Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

FLEx Light: Na pomoc čítačkám elektronických kníh

16.12.2011, 16:14 | Marián Biel | © 2011 News and Media Holding

Polmilimetrová fólia dokáže osvietiť Kindle. Na čítanie v tme už nebudú len tablety

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

e-knihy

Elektronický papier (respektíve elektronický atrament) bol hlavným dôvodom, prečo sa rozhýbal trh s čítačkami elektronických kníh typu Kindle alebo Nook. Postupne sa takýto druh displejov stal veľmi dobre čitateľný a energeticky nenáročný. Jeho jedinou nevýhodou je, že ide o technológiu bez podsvietenia, takže rovnako ako bežný papier sa v tme nedal čítať. Spoločnosť Flex Lighting ale predstavila špeciálnu fóliu, ktorá osvieti celý displej, a stačí jej k tomu len jedna LED dióda.

FLEx fólia je hrubá len pol milimetra a jej použitím sa čítačke takmer vôbec nezvýši hrúbka alebo hmotnosť tak ako pri použití iných riešení - napríklad externých lámp, ktoré sa pripínajú k čítačke štipcom alebo sú osadené do puzdra. Zloženie fólie dovoľuje rovnomerne po celej jej ploche rozšíriť svetlo z jedinej ledky, ktorá sa ukrýva v ráme zariadenia.

Pri elektronickom papieri, ktorý je založený na pasívnej technológii, to môže znamenať revolučný zlom. Stále pasívny displej bude celý osvietený zvrchu a značne tak rozšíri použitie čítačiek. Energetická nenáročnosť je zachovaná, pretože FLEx používa len jednu LED diódu.

Táto fólia sa dá použiť aj na ostatné klasické LCD displeje ako druh podsvietenia. Takže okrem starých svetelných trubíc, nového LED podsvietenia pribudne aj možnosť pixle podsvietiť LED fóliou. Ďalšími výhodami sú flexibilita – FLEx film sa dá aplikovať aj na ohybné displeje a funguje aj na farebných a dotykových displejoch.

Táto americká spoločnosť zatiaľ produkt len predstavila, samostatne sa nebude dať predávať. Preto rokuje s ďalšími hardvérovými partnermi. Je pravdepodobné, že onedlho sa objavia čítačky s touto fóliou vstavanou priamo do zariadenia.

 

Foto na titulke - Flex Lightening

  • Tlačiť
  • 0

Tagy e-knihy

Diskusia (0 reakcií)