Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Google chystá umelú inteligenciu pre chatovanie. Odpovie skôr než vaši kamaráti

27.12.2015, 21:23 | Jozef Kotrý | © 2015 News and Media Holding

Google chce posilniť svoju pozíciu na poli chatovacích aplikácií, kde sú silné sociálne siete ako Facebook alebo aj Slack vo firemnom segmente. Internetový gigant vyvíja aplikáciu, ktorá bude obsahovať umelú inteligenciu vo forme robota. Používatelia tak budú môcť využiť vyhľadávacie služby Google naplno aj pri písaní správ.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Ako informoval tento týždeň denník Wall Street Journal, hlavnou funkcionalitou aplikácie má byť, že pri písaní si s priateľmi robot dokáže inteligentne odpovedať na prípadné otázky. Spoločnosť síce veľa informácií neposkytla, no aplikácia by podľa všetkého mala spolupracovať s ďalšími službami od Google. 

V praxi by to mohlo znamenať to, že pokiaľ by sa vás priateľ opýtal, či máte 15. marca čas prísť k nemu na párty, robot by mu podľa aplikácie Google Kalendár odpovedal skôr, než by ste stihli vôbec opustiť okno s konverzáciou (samozrejme za predpokladu, že by ste v kalendári vyplnili údaje pre daný deň).

Medzi firmami populárna aplikácia Slack v minulosti taktiež experimentovala s umelou inteligenciou. Takzvaný Shido bot nebol dielom samotnej spoločnosti, ale pochádza z trhoviska služieb s názvom Speedlancer.

Funguje tak, že používateľ spoločne s robotom založí diskusné vlákno s popisom zadania, ktoré chce vypracovať (napríklad „Potrebujem napísať tlačovú správu“). Shido Bot sa pokúsi postarať o to, aby v spolupráci s trhoviskom Speedlancer bolo toto zadanie hotové do štyroch hodín. Práve na princípe integrácie vlastných robotov s rôznymi prednastavenými záujmami by podľa správy WSJ mal pracovať aj Google.

Ukážka Shido Bota

Ukážka Shido BotaZdroj: TheVerge.com

Aj Facebook do svojej aplikácie Messenger v auguste implementoval svojho inteligentného asistenta. Facebook M funguje na podobnom princípe. V konverzácii s robotom používateľ napíše dotaz (Nabudúci týždeň idem do Chicaga. Hľadám najlepšiu reštauráciu s hamburgermi. Vieš, kam ísť?) a robot podľa výsledkov na internete odpovie s najlepšou možnou odpoveďou a v konverzácii bude prípadne pokračovať s doplňujúcimi otázkami (Chceš vytvoriť rezerváciu?). Facebook M tak najviac pripomína asistentku Siri od Applu, ktorá po uvedení v roku 2011 rozpútala trend počítačových pomocníkov v mobilných zariadeniach.

Na tomto princípe funguje asistent M od FacebookuZdroj: Metronews.fr

V prípade novinky od Googlu nie je zatiaľ jasné, či bude integrovaný do chatovacej aplikácie Google Hangouts, alebo chce firma vyvinúť novú aplikáciu. Google tento rok predstavil podobnú inováciu systému Android, ktorý má ponúkať užitočné informácie na základe toho, čo sa deje práve na obrazovke - systém teda reaguje na spustené aplikácie, hry či prehrávanú hudbu a podľa toho automaticky zobrazuje súvisiace informácie.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy asistent, facebook, Google