Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Košickí študenti vyhrali svetovú súťaž v robotike

18.06.2018, 19:29 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

Tím slovenských študentov TalentumSAP zvíťazil vo finále celosvetovej súťaže pre mladých nadšencov robotiky First Lego League. V estónskom Talline uspeli v konkurencii 98 tímov z celého sveta.

  • Tlačiť
  • 2

Mária Kuczik, Oszkár Urbán, Maximilián Pándy, Oliver Dávitko, Ján Pavol Luby, Norman Kovács a Matúš Pačuta si vybojovali triumf s robotom určeným na detekciu prasklín v plastových rúrach.

Odborní porotcovia ich výskumný projekt postupne ocenili ako najlepší v súboji s projektmi viac ako 35-tisíc konkurenčných tímov z regionálnych, národných a európskych kôl.

Neprehliadnite

„Je neuveriteľné, že sme sa stali celkovými víťazmi, splnil sa náš tajný sen. SafeFlow bol vyzdvihnutý ako skutočne výnimočný, pri našom stánku sa vystriedal celý rad porotcov, ktorí chceli zblízka vidieť konštrukciu nášho robota,“ neskrývala nadšenie mentorka TalentumSAP Angelika Haneszová.

Slováci z Košíc vyhrali svetové finále medzinárodnej súťaže v robotike pre mladých First Lego LeagueZdroj: TalentumSAP

Slovenský tím sa do celosvetového finále súťaže First Lego League dostal po štvrtýkrát, napokon získal aj titul absolútneho šampióna.

Projekt SafeFlow na detekciu prasklín v plastových rúrach pozostáva z meracieho prístroja a plastovej rúry vybavenej odporovými vláknami. Merač vie na základe zmien odporu vo vláknach zistiť chybu, program následne odošle SMS správu na dispečing pomocou GSM modulu. Každá vodovodná rúra má svoje jedinečné ID číslo, pomocou ktorého vie dispečer presne lokalizovať poruchu.

Slováci uspeli vo FLL vďaka projektu na detekciu prasklín v plastových rúrachZdroj: TalentumSAP

Výnimočný výskumný projekt na celkové víťazstvo v súťaži nestačí. Účastníci musia zvládnuť aj zápolenie v troch ďalších kategóriách – tímová spolupráca, Robot Game a Robot Design. Do First Lego League sa môžu prihlásiť tímy žiakov vo veku deväť až 16 rokov.

First Lego League je medzinárodná súťaž pre študentov základných a stredných škôl. Každý rok v auguste predstaví vedeckú výzvu pre tímy.

Súťaž založil pred 20 rokmi americký inžinier a podnikateľ Dean Kamen, vynálezca vozíka Segway. Cieľom je podporiť vzdelávanie detí hravou formou v oblasti prírodných a technických vied (STEM).

  • Tlačiť
  • 2

Tagy robotika, školstvo, súťaž, vzdelávanie