Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kto tu fajčí crack

30.08.2012, 14:34 | Martin Jaroš | © 2012 News and Media Holding

Názor | Spor Apple vs. Samsung, Samsung vs. Apple bude mať podstatne väčšie dôsledky, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať (Komentár)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 64

Rubrika

Editoriál

jaros_komentar_nova

Áno, áno, Samsung sa pri tvorbe telefónu Galaxy S viac než inšpiroval iPhonom. Po prehre na súde sa odvolá a spor medzi gigantmi sa ešte potiahne. Apple nakoniec nezničí systém Android, akcie Samsungu sa spamätajú a život pôjde ďalej. Lenže to, čo sa v ostatných týždňoch odohrávalo na súde v severnej Kalifornii, nebolo len o vojne dvoch rivalov na trhu mobilných telefónov. Spor Apple vs. Samsung, Samsung vs. Apple bude mať podstatne väčšie dôsledky, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Lebo súd v plnej nahote ukázal, do akej obludnosti môže prerásť akákoľvek dobre mienená legislatíva.

Patentové právo sa začalo rozmáhať v 15. storočí a duch tejto regulácie bol vznešený: motivovať bystrých a odvážnych ľudí, aby um a talent venovali bádaniu, objavovaniu, tvoreniu, podnikaniu. Za tento ich prínos sa im spoločnosť má revanšovať tým, že z výsledku práce budú mať istý čas garantovaný príjem.

Pri bezprecedentnej explózii ľudského talentu a intelektu, ktorú prináša dnešná doba, sa nedá vyhnúť vzájomnej inšpirácii. Samsung sa pri prvej generácii telefónov Galaxy zviezol na vlne popularity prvých iPhonov. No inžinieri z Apple sa tiež nemôžu tváriť, že práve oni objavili rozloženie ikoniek do pravouhlej mriežky. Prvé iPhony mali revolučné viacdotykové ovládanie, ale inak boli „sto rokov za opicami“. No vzájomné pozeranie si na prsty hnalo pokrok dopredu a iPhone je dnes krásny a technicky vyspelý prístroj, ktorý sa ani trochu nepodobá na tiež krásny a sofistikovaný Samsung Galaxy najnovšej generácie. Boli by dnes na takej úrovni, keby sa ich výrobcovia sústavne nesnažili inováciami prekonať konkurenta a získať zákazníka na svoju stranu?

Patentové spory tento ideál kapitalizmu brutálne ubíjajú. Keď firmy namiesto bystrých mozgov investujú do bezhlavého nakupovania patentov, aby konkurenta udolali súdmi, regulácia zjavne vybočila z koľají. To naozaj zákazníci, ktorí chcú radšej čisté a ostré línie, majú mať lacnejšie telefóny ako tí, čo preferujú oblé rohy, na ktoré má patent Apple? Keď sa sudkyňa Lucy Koh pýtala právnikov jablkovej firmy, či fajčili crack, mala otázku smerovať inam: na úradníkov, ktorí vôbec prijímajú patentové prihlášky na triviálnosti, ako je vycentrovanie obrazovky a bohvie, možno raz i na samotnú hmotnú podstatu výrobku.

Patentovanie banalít, ktoré sa dá použiť na vysúdenie miliárd, má oveľa ďalekosiahlejšie dôsledky ako pokles ceny akcií Samsungu. Dá sa predpokladať, že po vynesení verdiktu technologické firmy začnú vo veľkom ukladať k ľadu zaujímavé nápady a novinky, ktoré by potešili alebo zlepšili život miliónom ľudí. Lebo veď čo ak ich niekto zažaluje pre obskúrny patent typu „využitie skrutiek na skompletovanie zariadenia“.

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU č. 34.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 34/2012. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 64

Rubrika Editoriál

Tagy Apple, Názory, Samsung