Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kybernetický útok zasiahol automobilku aj Deutsche Bahn. Ako sa brániť?

14.05.2017 | Marián Biel | ČTK | SITA

Diskusia (8 reakcií) Pravidlá diskusie

14.05.2017 | Roman Kanala

Treba dať veci na pravú mieru. Žiaden počítač napadnutý nebol. Len MS-DOS.

Najlepšou aktualizáciou je zmazať MS-DOS a inštalovať si Linux a ak niekto má aplikácie, ktoré sú viazané na MS-DOS, spúšťať ich vo virtuálnej mašine ako VMware alebo VirtualBox. MS-DOS priamo na hardwari nie je rozumné mať. Virtuálne mašiny je možné pohodlne zálohovať, robiť si snapshoty, alebo ich klonovať.

Úplne najhoršie je mať MS-DOS inštalovaný priamo na hardwari a pripojiť to na sieť. MS-DOS s konceptom "Advanced Zero Security" na sieť nepatrí. MS-DOS sa nedá ochrániť. Preto ho treba od siete izolovať a prevádzkovať len na súkromnej sieti bez prístupu von.

14.05.2017 | NasLinux

Plne suhlasim.

15.05.2017 | Brano L.

Obávam sa, že rovnaký problém by mal Linux, ak by bol rozšírený a používaný na 95% počítačov tak ako je to v prípade MS-DOS.

15.05.2017 | NasLinux

Myslim, ze do znacnej miery nie.
Linux ma inak zalozenu architekturu (jadro - aplikacie), inak riesene uzivatelske prava (nielen logicky, kde napr. pod Win nie je mozne nainstalovat a spustat mnozstvo SW pokial sa nepracuje s pravami Admin), distribucii je viacero, kde sa lisia od verzii kniznic, verzii aplikacii ... az po balickovacie systemy a v konecnom dosledku nie je tak prespikovany MS a pod. na peniaze zalozenymi pumpami typu .NET, Azure, Explorer ...

Mimochodom, Linux je pouzivany na min. 80% serveroch a spravidla je spravovany odbornikmi, co vedia co cinia a nespoliehaju sa na .exe - dalej - dalej - hotovo.

14.05.2017 | martin33

Utoky prebiehali vyhradne na operacny system MS Windows, utoky boli vykonane softwarom ktory vyvinula NSA (a unikol z jej "dcerskej firmy") a utocnici vyzadovali platbu v Bitcoinoch.
Za chvilu zacne politicko-medialna propaganda na zakaz alebo regulaciu jedneho z tychto troch faktorov. Bude to Windows, NSA alebo Bitcoin ? Tipnem si, ze na 99% to bude Bitcoin.

14.05.2017 | Roman Kanala

Nechápem, ako je možné, že v štátnej správe stále ešte používajú MS-DOS. Pritom nejaké predpisy o otvorených štandardoch existujú už asi 15 či 20 rokov. To sa týka formátu súborov, ale aj aplikácie by mali byť nezávislé od operačného systému. Ale tí darebáci tam robia nejaké distribuované DLL tak, aby to šlo len na MS-DOS. Linux nedáva bakšiš a nedá sa ukradnúť, a preto je protislovenský.

V štátnej správe by mali používať Libre Offce. Je zadarmo a netreba drahé licencie MS-DOS. Funguje rovnako pre Mac, Linux, MS-DOS a vo verzii PortableApps aj pre BSD a Android. http://www.libreoff...

Najhoršie je používanie MS-DOS kalicajtmi a vojakmi. Tam je funkčnosť otázkou prežitia. Švajčiari používajú OpenBSD a vedia prečo. OpenBSD je obľúbený u ruských hackerov. Priamo z krabice je inštalovaný tak, že nemá bezpečnostné diery. Za celú históriu mal len 2 či 3 bezpečnostné diery pri inštalácii z krabice bez akéhokoľvek nastavovania a záplatovania. http://www.openbsd.org

Na Federálnom tribunále v Lausanne majú už roky OpenOffice, lebo chcú mať za sebou komerčnú firmu s možnosťou supportu, ak by sa niečo stalo. OpenOffice teraz už nerobí Sun, ale Apache. LibreOffice vznikol ako spin-off projektu OpenOffice, lebo chceli mať funkčnosť ako MS-DOS Office a pôvodní developeri nesúhlasili. http://www.openoffi...

V Česku som videl v hoteloch Debian na mašínách, ktorý bootoval cez TFTP a pri každom reštarte mašiny sa preinštaloval. Šiel celý deň, ľudia tam nosili USB kľúče a robili ktoviečo po internete a večer o 22 h sa vždy všetko zmazalo a ráno o šiestej mašiny zapli, a tie sa samé konfigurovali zo servera. Trvalo to nejakých 10 minút a boli vždy funkčné. Rovnaký systém som videl v internet café a v kníhkupectvách, tak to asi robí nejaká firma. Pridajte si tam nejaký Samba server (SMB alebo CIFS, protokol MS-DOS, ktorý sa dá použiť aj z Unixu a Linuxu), prípadne nejaký cloud a je to riešenie pre celú kanceláriu. Žiaden vírus a mašina vždy čerstvá.
http://www.debian.org
http://www.ubuntu.com

Ubuntu je spin-off z pôvodného Debianu, keď najprv šlo o to, podporovať rýchlo po uvedení na trh drivery v nových hardwarových konfiguráciách. Potom sa profiloval ako Desktop Linux. Ale zas za cenu toho, že predbiehali Debian a robili rozhodnutia v knižniciach. Debian odmietal podriaďovanie sa svojmu dieťaťu a tak začala postupná bifurkácia oboch distribúcií. Najnovšie je Ubuntu leader aj na serveroch a hlavne pri cloudoch. Na desktop je dedikovaný Linux Mint. https://linuxmint.com

14.05.2017 | martin33

Predpisy o otvorenych standartoch existovali. Potom prisiel k moci znovu Fico, Microsoft pustil nejaky baksis a zrazu sa stali povolenymi formaty Microsoftu.
http://www.dsl.sk/a...

14.05.2017 | Roman Kanala

To sú ale darebáci. Od 15.3.2015 formát .xlsx? Formát .xls má všetko potrebné. Rich Text Format .rtf zakázaný? Veď ten existuje bezmála 30 rokov a pretože to MS-DOS publikoval (na rozdiel od iných zverstiev, kde formát bolo treba hádať a uhádnuť), tak sa .rtf ujal ako štandard.

Formát .docx má oproti .rtf viacero špecifík. Pri obyčajnom uložení súboru (Save) MS-DOS Word robí hlúpo dump pamäti a pripája na koniec súboru. Je to rýchle, ale nebezpečné. Ak robíte zároveň internet banking, píšete viacero vecí a niektoré dôverné, tak všetko sa vykydne do Wordu. Odjakživa bol spôsob, ako tomu zamedziť: namiesto Save použiť Save As... a dokument sa prepísal od nuly. RTF sa vždy zapíše ako nový, nie sú tam špionážne dumpy pamäti.

Druhá vec je, že RTF neprenáša vírusy schované v makroinštrukciách, ako .doc a .docx. Inak povedané, RTF bol jeden formát, kde ešte MS-DOS urobil veci poriadne. Asi naposledy v 1987, lebo odvtedy boli s jeho formátmi vždy spojené pasce a habaďúry.