Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fujifilm X-S1: Skoro ako zrkadlovka

24.11.2011, 15:41 | Martin Trilec | © 2011 News and Media Holding

Prémiový kompakt vytvára novú triedu, mieri na náročných

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Fuji

V poslednom čase sa na fotografickom výslní objavujú omnoho vyspelejšie fotoaparáty. Kedysi to bol práve optický zoom, ktorým medzi sebou jednotliví výrobcovia súperili. Teraz sa každý snaží kvalitatívne i funkčne imitovať klasické zrkadlovky.

Presne o tom je vlastne aj nový Fujifilm X-S1. Laik by na prvý pohľad možno uveril, že ide skutočne o fotoaparát so zrkadlovou komorou, no nie je tomu tak. Ide o technologicky veľmi pokročilý kompakt z triedy super- či ultrazoomov. Vytvára pomerne luxusné podmienky pre fotenie, ktoré zvábia aj tvrdohlavejších nadšencov zrkadloviek.

Základom aparátu je EXR CMOS snímač, na ktorom sa nachádza dvanásť miliónov pixelov. Je to ten istý snímač, ktorý firma zakomponovala aj do svojho retrofotoaparátu X10. Optika Fujinon má rozsah ohniskových vzdialeností v intervale 24 až 624 milimetrov (v prepočte na ekvivalent kinofilmu), čo značí, že dokáže akýkoľvek predmet analógovo zväčšiť až 26-krát. Sústava šošoviek ponúka tiež výbornú svetelnosť, pri minimálnom alebo maximálnom zväčšení. Optika navyše obsahuje samostatný systém stabilizácie.

Citlivosť ISO možno navoliť v intervale 100 až 6 400, nechýba však ani rozšírený režim 12 800. Sekvenčné snímanie by tomuto kompaktu mohli závidieť aj niektoré drahšie zrkadlovky. Najvyššia hodnota - desať snímok za sekundu - je dosiahnuteľná pri zníženom rozlíšení, teda pri strednom a malom. Aj pri plnom rozlíšení je to ešte stále úctyhodný výkon: sedem snímkov za sekundu.

Automatické zaostrovanie je založené na detekcii kontrastného vzhľadu predmetov scenérie. Používateľovi ponúka možnosť zaostrovania na statický i dynamický objekt, rozozná tvár, no celý proces zaostrovania dokáže ponechať aj na manuálnom ostrení pomocou prstenca objektívu.

Aparát podporuje aj možnosti fotenia do formátu RAW a taktiež nahrávanie videa v rozlíšení 1080p vrátane stereofónnej zvukovej zložky. Elektronický hľadáčik nemá síce diagonálne ani pol palca, no má vysoký počet bodov - 1 440 000 - , ktorý napomáha jeho jemnosti. Klasická zadná LCD obrazovka je výklopná a disponuje iba tretinovým počtom pixelov.

Fuji X-S1 podporuje všetky známe druhy pamäťových kariet typu SD a k počítaču sa pripája prostredníctvom dvojkového USB rozhrania.

Obsahuje lítiový akumulátor, ktorý na jedno nabitie vydrží zvečniť približne päťsto situácií. Zariadenie vrátane akumulátora váži už takmer kilogram, čím sa opäť približuje k zrkadlovke, avšak už v negatívnejšom zmysle. Ani rozmery nie sú najmenšie: 14,9 x 13,5 x 10,7 centimetra.

Novinka sa na trh dostaví na prelome januára a februára 2012 pri zatiaľ neznámej cene.

Položka

Špecifikácia

Typ fotoaparátu

Kompakt, Superzom/Ultrazoom

Snímač

EXR CMOS, 12 Mpx

Optika

Fujinon, 26x opt. zoom, IS

f/24 mm (F2.8) - f/624 mm (F5.6)

ISO

100 - 6 400 (12 800)

AF

založený na detekcii kontrastov

Sekvenčné snímanie

max. 10 FPS (M, S) / 7 FPS (L, M, S)

Formáty

JPEG, RAW, H.264

Video

max. 1080p + stereo

Hľadáčik

elektronický, pokrytie ~ 100%

rozlíšenie 1,44 Mpx (veľmi jemný)

Zadné LCD

výklopné, pokrytie ~ 100%

rozlíšenie 0,46 Mpx

Podpora pamäťoviek

SD, SDHC, SDXC

Konektivita s PC

Hi-Speed USB 2.0

Akumulátor

lítiový, výdrž cca. 500 Záberov

Hmotnosť a rozmery

max. 920 gramov, 14,9 x 13,5 x 10,7 centimetrov

Dostupnosť a cena

január/február 2012, cena neznáma

Foto v článku a na titulke - Fujifilm

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Fuji

Diskusia (0 reakcií)