týždňa: Ako odplašiť komáre a zlodejov, a rozkódovať obsah čiernobielych štvorčekov.

anti-theft_alarm_google 300 32

Zdroj: Google

  • QR Reader: Čítačka QR kódov, sofistikovanejšej alternatívy čiarových kódov

Ak sa vám týždňovka z IT biznisu páčila, odporučte ju cez Facebook aj svojim priateľom!

Spätne si môžete prečítať aj predchádzajúce týždňovky!

Foto na titulke – SITA/AP; foto v článku – SITA/AP, Ciccarese Design, Gaikai, TREND/Maňo Štrauch, TREND/Karol Hrebíček

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Týždňovka z IT biznisu

Diskusia (0 reakcií)