Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hackeri za vydieračským softvérom si zarobili desaťtisíce dolárov na výkupnom

15.05.2017 | ČTK | SITA

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

16.05.2017 | Roman Kanala

"Prezident spoločnosti Microsoft Brad Smith skritizoval vlády za to, že sa na podobný útok nepripravili, a uviedol, že súčasný útok by pre nich mal byť budíčkom. Vlády jednotlivých krajín by mali zmeniť svoj prístup a „aplikovať v kyberpriestore rovnaké pravidlá, aké uplatňujú na zbrane vo fyzickom svete“. "

Hlavne by vlády mali prestať bezhlavo kupovať MS-DOS. Ani Linux, ani Mac OS X, ani iný Unix neboli útokom dotknuté.

16.05.2017 | Oči Puči

Ak si nastavis linux tak ako maju standardne nastaveny OS win uzivatelia bude tak isto nebezpecny.

Mac OS neviem, tam vsetky moje pokusy nieco nastavit skoncili konstatovanim "zvykni si" ... a tak ja robit neviem ze sa neda nastavit to co chcem.

16.05.2017 | Roman Kanala

Len šialenec bude všetko otvárať, všetko povoľovať, rušiť separáciu privilégií a všetko vykonávať v supervisor mode len preto, aby mal systém nastavený tak, ako MS-DOS.

16.05.2017 | EuroSMS

IBM spocitalo, ze ich prevadzka pocitacov Mac bude stat MENEJ, ako Windows.
Preto VYMIENAJU viac, ako 100 tis. personalnych pocitacov za Apple.

Lenze vieme, kde je problem - na Apple a Linux neexistuje dostatok primitivnych hier a neda sa (lahko) nainstalovat ukradnuty softver. Ciel nie je vyuzivat pocitac na pracu. Prave naopak - tych vyse 70% ludi na SK, ktorych nebavi zamestnanie, sa cely den potrebuje hrat, chatovat, cumiet do FB a YouTube.

16.05.2017 | One two three

chatovat, cumiet do FB a Youtube sa da aj ked mate Linux. A je jedno ake distro. A aj hry môžte hrať na Linuxe, ak si tam nainštalujete wime, či ako sa to vola a to vám vie spustiť aj programy s priponou *.exe

Linux mam radšej lebo sa tam rýchlejšie nainštalujú nové programy a máte už v shell phython.

16.05.2017 | pierre002

na wime si urcite nespustis vsetko :D nemas tam podporovane windowsacke .net kniznice a spustu dalsieho, prejst na linuxacke distribucie ale uz davno odporucam, nie je problem ani s cenou ako pri macoch a bezpecnost pri open-source ako je linux je 100x vyssia

16.05.2017 | c3b2a1

https://appdb.winehq...

16.05.2017 | awenare

Bohuzial, Wine pre Macy je neskutocny blud :) To sa radsej za tych 10 sekund bootcampnem do windowsu alebo otvorim parallels :)

16.05.2017 | mnich.z.pustej.hory

Napriek tomu, že v tlači sa apeluje na vlády, aby sa zobudili (tzv. budíček), zobudiť sa musí používateľ. Základný problém bezpečnosti však sedí za počítačom. Ja apelujem, aby sa zobudil používateľ a začal používať zdravý sedliacky rozum. Tento útok nie je nič nové a zásadné opatrenia sa učíme minimálne 10 rokov a tieto hovoria:

