Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

IT projekty za 160 miliónov idú ďalej. Aj kritizovaný upgrade vládneho cloudu

14.06.2019, 07:30 | Jozef Andacký | © 2019 News and Media Holding

Vládna komisia v stredu (12. júna) schválila zatiaľ najväčší balík nových projektov informatizácie verejnej správy za viac než 157 miliónov eur, financovaných z eurofondového Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OP II). Medzi nimi aj upgrade vládneho cloudu a bezpečná infraštruktúra pre finančnú správu, v ktorých ítečkoví odborníci zo združenia Slovensko.Digital našli dosiaľ najviac rizík a nedostatkov.

  • Tlačiť
  • 1

Nové projekty majú zjednodušiť procesy v rezortoch financií, vnútra či zdravotníctva, viacero z nich má prierezový charakter. „Našim cieľom je znižovať byrokraciu a dávať občanom a podnikateľom jasný signál, že na tom, aby sa im na Slovensku žilo ľahšie, nám skutočne záleží,“ dodáva Erna Dohnáliková, sekčná šéfka na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), ktorý digitalizáciu štátu zastrešuje.

Schválenie projektu v komisii – Riadiacom výber pre prioritnú os 7 OP II – v princípe znamená, že jeho realizátor dostal definitívnu zelenú. V ďalšom kroku síce ešte s ÚPVII rieši zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku (eurofondovej dotácii), ale ak k nejakým zmenám príde, tak len malým. Verejné obstarávanie na dodávateľa môže bežať a vo väčšine prípadov aj beží paralelne.

Kritickejší pohľad do projektov vnášajú aktivistickí ítečkári, ktorí posudzujú ich pripravenosť a riziká na základe metodiky Red Flags. „Vidíme podstatný rozdiel v kvalite posudzovaných projektov,“ tvrdí Ľubor Illek zo Slovensko.Digital.

Neprehliadnite

Časť predkladateľov – napríklad ministerstvo spravodlivosti alebo Štatistický úrad SR – má podľa neho evidentný záujem nájsť najlepšie riešenie aj zmysluplnú cenu. „Na druhej strane je skupina projektov, pri ktorých kvalita predložených štúdií [realizovateľnosti] akoby ani nehrala úlohu a ani v rámci pripomienkovaní sa na nich nič podstatné nezlepšilo,“ dodáva.

Nové projekty informatizácie
(schválené 12. júna 2019)
Názov projektu Realizátor Investičné náklady (mil. € s DPH) Prevádzka na 10 rokov (mil. € s DPH) Red Flags podľa Slovensko.Digital
Vybudovanie nosnej infraštruktúry bezpečného informačno-komunikačného systému FS SR Finančná správa SR 43,4 33,7 3x
Zvýšenie kapacity vládneho cloudu v Datacentre Kopčianska Ministerstvo vnútra SR

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Finančná správa, informatizácia, Slovensko.Digital