Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Galaxy Note 7 nás predčasne opustil. Čo bude po kare?

12.10.2016, 12:05 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

Renomé má niekedy ťažko odhadnuteľnú hodnotu. Rokmi tvrdej práce sa však stále zvyšuje. A stáva sa krehkejšou. Stačí malé zakopnutie a už sa na vás pozerajú inak ako dovtedy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Zvolávanie (recall) predaných výrobkov z dôvodu chyby nie je žiadna rarita. Poznajú to automobilky aj potravinárske konglomeráty.

Aféra s prehrievajúcimi sa a explodujúcimi smartfónmi Galaxy Note 7 by sa zaradila medzi tie väčšie. Ale časom by prehrmela. Majitelia mobilov dostali vymenené kusy, ktoré už chybou trpieť nemali a mohli si užívať inak špičkové zariadenie. Ale keď musí byť krátko pred štartom evakuované lietadlo spoločnosti Southwest Airlines, pretože na palube jednému z cestujúcich začal dymiť a roztápať sa už predtým vymenený Note 7, to už len tak neroztancujete.

Lesk a bieda sedmičky

Galaxy Note 7 nevydržal na trhu ani dva mesiace. Predávať sa začal koncom augusta a Samsung si mohol mädliť ruky. Podarilo sa mu vyrobiť zaujímavý a vrchovato vybavený smartfón, ktorý zbieral v médiách jednu pozitívnu recenziu za druhou. A aj zákazníci ho prijali doslova s otvorenými peňaženkami. Hoci to je prémiový model za 850 eur, len za prvé dva týždne sa ho predalo dva a pol milióna kusov.

Note 7 je odolný voči vode. Proti prehriatiu už nieZdroj: Samsung

Za približne rovnaký čas sa však nazbierala asi stovka prípadov vzbĺknutia alebo explodovania kvôli prehriatiu li-ion batérie. Nejaké promile chybných kusov, to nestojí za reč, dalo by sa tvrdiť, ak by tých sto mobilov robilo fotografie s ružovým nádychom alebo by im vypadával signál. Ale horenie, ktoré malo spôsobiť popáleniny aj zničené autá, to už je fatálny defekt. Problém je však ešte väčší.

Prehrievanie a vzbĺknutie si občas užili aj majitelia notebookov. Boli zvolané do fabrík a vymenené. Bez ďalších problémov. Pred deviatimi rokmi to musela Nokia urobiť so 46 miliónmi batérií BL-5C, ktoré sa prehrievali vo viacerých modeloch jej mobilov. Boli vymeniteľné, takže nebolo nutné meniť celé zariadenie.

Galaxy Note 7 sa však aj po servisnom zákroku ukázal ako stále rovnako nebezpečný. Vrhá to na Samsung tieň neodbornosti. Prebiehajú všetky testy produktov v tejto firme rovnako neprofesionálne? Navyše, pri luxusnej vlajkovej lodi a nie bežnom mid-ende. Bude sa dať spoliehať na nasledujúce smartfóny od tejto značky? Nepýtajú sa to len koncoví používatelia, ale aj finanční analytici a ostatní výrobcovia, ktorým Samsung dodáva komponenty. V elektromobiloch od Fiatu a BMW sú práve batérie z fabriky Samsung SDI.

Aj veľké Gear VR môžu byť zberateľským kúskomZdroj: Samsung

S kvalitou výstupných testov to síce nesúvisí, ale nadšením asi neskáče ani ďalší partner, firma Oculus. Respektíve Facebook, ktorý ju vlastní. V spolupráci so Samsungom vyvinula okuliare pre virtuálnu realitu Gear VR. Po Google Cardboard najmasovejší kontakt laickej verejnosti s novým fenoménom. Nedávno predstavená edícia okuliarov pre Note 7 veľmi pravdepodobne ostane na skladoch ako chytač prachu. Nejde o to, že by neboli spätne kompatibilné aj s Note 5 (ktorý sa v Európe nepredáva) alebo Galalaxy S7. Ale sú takmer o polovicu drahšie ako doterajší model, ktorý je až na rozmery totožný. Analytická spoločnosť SuperData Research bude musieť prehodnotiť svoju predpoveď, že do konca roka sa predá 2,3 milióna kusov Gear VR okuliarov.

