Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Google Nexus 7: S kompromismi aj dobrou cenou

28.06.2012, 16:30 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

Prvý tablet internetového giganta útočí na Kindle Fire

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Na konferencii pre vývojárov Google I/O 2012 sa toho udialo veľa. Predstavené boli tucty softvérových noviniek, ale aj hardvér. Veľkú pozornosť verejnosti už pár týždňov pred konferenciou pútali fámy o tom, že Google predstaví vlastný tablet a dokonca s cenou ďaleko pod bežných 400 až 500 dolárov. Neoficiálne správy sa nakoniec ukázali ako takmer presné. Nexus 7 je malý referenčný androidový tablet s high-endovým výkonom a nízkou cenou. No chýbajú mu aj podstatné položky.

Sem-tam sa objavujú mylné označenia nového tabletu ako konkurenta iPadu. Ten je ale v úplne inej kategórii, ako parametrami, tak aj cenou. Google naopak svoj útok mieri na doteraz najpredávanejší androidový tablet. A tým je Amazon Kindle Fire. Aj ten má menšie rozmery a hlavne veľmi ľudovú cenu. Nexus 7 ho vo viacerých parametroch s prehľadom poráža. Na Slovensku mu bude hlavným konkurentom Galaxy Tab7 2 od Samsungu alebo tiež Huawei MediaPad 7.

Google Nexus 7 vyrába Asus. Možno aj preto sa do predaja nedostali jeho vlastné sedempalcové tablety, ktoré ako funkčné prototypy ukazoval vlani. Novinka od Googlu je teda osadená sedempalcovým LCD IPS displejom s rozlíšením 1280x800 znakov a chráni ho tvrdené sklo Gorilla Glass. Pri tejto veľkosti to znamená pomerne slušnú hustotu 216 ppi, teda obraz by mal byť jemný a ostrý.

Pozitívne prekvapil procesor: štvorjadrová Nvidia Tegra 3 s taktom 1,3 GHz. Takmer totožný čip je v high-endových smartfónoch, napríklad HTC One X, ktorý ale stojí dvojnásobok. Dostatočný výkon má zabezpečiť aj 1 GB operačnej pamäte a 12-jadrový grafický procesor.

Medzi pozitíva sa dá počítať batéria. Kapacitou 4325 mAh sa radí k štandardu, no podľa Googlu má tablet vydržať osem hodín prehrávania videa a desať hodín surfovania. To by boli veľmi dobré výsledky.

Tabletu sa ušla aj kritika. Pomerne subjektívny je názor na dizajn. Ničím neprekvapil, výrobca použil plast s mierne hrubším rámom okolo displeja. Zadná strana je z pogumovaného plastu, kov sa nikde nenachádza. Hrúbka 10,5 mm aj hmotnosť 340 gramov patria tiež k bežnému štandardu.

Niekomu môže chýbať zadná kamera, Nexus 7 má len jednu vpredu nad displejom. Závažnejším nedostatkom je malý priestor pre dáta. Na výber je verzia s ôsmimi alebo 16 GB. Slot pre pamäťové karty ostal len na rysovacích doskách. Aj pri tomto zariadení sa bude treba viac spoliehať na cloudové služby.

nexus 7_3_google

     

nexus 7_4_google

Lenže, vcelku ironicky, ani na ne sa nebude dať dostať úplne všade. Nexus 7 má chudobnejšiu konektivitu. Okrem Bluetooth 4.0 a microUSB sa doň vošiel len WiFi modul (n-kový štandard). Pripojenie na mobilný internet cez 3G pri takomto ľahko prenosnom zariadení bude chýbať. Plusom ale je, že ako jeden z prvých tabletov je vybavený technológiou NFC.

A ako úplne prvý zo všetkých mobilných zariadení bude vybavený najnovšou verziu Android 4.1 Jelly Bean. Želatínové fazuľky majú priniesť hlavne viditeľné zrýchlenie systému a projekt Butter (maslo) sa má postarať o to, aby systém fungoval ako po masle, bez akýchkoľvek zasekávaní.

Nové sú aj viaceré funkcie, napríklad Google Go, ktorá podľa polohy inteligentne rozozná, aké informácie sú v daný moment pre používateľa relevantné. Silné zameranie je na multimediálny obsah, k hudbe a knihám na Google Play pribudli aj časopisy. Na Slovensku ale zatiaľ nie je ich nákup dostupný.

Pravdepodobne najsilnejšou zbraňou Nexusu 7 je jeho cena. Ak by sa používateľ uskromnil aj s menšou pamäťou a na pripojenie na internet by mu nerobilo problém zdieľať ho z mobilu, cena 199, respektíve 249 dolárov je pri tejto výbave bezkonkurenčná. Prvé praktické skúsenosti recenzentov aj prvých majiteľov ukážu, či ide ozaj o nového kráľa medzi tabletmi.

 

 

 

 

Google Nexus 7

Displej

7-palcový, 1280 x 800, 216 ppi, LCD IPS, Gorilla Glass

Rozmery

198,5 x 120 x 10,45 mm

Hmotnosť

340 g

Použité materiály

sklo, plast

Operačný systém

Android 4.1 Jelly Bean 

Procesor

štvorjadrový nVidia Tegra 3

Pamäť RAM

1 024 MB

Storage

8, 16 GB, bez slotu pre pamäťovú kartu

Zadná kamera

-

Predná kamera

1,2 Mpix

Konektivita

WiFi n, Bluetooth 4.0, NFC, micro USB 

Batéria

4 325 mAh, 8 hodín prevádzky

Špecifická vlastnosť

platby cez NFC

Dostupnosť a cena

od polovice júla, 160 eur (8GB) , 200 eur (16GB)

Foto v článku - Google, SITA, na titulke - Google

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Android, Google, tablet

Diskusia (0 reakcií)