Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Foťák s 50-tisíc megapixelmi? Už o päť rokov

25.06.2012, 11:27 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

Americkí vedci dokázali spojiť takmer sto 14-megapixelových kamier do jednej

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Väčší počet megapixelov vonkoncom neznamená lepšiu fotografiu. Marketing však hovorí niečo iné. Už dlhé roky sa drží hesla: nová generácia fotoaparátu, väčší počet megapixelov. V niektorých prípadoch je to aj výhoda, napríklad v astronómii alebo nadrozmernej tlači. Podľa vedcov z Arizony sa ale gigapixelové fotoaparáty pre bežných spotrebiteľov môžu objaviť na trhu už o päť rokov. Dôkazom má byť ich 50-gigapixelový prototyp.

Inžinieri z laboratórií v Arizonskej univerzite a Duke univerzite zvolili nový prístup. Aby dosiahli gigantické rozlíšenie, použili špeciálny širokouhlý objektív, ktorý prechádzajúce svetlo rozdelil do 94 segmentov pod rôznym uhlom. Niečo na spôsob oka hmyzu, len v opačnom garde. Každý segment potom sníma jedna 14-megapixelová minikamera.

„Aj keď je centrálny objektív veľmi dôležitý, ukázalo sa, že hlavnou bariérou na dosiahnutie vysokého rozlíšenia je riadenie spotreby a kompaktnejšie integrované obvody,“ uvádza David Brady z Duke univerzity. V ich prototype tvorí optika len približne tri percentá zariadenia, ostatok je výpočtová zložka.

Každá z takmer stovky kamier vytvorí vlastnú fotografiu, ktoré sa spájajú do jedného snímku. Aby scéna bola celistvá, jednotlivé fotografie sa mierne prekrývajú. Výsledkom tak je maximálne 50–tisíc megapixelová fotografia, takže aj mnohonásobné zväčšenie poskytne stále dostatočne ostrý obraz. Napríklad fotožurnalista odfotí celú ulicu alebo celý štadión a až potom si vyberie, ktorá časť je pre neho zaujímavá.

Horná hranica 50 gigapixlov je z dôvodu výrobných limitov šošoviek, ale tiež kvôli atmosfére. Pri vyššom rozlíšení už budú na zachytávané svetlo opticky vplývať molekuly vzduchu. Aj preto je gigapixelová technológia primárne stavaná na fungovanie vo vesmíre.

„Do piatich rokov, kedy sa elektronické komponenty ešte zmenšia a zefektívnia, gigapixelové fotoaparáty budú dostupné aj pre širokú verejnosť,“ predpovedá D. Brady. Prototyp by do vaku nevošiel. Má pol metra kubického a výrobné náklady okolo stotisíc dolárov.

Ďalšia otázka je, ako a kde by sa také obrovské fotografie ukladali. Gigapixelová fotografia by zabrala aj gigabajty na pamäťovej karte. Do piatich rokov ale môže dôjsť k razantnému pokroku aj v tejto oblasti. 

Foto v článku a na titulke - David Brady, Duke University

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)