Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Google je o krok bližšie k Star Treku

20.05.2012 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

Nová funkcia vyhľadávania Knowledge Graph rozumie významu slov

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

Google

Googlu sa podarilo dosiahnuť jednu z najvyšších mét. Jeho hlavný produkt tak zľudovel, že sa stal synonymom vo svojom segmente. Už len ťažko nájsť surfera, ktorý na vyhľadávanie na internete používa Yahoo!, Bing alebo Ask. Jednoducho sa niečo ide vygúgliť.

A gúglenie má byť ešte rýchlejšie a bohatšie vďaka novej funkcii Knowledge Graph, ktorá vpravo od nájdených linkov zobrazí prehľadnú tabuľku s priamym výsledkom a s ním spojené ďalšie informácie. Google tak už nehľadá len slová, ale aj ich význam. Má isť o prvý krok k dokonalému systému. Niečo na spôsob počítačov zo sci-fi seriálov, ktoré poznajú správneu odpoveď na každú otázku.

Ako novinka funguje? Pri vyhľadávaní napríklad nejakej osobnosti sa štandardne zobrazia všetky webstránky, kde sa dané meno vyskytuje. Po novom ale Knowledge Graph zobrazí aj presné informácie. Ak je vyhľadávaným termínom Leonardo da Vinci, vpravo sa zobrazí jeho fotografia, stručný životopis a najslávnejšie diela. Ale tiež aj ostatní renesanční umelci.

Alebo sa pri zadaní názvu knihy okrem klasických výsledkov všetkých webov, obrázkov, prípadne videí zobrazí jej autor, zoznam jeho ďalších kníh a informácia o tom, že dielo získalo určitú cenu. Prípadne tiež zoznam ďalších dvoch držiteľov tohto ocenenia, o ktorých používateľ nemusel vedieť.

Knowledge Graph si berie údaje z veľkých verejných zdrojov, z Wikipedie, Freebase.com a najmä z vlastných výsledkov sledovania popularity výsledkov, na ktoré používatelia pri vyhľadávaní najčastejšie klikli. Špecifické, časovo obmedzené dáta ako napríklad počasie sa preberajú zo služieb ako Weather Underground.

Ak sú na výber viaceré výsledky, Knowledge Graph ich ponúkne viac. Napríklad pri hľadaní výrazu Titanic sa zobrazia fakty o slávnej lodi, ale aj filmovom trháku. Alebo pri zadaní slova Beijing sa zobrazí hlavne mesto, hudobná kapela aj čínska reštaurácia v okolí. Socializované vyhľadávanie funguje aj pri Knowledge Graph.

Táto funkcia je upravená aj na použitie pri smartfónoch a tabletoch, zatiaľ pre Android od verzie 2.2 a iOS od verzie 4. Google svoju novinku spúšťa postupne, zatiaľ výhradne len v anglickej verzii google.com. Zatiaľ nie je známe, že bude Knowledge Graph upravený aj na lokálne využitie s podporou automatického prekladania. 

 

Foto v článku - Google // Foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Google