Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Horúce leto na herných konzolách. Toto je päť RPG hitoviek sezóny

05.08.2017, 08:00 | Michal Korec

Recenzia | Pri absencii nových áčkových videoherných titulov máte aktuálne na výber celkom bohatú ponuku menších titulov. Ak ste už dohnali resty z prvého polroka (Persona 5, Horizon, Zelda: Breath of the Wild), dá sa siahnuť napríklad po RPG. Ponorte sa do fantasy svetov východných aj západných tvorcov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

The Elder Scrolls Online: Morrowind

The Elder Scrolls Online: Morrowind (PS4, Xbox One, PC)

Morrowind je jedna z najlepších kapitol série Elder Scroll, vyšla už pred 15 rokmi. Autori zvažovali, ako by ju mohli osviežiť – a skrsol im netradičný nápad. Zobrali celú príbehovú líniu, kus sveta, stovky postáv a vložili ju do inej, nedávno vydanej hry The Elder Scrolls Online.

Výhodou tejto stratégie je výhodná situácia pre obe hry. Hráči sa dostanú k 15-ročnej klasike a nová hra môže prilákať tých, čo zatiaľ o ňu nejavili záujem. Výhodou The Elder Scrolls Online ako multiplayer (MMO) hry je postupné rozširovanie. Štartovala v roku 2014 a každý patch, datadisk či príbehová expanzia ju robí ešte zaujímavejšou. A mäsitý príspevok v podobe Morrowindu je stávka na istotu, hráči ju milujú.

Elder Scrolls Online (ESO) urazila veľký kus cesty. Získala nový obsah, stratila zábrany (ako mesačné poplatky) a najväčšou devízou je škálovateľnosť levelov. Hráči môžu prísť do ľubovoľného regiónu, ktorý sa im prispôsobuje. Čo je opačný prístup v porovnaní s hrami, kde na vás vyskočí zrazu ozruta na 40. leveli a vy ako začiatočník na 5. leveli nemáte šancu prežiť, len ste si pomýlili cestu. ESO je jedna z najzaujímavejších MMO hier súčasnosti popri World of Warcraft či Final Fantasy XIV.

Morrowind je klasika v novom kabáte. Jeho zasadenie do nového sveta prináša zmeny. Vizuálne je svet bohatší, kde bolo pár stromov, tam je hustý les, flóra a fauna sú prepracovanejšie a staré známe vrtochy sú zväčša vyriešené. Na druhej strane, scenár je hutne napísaný, príbeh o bohovi strácajúcom silu dokáže zaujať a máte desiatky hodín väčších i menších úloh.

Po 15 rokoch prišlo aj nové povolanie. Warden je spojenie bojovníka, liečiteľa a ochrancu, je všestranný a sebestačný, radosť za neho hrať na prvý pokus. A vložením do ESO má Morrowind viac MMO prvkov, takže si užijete aj veľa vzájomných bitiek. Je to netradičná cesta spojenia dvoch hier: starej i novej, ale vzácne funkčná.

Ever Oasis

Ever Oasis (3DS)

Nová značka Nintenda sa snaží umne spojiť dva štýly hier – simulátor starostlivosti o prosperujúcu oázu a RPG s bojom, hrdinami i solídnou motiváciou. Zápletka je pomerne jednoduchá. Hrdina príde o brata pri útoku Chaosu a je jedným z posledných, čo má moc tvoriť oázu, ktorá by ponúkla bezpečný prístrešok pre obyvateľov i vandrovníkov púšte.

Od vzniku bude vašou úlohou lákať obchodníkov, ktorí by dokázali rozširovať jej možnosti a biznis (vďaka tomu prosperujete). Niektorí prídu okamžite a stačí im málo, iné postavičky sú náročnejšie a chcú lepší sortiment a výhody. Expanziu si zaručíte postupne a na dodávky tovaru potrebujete vyraziť do sveta a zaobstarať ho.

Za oázou panuje čulý ruch, živý svet, čakajú vás rozmanité lokality a stovky súbojov. Sú tu viaceré body záujmu, objavíte kratšie i dlhšie dungeony, v nich hádanky a občas tajomné postavy. Neraz im možno pomôcť, vďaka čomu prídu do vášho útočiska alebo sa podelia o vedomosti.

Dungeony majú nelineárny dizajn, neraz sa zapotíte aj pri náhodných súbojoch. Po čase nepriatelia obnovujú rady, aby vás potrápili. Hádanky sú najmä priestorové – tam sú zavreté dvere, inde ich kľúč. Výborne sa pracuje so špeciálnymi vlastnosťami postáv – jeden drobec sa vie zrolovať a vyjsť na inom konci, vysoká postava s kopijou odomkne dvere cez spínač, do zeme dokáže kopať chlapík s lopatou. Vďaka nim treba isté miesta navštíviť opakovane a využiť všetky možnosti, no v partii môžete mať iba troch.

Hra neustále sleduje striedanie dňa a noci, takže sa treba neraz vrátiť aj do oázy, dávať bacha v noci na horších nepriateľov ako cez deň a nenechať oázu bez kontroly. Ako jej šéf máte na starosti všetko, čím sa prehĺbi váš vzťah k nej – a prekvapivo je to jeden z najlepších elementov, lepší ako výlety do sveta.

