Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Internet od Googlu sa chystá polámať trh

14.11.2012, 11:50 | Ondrej Podstupka

Pilotný projekt optického pripojenia od Googlu je 46-krát rýchlejší ako priemer na Slovensku aj v USA

  • Tlačiť
  • 0

Google začal v USA poskytovať okrem webových služieb aj extrémne rýchle internetové pripojenie. Firma tento týždeň pripojila prvé domácnosti v rámci pilotného programu v Kansas City. Za 70 dolárov (približne 55 eur) mesačne ponúka reálne rýchlosti pripojenia blížiace sa 700 Mbps.

Priemerná rýchlosť pripojenia na Slovensku aj v USA bola k novembru 2012 podľa údajov projektu Net Index približne 15 Mbps. Slovenské domácnosti podľa septembrových údajov portálu Porovnat.sk platili za pripojenie v priemere necelých 15 eur. Pripojenie od Googlu je v porovnaní s priemerným slovenským programom pri ani nie štvornásobnej cene približne 46-krát rýchlejšie.

Slovenskí operátori ponúkajú optické pripojenie s rýchlosťou od 100 do 120 Mbps v cenovom rozmedzí od 15 do 36 eur. Je však prístupné len vo vybraných lokalitách. Slovenský priemer výrazne zhoršujú pomalšie a drahšie DSL pripojenia postavené na starej telefónnej infraštruktúre. Pripojenie od Googlu ponúka výrazne lepší pomer ceny a rýchlosti aj v porovnaní so konkurenčnou ponukou na trhu v USA.

Google v rámci projektu zadarmo ponúka aj pripojenie s rýchlosťou 5 Mbps na sedem rokov, zákazníci musia zaplatiť len inštalačný poplatok vo výške 300 dolárov.

Google naštartoval projekt s názvom Google Fiber v Kansas City po mesiacoch príprav. V prvej fáze sa snažil v rôznych štvrtiach získať dostatočný počet zákazníkov, ktorí o službu mali záujem. Keď počet záujemcov prekročil kritickú hranicu, Google začal vo štvrti budovať úplne novú infraštruktúru z optických vlákien zavedených priamo do domu zákazníkov.

Do domácností tiež inštaluje vlastné modemy, Wi-Fi stanice a televízne boxy. Pripájanie nových zákazníkov je postupné a firma predpokladá, že úplné pokrytie všetkých záujemcov bude trvať mesiace.

„Len dnes nás zapojili a ostal som trčať za laptopom niekoľko hodín. Je to neuveriteľné. Asi už neodídem z domu,“ povedal pre server Ars Technica jeden zo zákazníkov Mike Demarais.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Google, internet

Diskusia (0 reakcií)