Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Lenovo ThinkPad Tablet: Placka z inej sorty

28.04.2012, 13:30 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

eTREND víkend. Gadžet týždňa Drží sa notebookových koreňov, zaujme skôr biznis používateľov (Recenzia)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

ThinkPad Tablet spomedzi záplavy multimediálnych placiek všetkých značiek celkom isto vyčnieva – rozmermi. Na pomery tabletov posledných mesiacov je riadne bacuľatý. Rám okolo displeja nie je najtenší, ale ešte stále sa dá porovnávať s konkurentmi. No hrúbkou už ide nad priemer: štrnásť milimetrov je viac ako pri niektorých ultrabookoch. Výhrady možno mať aj k hmotnosti, takmer trištvrte kilogramu po pár minútach v rukách určite cítiť.

Na druhej strane, z pohľadu celkového spracovania patrí ThinkPad Tablet k najpevnejším zariadeniam tohto druhu na trhu. Celá zadná strana je z príjemného pogumovaného plastu, prednú stranu zasa chráni tvrdené sklo. Lenovo sa evidentne aj pri tabletoch snaží udržať prvotriednu kvalitu, ako to robí pri notebookových ThinkPadoch.

Dizajnovou zvláštnosťou (v pozitívnom zmysle) je veľký USB konektor a čítačka SD kariet. No tabletu nechýba ani slot na microSD karty, mini HDMI a microUSB konektor. Naopak, nie až taká pozitívna zvláštnosť sú štyri hardvérové tlačidlá pod displejom. Návrat o krok späť alebo na domovskú obrazovku sa ešte dá pochopiť. Ale samostatné tlačidlo pre internetový prehliadač a dokonca na zamknutie automatického otáčania obrazovky?

Vľavo hore sa nachádza otvor pre stylus. Prítomnosť dotykového pera v biznisovom tablete sa dala očakávať. Stylus má hrúbku ceruzkovej AAAA batérie, ktorá ho aj poháňa. Jeho citlivosť je na dobrej úrovni, dá sa použiť na písanie poznámok rukou. Pribalená aplikácia automaticky prevádza písaný text na digitálny, no nie vždy úspešne. Vlastne skôr neúspešne, pokiaľ nepíšete naozaj čitateľne.

Neduh stylusov – nechcené písanie položenou dlaňou – sa snaží lenovovský tablet eliminovať. Vychádza mu to čiastočne: v praxi sa občas nejaká bodka alebo čiarka opretým zápästím „nakreslí“.

Stylus sa predáva ako samostatné príslušenstvo, tak ako puzdro so vstavanou hardvérovou klávesnicou. Až s ňou sa ThinkPad Tablet stáva takmer plnohodnotným náhradníkom biznisového netbooku. Tablet sa ku klávesnici pripája cez USB. Nasadzovania a odpájanie je dosť komplikované, vyžaduje si to tréning.

Samotná klávesnica sa však vydarila. Napriek malým rozmerom sa na nej píše veľmi pohodlne. Možno pohodlnejšie než na väčšine netbookov. Nechýba jej kultový červený trackpad uprostred klávesov, hoci v tomto prípade optický. Fakt je, že po pripojení klávesnice treba počítať s ďalším pol kilogramom hmotnosti navyše.

Hardvérové parametre má ThinkPad Tablet striedme, ale postačujúce. Displej s HD rozlíšením (1 280 x 800) typu LCD IPS s jemným rastrom a vernými farbami neprekvapí v dobrom ani v zlom. Čip Tegra 2 s dvojjadrovým procesorom s taktom 1 GHz, gigabajt operačnej RAM pamäte a 16-, 32- alebo 64-gigový storage poskytujú výkon na všetky kancelárske, ale aj multimediálne záležitosti vrátane prehrávania full HD videa.

Dvojica kamier (predná s rozlíšením dva a zadná päť megapixlov) sú určené najmä na videohovory. Na snímanie fotografií sa hodia, len ak nie je nič iné poruke. Batéria so zapnutým WiFi vydržala osem a pol hodiny surfovania a pozerania filmov. Nie je to rekordný výsledok, aspoň že sa tablet dá nabíjať cez klasické USB, napríklad zo služobného notebooku.

ThinkPad Tablet beží na operačnom systéme Android. Na máj Lenovo naplánovalo jeho update na štvorkovú verziu, dovtedy si obchodní cestujúci musia vystačiť s tabletovou verziou 3.1. Lenovo k androidovému základu pribalilo zopár biznisových aplikácií a funkcií. Napríklad hardvérové šifrovanie dát, Docs To Go pre tvorbu a úpravu textu, tabuliek a prezentácií, aplikáciu na sieťovú tlač dokumentov alebo vzdialenú správu pracovnej plochy a tiež antivírus McAfee.

S cenou 350 eur za 16-gigabajtovú verziu je na tom ThinkPad tablet o niečo lepšie než konkurencia. Doplnková klávesnica so stylusom však vyjde na ďalšiu stovku.

Záverečné hodnotenie: V kombinácii so stylusom a klávesnicou môže ThinkPad Tablet biznisovú klientelu zaujať. Len treba byť tolerantný voči niektorým neduhom, ktorými táto placka trpí.

Lenovo ThinkPad Tablet v kocke

+

vyhotovenie a výkon

+

univerzálnosť vďaka stylusu a plnému USB

+

klávesnica s púzdrom

+

cena

hrúbka a hmotnosť

komplikované pripájanie ku klávesnici

Zariadenie zapožičalo Lenovo.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku – Lenovo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy hardvérová recenzia, Lenovo

Diskusia (0 reakcií)