RPG Maker Fes

RPG Maker Fes (3DS)

Opäť jedna z hier otočená naruby. Namiesto prechádzania RPG (aj to oceníte) vám núka prepracovaný editor RPG hier, môžete si vytvoriť vlastný majstrovský kúsok. RPG Maker Fes pripomína viac manažment a budovaciu stratégiu ako hon za dobrom a zlom. Vhodný pre znalé publikum, ktoré pozná hru na hrdinov a zloduchov, vývoj postavy a iné RPG nuansy.

Neprehliadnite

Na jednej strane môžete hrať všetky výtvory iných hráčov z celého sveta. Čerpať inšpiráciu, zistiť, či niekto aktuálne netvorí niečo podobné. Každý hráč buduje vlastné dobrodružstvo. Niekto sa chce vrhnúť do dlhočizných dungeonov, ponúknuť nevídaný dizajn a umne roztrúsiť poklady do truhlíc.

Iný sa sústredí najmä na príbeh, scény a vybrané repliky alebo nebodaj plamennú diskusiu medzi postavami. Ďalší typ si zgustne práve na nepriateľoch a predmetoch, ktoré z nich padajú. Tým pádom sa RPG Maker Fes hrá inak, ale je to celkom originálne hranie pre veteránov, ktorí chcú teraz skúšať z druhej strany barikády.

Iba nehrať, ale tvoriť, čo si zahrá neskôr niekto iný. Dotykové ovládanie na 3DS handhelde je v tomto smere výbornou voľbou a zisťujete, čo ako funguje. Akurát si pripravte dlhé hodiny na učenie sa herných systémov i neskoršiu tvorbu, táto je hra je poctivá piplačka.

God Wars

God Wars (PS4, PS Vita)

Toto je nová značka s povedomou hrateľnosťou. Japonské strategické RPG majú tendenciu ponúknuť dobrý príbeh a chytľavú hrateľnosť. God Wars sú inšpirované japonskou mytológiou i tradíciami, sú tu viaceré národy, dokonca bohovia i ľudia žijú v harmónii.

Čím viac sa ľudia spoliehajú na technológie, tým viac sa vzďaľujú, vznikajú konflikty a bohovia nasadili tresty v podobe prírodných katastrof. Snaha o obnovu vedie cez obety bohom a výsledkom udalostí je vaša púť, kedy zmizla kráľovná, jej prisľúbená dcéra ju začne hľadať. Je to netradičný pútavý príbeh, ktorý sa oplatí sledovať celý čas. PS4 ho vypravila solídnou grafikou, Vita prekvapuje kompaktným prevedením a dabing je skvelý.

Gro hrateľnosti tvoria taktické RPG súboje, kde sa striedajú dve partie a využívajú všetky atribúty. Rýchlosť, sila či postavenie. God Wars dbajú aj o vertikálnu pozíciu, takže z vyššieho miesta pošlete silnejšie útoky ako z nižšieho. Zaujímavou novinkou je tzv. Impurity – do akej miery vás nepriateľ bude chcieť zasiahnuť.

S tým atribútom sa dá veľmi pekne hrať, nasmerovať útoky na silné, nie slabé postavy. A možnosti výrazne ovplyvňuje aj systém povolaní – každá postava môže mať tri: hlavný a vedľajší sa zdieľa z celkového počtu 18, ale tretí je unikátny pre jednotlivých borcov, takže v druhej polovici hry sa už výrazne líšia.

Pomáha aj fakt, že hra opustila systém náhodných súbojov, vyberáte si misie podľa prípravy. A prekvapivo je hra prístupná pre J-začiatočníkov. Dlhé tutoriály vás naučia.

Diablo 3 Necromancer

Diablo 3 Necromancer (PS4, Xbox One, PC)

A na záver tip pre všetkých, ktorí hrajú Diablo 3 aj po 5 rokoch alebo sa k nemu chcú vrátiť. Koncom júna vyšiel patch Rise of the Necromancer, ktorý za 15 € sprístupní postavu Necromancera (a zdarma pridá ešte aj nové mapy či predmety). Na pohľad je to slušná suma za jednu postavu, ale zároveň je to jedna z najlepších tried, ktoré v Diable 3 nájdete. Za Necromancera sa hrá totiž úplne inak.

Jeho napojenie na porazených nepriateľov je unikátne: hoci sa bežné ukazovatele správajú štandardne, práve s kosťami či telami porazených nepriateľov si užijete viac zábavy. Vytvára bomby alebo si volá pomocníkov v podobe nemŕtvej armády. Necromancerovi nestačí poraziť iných, on priamo z porážky veľkej vlny či presily ťaží a v neskorších fázach boja má viac možností.

Čím viac padlých oponentov, tým väčšia šanca na vlastné šíky bojovníkov či väčšiu deštrukciu. Nehovoriac o viacerých pasívnych vlastnostiach, ktoré robia z neho pomerne silnú postavu. Miera akcie je špeciálne pri ňom vysoká a je to jedna z najakčnejších postáv.

Niežeby nemal priestor na taktizovanie, jeho nasadenie je obrovské. Pod jeho záštitou môžete opäť prejsť celú hru a máte z nej iný pocit alebo sa opakovane vrátiť do obľúbených miest po lepšie predmety. Aj po 5 rokoch Blizzard dokázal, že Diablo 3 sa oplatí živiť.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy recenzie hier

Diskusia (0 reakcií)