Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

HP Spectre XT Pro je vyvážený ultrabook

15.07.2012, 10:00 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

Gadžet týždňa Ponúka zlatú strednú cestu vo výkone aj v cene (Recenzia)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Ani značka Hewlett-Packard (HP) v ultrabookovom snažení nezaostáva a v portfóliu má viacero prenosných počítačov so zredukovanou hmotnosťou a hrúbkou. Zatiaľ to boli skôr veľmi tenké notebooky, aj keď definíciu ultrabooku v princípe spĺňali, napríklad Folio 13.

Najnovšie výrobca prichádza s priamo porovnateľnou konkurenciou pre Asus Zenbook, Lenovo Thinkpad X1 či, samozrejme, MacBook Air. Pri prvom pohľade na Spectre XT Pro hneď napadne, že Apple so žalobou dlho otáľať nebude. Podobnosť tam určite je. HP veľmi neexperimentoval a v novinke ponúkol všetko osvedčené a univerzálne obľúbené.

Prvý dojem zo Spectre XT bol, že na produktových fotkách vyzeral bombastickejšie. I keď o tom produktové a reklamné obrázky sú. Po pár minútach obchytkávania bolo treba uznať, že ide o celkom sympatické zariadenie, ktoré sa nebude nikto hanbiť vyložiť na stôl či už v kaviarni, na letisku alebo pri prezentácii pred klientom.

Spectre XT nie je najtenší ani najľahší, no s 1 400 gramami a hrúbkou do štrnásť a pol milimetra je stále ľahko prenosný a skladný. Elegantnosť mu dodáva najmä vrchný kryt displeja z brúseného hliníka a od konkurencie sa vzhľadovo bude dať najrýchlejšie odlíšiť hranatým spojom inak oblého laptopu medzi displejom a časťou s klávesnicou.

Zdroj: Hewlett-Packard

Testovaný ultrabook HP mal na rozdiel od viacerých testovaných konkurentov stabilné nožičky a na stole sa nekýval. Čo zamrzelo, boli nie úplne najpevnejšie kĺby. Každý z nich bol k telu ultrabooku pripevnený len z jednej strany a v tejto oblasti bolo počuť vŕzganie.

Výpočet konektorov je štandardný: po jednom trojkovom a dvojkovom USB a jeden HDMI. Fajn je, že do tenkého tela sa vošiel ethernetový konektor. Čítačku pamäťových kariet a výstup pre slúchadlá netreba ani pripomínať. Praktický je aj vypínač touchpadu, stačí poklikať na malú značku v jeho ľavom hornom rohu.

Dominantnejšou dizajnovou stránkou je pás nad klávesnicou, kde sa nachádzajú štyri reproduktory značky Beats. Nedá sa povedať, že by nahradili domácu hi-fi zostavu, no hrali o niečo jasnejšie a hutnejšie než v iných ultrabookoch.

Klávesnica patrí k tým lepším, neprehýna sa, má dostatočný rozteč aj zdvih a – čo ešte stále nie je úplným štandardom – je podsvietená. Zaujímavosťou je, že vpravo od medzerníka je samostatné tlačidlo pre spustenie kontextového menu, teda akoby pravé tlačidlo myši.

Zdroj: Hewlett-Packard

Displej s uhlopriečkou 13,3 palca už v tomto čase za novými konkurentmi zaostáva. Nie je pokrytý rovnou plochou tvrdeného skla, používa len bežnú TN a nie prémiovú IPS technológiu a má iba štandardné rozlíšenie 1 368 x 768 bodov. Vlajkovej lodi mohol výrobca dopriať viac, pokojne aj full HD rozlíšenie, ktoré sa v ultrabookoch objavuje čoraz častejšie. I keď je pravda, že sú aj o tretinu drahšie.

S výkonom Spectre nebol počas testovania žiadny problém. Procesor Intel Core Ivy Bridge so štyrmi gigami operačnej pamäte zvláda všetky bežné úlohy aj stredne náročné hry. Čo sa ukázalo ako najlepšie, bol rýchly SSD disk.

Z úplného vypnutia sa Windows 7 naštartoval za približne desať sekúnd, o ďalších päť sekúnd sa už dalo na laptope pracovať. Prebúdzanie zo spánku bolo tiež bleskové. Spectre XT Pro má TPM čip pre šifrovanie dát na disku, takže ultrabook je vhodný aj do firemného nasadenia.

Zdroj: Hewlett-Packard

V terajších horúčavách dostalo chladenie laptopu zabrať. Aj preto bolo príjemným prekvapením, že hlučnosť aktívneho ventilátora nepresiahla hranicu znesiteľnosti. Ani samotné šasi sa neprehrievalo.

Štvorčlánková batéria si počínala pomerne dobre, pri zapnutom WiFi, surfovaní a pozeraní full HD videa bolo treba nabíjačku vyberať po veľmi slušných siedmich hodinách.

Záverečné hodnotenie: HP Spectre XT Pro zaujme dizajnom, poskytuje uspokojujúci výkon, no na displeji nemusel výrobca tak šetriť. Pri cene okolo tisíc eur sa to dá akceptovať.

Hewlett-Packard Spectre XT Pro v kocke
+ dizajn
+ klávesnica
+ rýchly SSD disk
+ cena
+ TCM čip
+ batéria
kĺby
len bežný displej

Zariadenie zapožičal Hewlett-Packard.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku – Hewlett-Packard

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy hardvérová recenzia, ultrabook