Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Hologramy sa dostali o kúsok bližšie k realite. Doma ich môžete mať za pár minút

30.12.2015, 17:03 | Peter Matiaš | © 2015 News and Media Holding

Aká je budúcnosť holografického zobrazenia? Príde veľká eufória a následný pád, ako to bolo pri 3D televízoroch, alebo sa posunie trojrozmerný obraz o úroveň vyššie? V roku 2015 predstavili viaceré novinky, ktoré hologramy posúvajú bližšie k bežnému využitiu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Trojrozmerné zobrazovanie zažilo boom pred vyše piatimi rokmi, keď sa začali vo veľkom produkovať 3D kinofilmy. 

Výrobcovia televízorov sa následne snažili zarobiť na tomto trende. Prvé 3D televízory prišli na slovenský trh v roku 2010. Ich cena sa začínala na úrovni 1 500 eur, v súčasnosti je 3D už štandard, za ktorý si nikto nepriplatí.

Po pár rokoch je zrejmé, že 3D technológia sa v našich domácnostiach príliš neudomácnila - 3D ostalo v kinách, kde sa dá najlepšie využiť technológiou IMAX.

Výrobcovia zábavnej techniky najnovšie experimentujú s iným typom 3D zobrazovania - holografiou. Jej začiatky sa datujú ku koncu 40. rokov 20. storočia. S holografiou experimentoval maďarský fyzik Dénes Gábor v roku 1948, keď zdokonaľoval elektrónový mikroskop.

Kým pri klasickom 3D obraze, ktorý sa používa v kine, sa trojrozmerný efekt dosiahne prostredníctvom šošoviek a dvoch rôznych verzií obrazu, pri holograme je 3D efekt tvorený na záznamovom médiu, ktorý zachytí vlny z rôznych bodov.

S holografiou sa denne možno stretnúť v obchodoch pri platení s eurovými bankovkami. Každá bankovka od nominálnej hodnoty päť do 20 eur obsahuje holografický prúžok a bankovky v nominálnej hodnote 50 eur až 500 eur obsahujú holografický znak.

Eurobankovka 20€

Eurobankovka 20€Zdroj: ECB

Pod hologramom si fanúšikovia sci-fi filmov predstavia zrejme čosi komplexnejšie - trojrozmerné postavy, ktoré sa dokážu pohybovať v priestore. Najsofistikovanejšie riešenia v oblasti zábavného priemyslu mohli diváci vidieť na predstaveniach skupiny Gorillaz. V podobe hologramu oživili aj zosnulého speváka Michaela Jacksona.

Kým Facebook vidí budúcnosť vo virtuálnej realite a technológii Oculus, Microsoft prišiel tento rok s prototypom holografických okuliarov, ktoré dokážu viac ako „iba“ panoramatické videá.

Microsoft HoloLensZdroj: Microsoft

Okuliare HoloLens disponujú krycím sklom, cez ktoré vidno reálny svet, no displej okuliarov dokáže zobraziť aj manipulovateľné 3D modely.

Reálne teda nejde o holografiu v pravom zmysle slova, ale vylepšenú verziu pôvodnej augmented reality technológie, pri ktorej sa 3D objekty zobrazovali napríklad na obrazovke mobilných zariadení pri zapnutej kamere.

Využitie HoloLens okuliarov má byť všestranné. Či už ide o hráčov počítačových hier, vývojárov, lekárov, učiteľov alebo aj bežných používateľov.

Developerské verzie by sa mali dostať na trh v prvom kvartáli 2016. Cena okuliarov pre vývojárov nie je najnižšia, momentálne predstavuje sumu 3 000 dolárov.

Hologram za pár minút

Kto chce mať efektný hologram aj doma, nemusí zaplatiť vôbec nič - stačí mobilné zariadenie a špeciálne orezaná a poskladaná fólia. Videonávod vám ukáže, ako vyčarujete hologram už za pár minút.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy holografia, HoloLens