Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

FaceApp: Čo vlastne dokáže „rasistická“ appka na úpravu fotiek

11.08.2017, 18:30 | Jozef Andacký | © 2017 News and Media Holding

Vychytávka týždňa | Keď ruský start-upista Jaroslav Gončarov začiatkom augusta vydal novú verziu svojej appky FaceApp, zrejme neodhadol silu sociálnych médií. Do softvérika pre Android a iOS na úpravu tvárí ľudí na fotkách pridal etnické filtre, ktoré vyvolali vlnu kritiky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Vďaka novej funkcionalite aplikácie, ktorá má niekoľko desiatok miliónov používateľov po celom svete, ste jedným kliknutím mohli získať černošské, východoázijské alebo indické črty.

Možno si jej autori mysleli, že je to dobrý nápad. Druhá vec je, že to nebolo po prvýkrát, čo FaceApp zabrnkal na etnickú strunu. Ako napísal server Techcrunch, už keď appka pred rokom začínala, objavili sa názory, že ľudia na fotkách sa vďaka nej nestávajú coolovejší, ale najmä bielejší.

Tak či onak, etnické filtre celkom zaujali. Ako to už pri takýchto aplikáciách býva zvykom, používatelia si vzali na paškál nielen seba a svojich známych, ale tiež známe osobnosti, politikov či ľudí zo šoubiznisu.

Nie každý to však vzal s humorom. Popri satiristoch sa veľmi rýchlo objavili aj kritici, ktorí na Facebook či Twitter písali o tom, že novinky vo FaceAppe majú rasistický charakter a môžu prispievať k podnecovaniu nálad, ktoré do 21. storočia skrátka nepatria.

Šéf firmy, ktorá FaceApp vyvíja, sa najprv chvíľu bránil, že etnické filtre určite nemajú žiadne rasistické konotácie, no pod váhou kritiky veľmi rýchlo ustúpil a vydal ďalší update aplikácie, v ktorej už kontroverzná funkcionalita chýba. Táto verzia je aktuálne dostupná na AppStore a Google Play.

Neprehliadnite

Emócie bokom, čo teda FaceApp dokáže?

Jej autor J. Gončarov tvrdí, že základom jeho softvéru je umelá inteligencia. Jej cieľom je čo najpresnejšie identifikovať tvár človeka, jej jednotlivé prvky a potom ich upraviť tak, aby to vo výsledku vyzeralo čo najprirodzenejšie. Je na posúdenie, ako sa jej to darí...

Človeku na fotke možno vyčariť úsmev na tvári, možno ho spraviť mladším alebo, naopak, starším. Okrem toho sa dá zmeniť muž na ženu a naopak, čo je, len pre úplnosť, v určitých kruhoch tiež považované za provokatívne. Ďalšou funkciou je tvorba animovaného gifu, ktorý zachytáva zvolenú premenu tváre. V rozšírenej spoplatnenej verzii je dostupných ešte niekoľko ďalších filtrov.

FaceApp - možnosti úpravy vo free verzii

FaceApp - možnosti úpravy vo free verziiZdroj: FaceApp/HBO

FaceApp - Možnosti úpravy v platenej Pro verzii

FaceApp - Možnosti úpravy v platenej Pro verziiZdroj: FaceApp

via GIPHY

FaceApp, samozrejme, nie je jediná aplikácia na zmenu čŕt tváre. Veľa zábavy si môžete užiť napríklad s MSQRD, ktorá s využitím rozšírenej reality (Augmented Reality) pridáva na tvár rôzne masky a umožňuje vymeniť si tváre medzi dvoma ľuďmi na fotke (vlani MSQRD kúpil Facebook). No a face-altering funkcie má aj Snapchat. Ak si chcete FaceApp vyskúšať, nájdete ich na týchto linkách:

appka app store appstore logo

Zdroj: Apple

Google play logo

Zdroj: Google

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy FaceApp, Vychytávka týždňa