Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

HP zaznamenal historickú stratu

23.08.2012, 10:45 | ČTK

Najväčší svetový výrobca počítačov doplatil na nevýhodnú kúpu firmy Electronic Data Systems

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Najväčší svetový výrobca počítačov Hewlett-Packard hospodáril v treťom finančnom štvrťroku so stratou 8,9 miliardy dolárov v porovnaní so ziskom 1,9 miliardy dolárov pred rokom. Podľa agentúry AP tak zaznamenal najvyššiu štvrťročnú stratu vo svojej histórii. Výsledky zasiahol pokles predaja a rozsiahle odpisy súvisiace s prevzatím spoločnosti Electronic Data Systems.

Tržby za štvrťrok končiaci júlom medziročne klesli o päť percent na 29,7 miliardy dolárov. Zaostali tak za očakávaním analytikov, ktorí ich odhadovali na viac ako 30 miliárd dolárov. Firma navyše mierne zhoršila odhad celoročného zisku kvôli neistej situácii na počítačovom trhu a ťažkým ekonomickým podmienkam v Európe a Číne. Akcie podniku po zverejnení výsledkov oslabili o viac než štyri percentá.

Generálna riaditeľka podniku Meg Whitmanová vyzvala investorov k trpezlivosti. Dodala, že pracuje na zvyšovaní tržieb a znižovaní nákladov. „Stále sa nachádzame v počiatočnej fáze oživenia,“ uviedla. „Sú pred nami problémy, ale verím, že ich dokážeme zvládnuť,“ upozornila.

M. Whitmanová pred necelým rokom vystriedala na čele podniku nepopulárneho Léa Apothekera. Správna rada od nej očakáva, že podnik v náročnom konkurenčnom prostredí nasmeruje k novému rastu.

Hewlett-Packard teraz prechádza rozsiahlou reštrukturalizáciou. Spoločnosť koncom mája oznámila, že plánuje zrušiť 27-tisíc pracovných miest, čo zodpovedá ôsmim percentám jej celkovej pracovnej sily. Plán by mal priniesť ročnú úsporu až 3,5 miliardy dolárov.

Finančná riaditeľka Cathie Lesjaková uviedla, že firma chce do konca finančného roka zrealizovať približne polovicu plánovaného zníženia počtu zamestnancov. V treťom finančnom štvrťroku spoločnosť zrušila 4 000 pracovných miest.

Hewlett-Packard v roku 2008 kúpila poskytovateľa technologických služieb Electronic Data Systems za 13 miliárd dolárov. V druhom štvrťroku bola nútená znížiť účtovnú hodnotu tohto podniku o osem miliárd dolárov.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)