Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kurzová appka NBS za šesť a pol tisíc eur

05.06.2012, 12:00 | Jozef Andacký | © 2012 News and Media Holding

Daňovníkovi môže pri menových prepočtoch ušetriť pár sekúnd. Keď už si za to zaplatil

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

Appka dňa, NBS

Do sveta mobilných aplikácií - zatiaľ len pre iPhony - už prispela aj Národná banka Slovenska. Od firmy Millennium000, ktorá sa stará o prevádzku a rozvoj jej webu, si nechala dodať appku Kurzy. Čo softvérik, za ktorého vývoj zaplatila dodávateľovi 6 544 eur (s DPH), ponúka?

Ako naznačuje názov, ide o mobilnú obdobu online aktualizovaného kurzového lístka (ktorý preberá od Európskej centrálnej banky). Obsahuje kurzy troch desiatok globálnych aj exotickejších mien, vrátane historických hodnôt, ktorých vývoj dokáže takisto vizualizovať do podoby grafu. Druhou funkcionalitou je kurzová kalkulačka, pomocou ktorej možno prepočítať hodnotu v jednej mene do ktorejkoľvek inej meny z kurzového lístka (aj z historických hodnôt).

Mobilná appka NBS (k dispozícii je na stiahnutie zadarmo) môže pri hľadaní kurzu alebo napríklad prepočte ceny tovaru oproti webu ušetriť pár sekúnd. Otázka je, na čo národná banka potrebovala vlastnú aplikáciu, keď v App Store (a aj na Google Play) sú dostupné viaceré softvéry s podobnou, prípadne i širšou funkcionalitou. A trebárs českej appke Kurzy měn sa podobá aj po grafickej stránke.

kurzy NBS_1 300

  

kurzy men onmeco 300

Kurzy (NBS)              a             Kurzy měn

Tlačové oddelenie NBS vysvetľuje, že do vývoja appky sa pustili, lebo od začiatku tohto roka výrazne stúpol počet prístupov na jej web cez mobilné zariadenia, najviac cez iPhone, pričom najžiadanejšou stránkou je kurzový lístok. No a vlastný softvér podľa neho potrebuje z viacerých dôvodov.

Jedným z nich je, že banka „ručí za zverejnené údaje a údaje sú prístupné v slovenčine“ - na druhej strane, v disclaimeri appky sa uvádza, že kurzový lístok má len informatívny charakter. Appka má byť podľa tlačového oddelenia NBS tiež pripravená tak, aby sa mohla v budúcnosti rozširovať o funkcionality, ktoré nie sú doteraz súčasťou žiadnej dostupnej aplikácie. Aké nové funkcie by to mohli byť, to hovorcovia banky neuviedli.

A napokon, vlastnú appku má NBS aj preto, že sa „ako verejná inštitúcia a súčasť Eurosystému nemôže pri poskytovaní oficiálnych informácií spoliehať na rôzne bezplatné riešenia od subjektov, ktoré nie sú oficiálnymi zdrojmi kurzových informácií a za ktorých služby a spoľahlivosť nemôže/nedokáže niesť zodpovednosť“.

apkka app store appstore 3

Zdroj: Apple

Foto na titulke a v článku - AppStore

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Appka dňa, NBS