Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Intel vyrobil smart okuliare ako z akčného filmu

13.02.2018, 19:15 | Marcel Schvantner

Tam, kde Google Glass skončili, Intel Vaun začína. Inžinieri čipovej firmy sa pri príprave smart okuliarov poučili. Okuliare majú klasický dizajn a ich úlohou nie je robiť záznam zo života používateľa, ale inteligentne ho informovať o svete naokolo.

  • Tlačiť
  • 0

V roku 2012 prišiel Google s prototypom smart okuliarov Google Glass. Futuristické okuliare sa ovládali pomocou hlasových povelov alebo dotyku. Informácie sa zobrazovali na sklenenom hranole. Spolu s podporovanými aplikáciami tak mohol vzniknúť nový segment na trhu nositeľnej techniky.

Nakoniec sa Google Glass do predaja pre bežného spotrebiteľa nedostali. Produkt čelil kritike kvôli ochrane súkromia, zdravotným rizikám a vysokej cene. No na samotný nápad funkčných smart okuliarov sa úplne nezabudlo.

Intel prichádza s prototypom smart okuliarov pod názvom Vaunt, ktoré sa podobajú na bežné okuliare. Oproti Google Glass nemajú funkciu nahrávania videa, ani sa neovládajú pomocou hlasu či dotyku.

Podľa pôvodného zámeru chcel Intel vytvoriť smart okuliare na bežné nosenie. Okuliare mali byť čo najdiskrétnejšie, nemali vážiť viac než 50 gramov a vyzerať ako z nejakého sci-fi filmu. Ich úlohou je zobrazovať jednoduché informáciie, pričom batéria vydrží aspoň jeden deň.

Neprehliadnite

Všetky funkčné prvky sú zabudované v ráme okuliarov. Dizajnéri od Intelu sa kvôli praktickému využitiu pre budúcich majiteľov držali motta „Menej je niekedy viac“.

Výsledkom sú okuliare, ktoré sú prepojené so smartfónom pomocou Bluetooth technológie. Špeciálny VCSEL laser sa nachádza na pravej strane rámu. Laser prenáša informáciu priamo na sietnicu oka používateľa pod špecifickým uhlom.

Nositeľovi okuliarov stačí len jemne zmeniť uhol pravého oka na zobrazenie informácii. Informácie akoby zázračne zmiznú, keď sa oko vráti do „východiskovej polohy“. Pred nasadením na tvár sa preto dôkladnému nastaveniu nevyhnete.

Zdroj: The Verge

Výrobca ubezpečuje, že sa používatelia nemusia obávať poškodenia zraku. Ide o bezpečný nízkofrekvenčný laser. Zaujímavé je aj to, že sa informácie zobrazia zreteľne aj ľudom, ktorí nemajú práve najostrejší zrak.

O prvé dojmy z funkčného prototypu okuliarov sa na svojich stránkach podelila redakcia The Verge. V monochromatickej červenej farbe sa redaktorovi v podstate zobrazoval text z rôznych zdrojov pomocou smartfónu.

V budúcnosti sa ráta s prepojením so sociálnymi sieťami, hlasom ovládanými smart reproduktormi alebo lokalizačnými službami. Intel do konca roka plánuje spustiť program pre vývojárov za účelom testovania a ďalšieho možného využitia smart okuliarov. Podporované by mali byť smartfóny od Applu ako aj androidy.

Zdroj: The Verge

Prototyp od Intelu má šancu uspieť ale rovnako môže skončiť ako Google Glass. Trh s bežnými okuliarmi funguje. Ďalším vylepšením v tejto oblasti by mohli byť Vaunt smart okuliare v rôznych dizajnových úpravách. Veľa bude záležať od spolupráce medzi vývojármi, Intelom a dobrou stratégiou predaja. 

Zdroj: The Verge

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Google, google glass, Intel

Diskusia (0 reakcií)