Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

GA Drilling si pri vstupe na trh pomôže investíciou od InnoEnergy

04.07.2018, 06:05 | Jozef Andacký | © 2018 News and Media Holding

Slovenská hi-tech firma získala ďalšie finančné zdroje na komercionalizáciu svojej technológie plazmového frézovania. Európska platforma InnoEnergy jej poskytne dlhovú investíciu vo výške štyri milióny eur.

  • Tlačiť
  • 1

Podľa informácií spoločnosti GA Drilling je najnovšia finančná injekcia pre jej potenciálne disruptívnu inováciu výsledkom osemmesačného hodnotiaceho a výberového procesu. GA Drilling je jediný projekt zo strednej a východnej Európy, ktorý v ňom uspel.

Iba v marci GA Drilling realizoval druhé investičné kolo (Series B), keď peniaze pre technológiu s názvom Plasmabit poskytla trojica nových investorov - Slovak Investment Holding (patriaca do štruktúr štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky), nemecká skupina pod vedením Berlin Technologie Holding a americký investor Ted Halstead.

Na rozdiel od Series B nemajú peniaze od InnoEnergy vplyv na majetkové podiely zakladateľov a existujúcich investorov GA Drillingu. Bližšie detaily o dlhovej investícii, o úrokovej miere či lehote splatnosti zatiaľ zverejnené neboli.

Neprehliadnite

InnoEnergy vznikla na báze European Institute of Innovation and Technology (EIT), čo je R&D agentúra EÚ. Postupne sa do nej zapojili bezmála tri desiatky veľkých energetických podnikov (ako sú Total, Engie, MOL a EDF) a univerzít, čím vzniklo rozsiahle verejno-súkromné partnerstvo (PPP) na podporu inovácií v energetike.

Technológiu elektrického plazmového vŕtania s názvom Plasmabit vyvíja slovenská firma od roku 2008. Slúžiť má najmä na efektívne vrty vo veľkých hĺbkach pre účely geotermálnej energie. Ešte predtým ju však pripravujú pre aplikáciu uzatvárania ťažobných ropných vrtov.

GA Drilling tvrdí, že podľa analýz umožní Plasmabit znížiť náklady na odstávku vrtov v porovnaní s existujúcimi metódami o 40 percent. Na príprave tejto aplikácie Slováci spolupracujú s britskou firmou Altus Intervention a nemenovanou ropnou spoločnosťou z regiónu strednej a východnej Európy.

Od vzniku a štartu vývoja GA Drilling nazbierala 16 patentov, vytvorila tím s viac ako osemdesiatimi vedcami a inžiniermi a získala podporu z 19 grantov Európskej únie a od strategických partnerov. Centrálu a technologické centrum má firma v Bratislave, zastúpenia má vo Veľkej Británii, v Spojených arabských emirátoch a USA.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy GA Drilling, inovácie