Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Flash končí. Ďalší klinec do rakvy pridal Firefox

14.07.2015, 12:00 | Marián Biel | © 2015 News and Media Holding

Flash bol roky jednou z najpoužívanejších platforiem na tvorbu animácií a rôznych ďalších prvkov, ktoré robili internetové stránky konečne niečo iné ako čistý text v písme comic sans, efektmi Word art a pár linkami. Aj kvôli tejto obľúbenosti sa naň zameriavali rôzni útočníci. Flash si postupne získal meno deravého softvéru, ktorý navyše vie dať zabrať batériám mobilov a laptopov. Ale jeho čas sa kráti. Najnovšie ho vo svojom prehliadači Firefox začala obmedzovať Mozilla.

  • Tlačiť
  • 1

Flash si kvôli svojej zraniteľnosti dokonca vyslúžil vytvorenie hnutia Occupy Flash. Práve s týmto heslom sa na Twitteri pochváli Mark Schmidt, šéf podpory v Mozzille. S najnovšou aktualizáciou bude Firefox mať všetky flashové prvky zablokované. Dôležitá je ale aj spätná kompatibilita tisícok webových aplikácií a stránok, takže v nastaveniach sa stále dá Flash povoliť.

Pred necelým mesiacom k podobnému kroku pristúpil aj Google. Jeho prehliadač Chrome v poslednej verzii automatiky pozastavuje flashové animácie a videá, čo by malo mať citeľný vplyv na výdrž batérie laptopov. Nový šéf bezpečnosti spoločnosti Facebook Alex Stamos tiež označil Flash ako prekonaný a rizikový softvér.

Videoserver YouTube prešiel na modernejší a bezpečnejší HTML5 pred pol rokom. Ešte aj samotné Adobe skončilo s vývojom mobilnej verzie Flash pred 4 rokmi.

Aktivita Mozilly môže výrazne pomôcť zbaviť sa starej platformy, jej Firefox je podľa Netmarketshare na štvrtom mieste medzi prehliadačmi. Používa ho približne 9 percent surferov. Flash má ale tuhý korienok a stále pretrváva. Už pred piatimi rokmi jeho nepraktickosť a zraniteľnosť kritizoval Steve Jobs.  

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Adobe, Firefox, Mozilla