1. Dôveryhodný a bezpečnejší počítač (zabezpečený počítač) obsahuje minimálne 4 bezpečnostné prvky. Skontrolujem Security Center/Centrum zabezpečenia OS Windows. 1a = Kontrolujem bezpodmienečne aktiváciu Brána interného Firewall-u slúži na zabezpečenie kontroly a obmedzenie toku dát medzi počítačom a okolitými počítačmi a internetom – a preto je zapnutý. 1b = Kontrolujem aktiváciu Automatic Updates OS - je zapnutá. 1c = Kontrolujem bezpodmienečne aktiváciu Virus Protection, je nevyhnutné mať nainštalovaný antivírusový SW, ktorý zvládne komplexné kontroly a je pravidelne aktualizovaný. 1d = Používam dôveryhodný, bezpečnejší a aktualizovaný internetový prehliadač. Ponuka je veľmi dobrá: Internet Explorer, Firefox, Safari či Google Chrome.
2. Pracujem len z dôveryhodnej a bezpečnejšej lokality. Vyhýbam sa a zvažujem pripájanie do internetu na verejne prístupných priestoroch, na letiskách, v knižniciach a WIFI kaviarňach. Prihlasujem sa vtedy, keď som si istý, že chránené prepojenie sa nepreruší. Vyvarujem sa situácii ako napr. slabá úroveň WIFI, rozkolísaný signálu GSM či búrková činnosť. Vyhýbam sa aj neznámym WIFI sietiam kdekoľvek na letiskách, obchodných centrách a internátoch.
3. Chránim svoj počítač silným heslom 3X. Chránim silným heslom BIOS počítača. Chránim silným heslom hlavný disk počítača – šifrovaním. Chránim silným heslom účet používateľa a administrátora. Nechránim heslom účet GUEST. Účet Guest používajú moji hostia, moji priatelia, deti, ktorí nemajú na počítači aktuálne konto. Oprávnenia účtu Guest minimalizujem.
4. Neotváram nikdy nedôveryhodnú, nevyžiadanú a neznámu e-mailovú prílohu. Manipulujem s každým novým súborom (i z dôveryhodného zdroja) s najväčšou opatrnosťou. Preverujem vždy antivírovým programom všetky prenosné elektronické médiá, najmä USB kľúče, CD/DVD, fotoaparáty, MP3 prehrávače a iné, skôr ako ich použijem.
5. Skontrolujem dôveryhodný a bezpečnejší protokol https v zelenom poli môjho prehliadača. Ak predsa pracujem s citlivými, bankovými a osobnými údajmi vždy len s protokolom https.
6. Zálohujem pravidelne predovšetkým svoje zásadné dokumenty, fotografie na externý alebo sieťový disk, ostatné dokumenty podľa dôležitosti. Sem – tam, zálohy si preverím
7. Nepodlieham panike pri neštandardnom stave. Vypnem počítač a nezapínam ho. Problém konzultujem so zručnejším používateľom alebo odborníkom. V krajnom prípade volám hotline so stručným popisom problému.

16.05.2017 | Oči Puči

palec hore!

16.05.2017 | Roman Kanala

Ale fuj. Ak sa má zobudiť uživateľ, tak nech neinštaluje MS-DOS.

Najprv treba vziať nejaký starý MS-DOS a dať naň Linux. Nie na produkciu, ale na vyskúšanie. Hocijaký starý MS-DOS dostane nový život a pod Linuxom pookreje. Napríklad niečo, na čom bežalo MS-DOS NT alebo MS-DOS XP. Pre začiatočníka doporučujem Linux Mint. Je založený na distribúciách Debian a Ubuntu s balíkovaním .deb, ktorý sa ukázal lepší, ako .rpm od RedHat. Napríklad som mal DNS pod Debianom, ktorý mal uptime vyše 3 rokov. MS-DOSovia nechceli uveriť.

Druhý (alebo aj prvý) krok je stiahnuť si VirtualBox a skúsiť pár Linuxov, ktorý najlepšie sadne. Na servery s komerčným sofwarom to bude CentOS, ako univerzálny systém (server + desktop) to bude Debian alebo Ubuntu. Aj tak majú spoločné korene, ktoré sa volajú Debian. Vo virtuálnej mašine netreba komplikovaný filesystém, stačí mať jeden a to / (lomítko, kde sú všetky filesy). Zas ak chcete vyadvancovaný server, tak použijete LVM2 na zachovanie možnosti meniť veľkosť filesystemov na disku aj neskôr, a oddelíte si /, /usr, /home, /var a /tmp. AIX má zvlášť filesystém aj pre /etc, ale to pri Linuxe ani netreba.

Akonáhle ste si urobili trochu ruku, tak viete, ako inštalovať jeden-dva Linuxy. Tak keď nabudúce pôjdete niekam do nepriateľského prostredia, vytvoríte si novú virtuálnu mašinu (alebo ju klonujete zo snapshotu), a použivate ju bez bázne a hany počas hodinového čakania na letisku. Na pozeranie stránok to je dostatočné. A potom virtuálnu mašinu zmažete aj s heslami a všetkým, čo tam prišlo, chcené či nechcené.

A potom sa začnete posmievať MS-DOSom, ktorý si MS-DOS inštalujú priamo na hardware MS-DOS a budú sa Vás snažiť presvedčiť, že neviete, o čom hovoríte, keď je reč o MS-DOS.