Niet návratu

Na druhej strane, čo výroba dobabrala, to marketingové oddelenie urovnalo najlepšie, ako sa dalo. Žiadne dlhotrvajúce ututlávania ako pri iných aférach typu Volkswagen. Áno, našlo sa pár kusov s kritickou chybou, a preto na naše náklady každému zákazníkovi jeho smartfón vymeníme. A podobne pri finálnej dohre si tiež uznali chybu, a hoci sa zatiaľ oficiálne hovorí len o piatich kusoch, ktoré aj po výmene vzbĺkli, hodili uterák do ringu. Zastavujú linku a všetky Note 7 vymenia za Galaxy S7 alebo S7 Edge. Prípadne za hotovosť (pre podrobnosti stačí zavolať na linku Samsungu 0800 726 786).

Keď uvidíte obrázky setov na zabalenie a vrátenie Note 7, ktoré sú z vnútornej strany potiahnuté nehorľavým materiálom s oznamom, že tento balíček sa smie posielať len pozemnou alebo vodnou prepravou, viete, že to všetci berú seriózne. A neskôr, keď zbadáte, že Samsung Mobile zmenil aj úvodnú fotografiu na svojej facebookovej stránke naspäť na Galaxy S7, viete, že je to definitívne...

Podľa prvých reakcií to majitelia týchto smartfónov Samsungu nezazlievajú. Sú skôr smutní, že ich obľúbený a bezchybne fungujúci mobil musia vrátiť. Na Slovensku a ani v Európe nebol zaznamenaný jediný prípad explodujúceho Note 7.

Toto je to jablko sváruZdroj: iFixit

Prečo sa to všetko muselo stať, budeme vedieť až po ukončení vyšetrovania. Doteraz všeobecne prijatou teóriou je, že pri výrobnom procese sa príliš tlačilo na pílu. Presnejšie povedané na anódu, katódu a plastovú časť, ktorá ich rozdeľovala. Pri prepichnutí mohlo dôjsť ku skratu, ktorý zvyšoval teplotu horľavého elektrolytu, a nechcený ohňostroj bol na svete.

Je fascinujúce, ako sú výrobcovia už roky posadnutí tým, že osem milimetrov hrubý smartfón sa bude predávať omnoho lepšie, ako keby ich mal deväť. A tiež to, že ak by mal Galaxy Note 7 premiéru až po uvedení iPhonu 7, stratili by zákazníci záujem. Ďalšou teóriou z ľudu totiž je, že sa Samsung jednoducho uponáhľal práve kvôli jablkovému konkurentovi.

Podobné obrázky vojdu do technologickej histórieZdroj: Flickr

Čo teda ostáva obom zúčastneným stranám tejto nečakanej smrti obľúbeného digitálneho spoločníka?

Zákazník, ktorý si vybral Note 7 za viac ako osem stovák, je lojálny a vie čo robí. Preto bude pre neho ťažké hľadať náhradu. Môže si zobrať S7 Edge a až na väčší displej a digitálne pero sa nič podstatné nezmení. Stále výborný displej aj fotoaparát a tiež rovnaké grafické prostredie. Ak mu ide práve o funkcie spojené so spomínaným perom, stále sa dá zohnať aj Galaxy Note 4. A ak len o luxusnú výbavu s veľkým displejom a lojalita ide bokom, je tu napríklad LG V20 alebo Huawei Mate 8.

Alebo si pokojne svoj Note 7 nechá. Na vlastné riziko, hoci úplne vypnutý, by nemal spôsobiť problém. A o pár rokov to bude zberateľská rarita. Tak ako prvý iPhone. Nerozbalený má dnes vyššiu hodnotu ako najdrahšia edícia iPhone 7 Plus.

Galaxy Note 7 trioZdroj: Marián Biel

A Samsung? Uhasil to tak, ako sa dalo. Stále čakáme na vysvetlenie, ako sa k zákazníkovi mohol dostať vymenený a predsa znova sa prehrievajúci smartfón. Analytici odhadujú miliardové straty. Ale ak by nesprávnym riešením krízy prišla značka o renomé, straty by mohli byť ešte vyššie. Veľmi pravdepodobne Samsung z vyzbieraných kusov využije komponenty, ktoré s prehrievaním nemajú nič spoločné. Hlavne jeden z momentálne najlepších displejov na trhu a tiež kameru.

Bolo by prekvapením, ak by Samsung nepochoval značku Note. S takouto históriou by to mal Note 8 príliš komplikované. Skôr by bol logickejší reštart veľkých modelov pod označením ako Galaxy S8 XL a podobne. Ale to už predbiehame.

Samsung bude "batterygate" mátať ešte roky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2