Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Francúzi vyvinuli anti WiFi tapetu

12.05.2012, 19:20 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

Vynález blokuje tri rádiové frekvencie a má stáť toľko, čo bežná papierová tapeta

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

WiFi

Bezdrôtová WiFi sieť na prístup do internetu je jednou z najčastejších požiadaviek, ktoré majú klienti cestovných kancelárií na hotely v dovolenkových destináciách. Počas letnej Olympiády v Londýne má byť WiFi signál doslova pod každou lampou v meste.

Opačný záujem majú majitelia súkromných domov a bytov, ktorých internetový signál sa cez WiFi často dostane až k susedom či na ulicu. Chrániť sa pred zneužitím siete môžu heslami či firewallom. Najnovšie im pribudne ďalšia možnosť - papierová tapeta so špeciálnou striebornou vrstvou.

Ako píše informuje portál Dvice, tapetu blokujúcu WiFi signál vyvinuli vedci z Polytechnického inštitútu v Grenoble v spolupráci s Centre Technique du Papier. Hrúbka aj flexibilita je rovnaká ako pri klasických tapetách. Rozdiel je v tenkej striebornej vrstve, ktorá pripomína sieť snehových vločiek. Tento materiál dokáže izolovať tri rádiové frekvencie naraz. Vrátane tých, na ktorých operuje WiFi. Licenciu už odkúpila fínska spoločnosť Ahlstrom a s predajom tapety chce začať v roku 2013.

Tapeta má dvojaký účinok. Do priestora mimo bytu alebo domu sa nedostáva signál z routeru, takže sused nemôže bezplatne surfovať na cudzí účet. A hlavne sa eliminuje riziko, že sa cez WiFi do domáceho počítača nabúra technicky zdatný útočník hoci aj z ulice. Tapeta zároveň blokuje signál prichádzajúci z okolia. V dome sa potom nezhromažďujú signály z okolia a ten domáci potom zosilnie.

anti wifi tapeta_2_linformaticien

Nejde o úplnú novinku. Britská armáda vyvíjala už v roku 2004 vrstvu na steny, ktorá tiež blokovala WiFi signál, ale nemala vplyv na GSM siete. Namiesto striebra vtedy použili meď. No meter štvorcový stál v prepočte 600 eur. Nová strieborná tapeta sa má predávať za ceny porovnateľné „so stredne drahou klasickou tapetou“.

Vedci už pracujú aj na spôsobe, ako tento materiál zapracovať do podlahy a stropu, ktoré si byty v panelákoch medzi sebou delia. Vo vývoji je aj transparentná verzia materiálu, ktorý by sa dal inštalovať na okná.

anti wifi tapeta_1_linformaticien

 

Foto a titulke - Flickr.com, v článku - Linformaticien

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy WiFi