Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

iPhone naštartoval explóziu, ktorá sa chýli ku koncu

26.02.2014, 20:16 | ČTK

Rast globálneho trhu smartfónov sa tento rok prudko zvoľní a spomaľovať bude aj v ďalších rokoch. Ich ceny by sa mali kvôli presune dopytu do Číny a ďalších rozvíjajúcich sa krajín zreteľne znižovať. Predpovedala to v stredu firma pre výskum trhu IDC.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

smartfón, trh

V tohtoročnom roku IDC čaká spomaľovanie rastu predaja smartfónov o 19,3 percenta. V minulom roku ich predaj vyskočil o 39 percent a po prvýkrát prekonal hranicu miliardy prístrojov. Trh by mal postupne spomaľovať rast do roku 2018, kedy sa zvýši o 6,2 percenta.

Odhad IDC potvrdzuje obavy investorov z toho, že explózia trhu smartfónov, ktorá začala iPhonom od spoločnosti Apple v roku 2007, sa chýli ku koncu. Platí to najmä pre lukratívne trhy Spojených štátov a ďalších vyspelých krajín, kde dávajú zákazníci prednosť drahším špičkovým modelom.

Podľa IDC ale v Severnej Amerike a Európe trh smarfónov v budúcich rokoch zvoľní roční rast pod 10 percent a v Japonsku ešte výraznejšie. Ich výrobcovia sa stále viac zameriavajú na Čínu, kde zákazníci prechádzajú od bežných telefónov na inteligentné prístroje s cenami pod 300 dolárov (asi 220 eur).

„Nové rastúce trhy budú mať iné pravidlá hry a prémiové modely nebudú hrať v týchto regiónoch v celkovom rastu trhu hlavnú úlohu,“ uviedol v správe podľa agentúry Reuters analytik IDC Ryan Reith.

Priemerná cena smartfónov v minulom roku klesla na 335 dolárov, čo už je výrazne pod cenami terajších vlajkových modelov najväčších výrobcov, akými sú iPhone 5S alebo Samsung Galaxy S4. Do roku 2018 podľa IDC cena zostúpi na 260 dolárov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy smartfón, trh

Diskusia (0 reakcií)