Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

LocoRoco, Shiness či Skylar & Plux: Veľké zážitky za pár drobných

08.07.2017, 08:00 | Michal Korec

Recenzia | Či sa hráte na PC, konzole alebo handhelde, za posledné roky ste sa s nimi zrejme stretli. Vhodne vypĺňajú kalendár medzi veľkými AAA titulmi. Dokážu spôsobiť nečakaný ošiaľ, keď prinesú dobrý nápad. Sú to odložené tituly, na ktoré nemali veľké štúdia čas, alebo sa ich ujali odpadlíci, ktorí prešli do malého tímu. Prípadne ide o vysnívané projekty z indie scény alebo návrat k starým známym.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Vybrali sme pre vás šesticu takýchto titulov. Sú k dispozícii na rozličných platformách, pokrývajú rôzne žánre a myslíme si, že sa oplatí s nimi stráviť pár dní. Ponúkajú výborné dobrodružstvá a pritom stoja desať-pätnásť eur.

LocoRoco Remastered

LocoRoco Remastered (PS4)

LocoRoco je malá veselá hra, ktorá vyšla ešte v začiatkoch PlayStation Portable. A po 11 rokoch sa na PS4 dočkala plnohodnotného remaku s lepšou grafikou a trochu odlišným ovládaním, keďže na PSP sa vo veľkej miere spoliehala na funkciu gyroskopu a natáčanie celého handheldu do ľavej a pravej strany, čím ste ovládali veselé postavičky na displeji. Na PS4 suplujú pohyb tlačidlá na bočnej strane gamepadu a hra sa pýši vyšším rozlíšením, čo bude rozhodne stačiť na veľké TV.

Pointou hry je hľadať a zbierať malé žlté postavičky, ktoré postupne spájate do väčšej postavy a gúľate sa k domčeku na konci levela. Mechanizmy sú jednoduché – pohyb do bočných strán, spájanie a delenie žltých guľôčok – niekde potrebujete veľkú hmotu, aby ste preskočili prekážku naraz, inde sa musíte skôr rozdeliť na tucet menších guliek a prepchať sa cez istú pasáž.

Levely sú vymodelované do najmenších detailov, čo pomáha pri opakovanom hraní. Niektoré prejdete ako jazdu na jeden hlt. Opakované hranie je vhodné pre fanúšikov, čo chcú vyzbierať. Za aktuálnu cenu 10 eur ide o netradičnú japonskú zábavu a veľmi sviežu arkádu.

Impact Winter

Impact Winter (PC)

Akčná adventúra ráta s výbornou premisou: na Zemi sa po zrážke s asteroidom zmení atmosféra, takže panuje tu neskutočná zima a mrazivá krajina je všade navôkol. Mráz ovládol mestá i vidiek, všetko sa premenilo na nekonečnú bielu krajinu.

Vy spolu so skupinkou ďalších osadníkov mrznete na neznámom mieste a vydali ste signál na svoju záchranu. No musíte prežiť až 30 dní v chlade. V najhoršom prípade sa vaša hra končí skôr ako sa naplní časový limit, takže musíte zapojiť všetky zmysly a vydržať.

Predierate sa nehostinnými končatinami, manažujete zdroje, suroviny či teplo a stále vás niečo prekvapí. Príde aj čas na morálne rozhodnutia a je zrejmé, že niektoré hraničné situácie si budú vyžadovať obete v skupine, no snažíte sa vydržať a objavovať čas dá.

V hre solídne fungujú mechanizmy, neraz bojujete s ovládaním a malými nuansami – už vidíte a tušíte, kam sa hra uberá a občas vás tam nepustí. Na druhej strane, atmosféra je vynikajúca, priebeh mesiaca solídny. Grafika je najmä biela a po čase sa vám zunuje, no stále je dokáže prekvapiť a objavovanie jednotlivých lokalít má dobrý potenciál. Suma 20 eur je síce vyššia oproti konkurencii, ale je to zaujímavý zážitok pre vytrvalcov.

Skylar & Plux

Skylar & Plux (PS4, Xbox One, PC)

Skylar & Plux je milá 3D behačka pripomínajúca osvedčené páry hrdinov z iných hier (Ratchet a Clank, Jak & Daxter či naposledy Yooka Laylee). Pointa leží v spárovaní v dvoch nesúrodých postáv a poslaní do nebezpečnej akcie. V tomto smere ponúka novinka fyzicky upravenú mačičku so zbraňami a múdru sovu – jedna zaručí skákanie, streľbu a adrenalín, druhá veselé dialógy a komentovanie diania.

V jadre je to klasická 3D behačka, kde sa postupne mení svet a ponúka tradičné lokality ako futuristické labáky, vulkány, slnečné pláže i zamrznuté levely. Proti vám sa postavil nepriateľ CRT a chce spustošiť svet.

Neprehliadnite

Hrateľnosť je klasická. Jedna postava skáče na nedostihnuteľné miesta a zdoláva prekážky, pritom skúša bonusové predmety ako Jetpack, magnetickú rukavicu alebo časový orb. Tie sú vítanými obohateniami a odlišujú hru od behačkových klonov.

Mladší hráči skôr ocenia jasne postavené úrovne, vychytávky na každom kroku alebo sympatických hrdinov. Hrateľnosť je klasika, dizajn štandardný, ale práve farebná paleta, rozmanitosť levelov a občasné hádanky ju povyšujú nad priemer a nútia vás skúšať ďalej. Navyše z hry máte stále dobrý pocit a autori vám dožičia aj neustály pocit z postupu. Za 15 eur solídna voľba.

Seasons After Fall

Seasons After Fall (PS4, Xbox One, PC)

Atmosférická, občas melancholická behačka Seasons After Fall núka výborný nápad. Sprevádzate malú líštičku po lese v štyroch ročných obdobiach a hľadáte stratených lesných duchov. Je to vynikajúci nápad a autori už od začiatku cielia na mladšiu cieľovú skupinu a prispôsobili jej aj celú obtiažnosť hry.

Bežne sa totiž po úvodných leveloch razantne zvyšuje a neraz aj častí hráči behačiek majú čo robiť, aby hru do konca vôbec doťukli. Seasons After Fall však núka zaujímavú alternatívu – ku drastickým zmenám ani nedôjde – hráte v plynulom tempe, prechádzate premenlivým lesom a započúvate sa do malebnej hudby.

Na začiatku však líštičku vidíte pasívne a ovládate priamo malého lesného ducha prekonávajúceho isté prekážky. Až potom sa dostanete do kože sympatickej postavy, ktorá prechádza magickým svetom. Pár miest vás zastaví a odhalí hádanku na riešenie. Občas budete musieť prekonávať väčšie vzdialenosti či využiť vyššie skoky pomocou vyzretých rastlín, ku koncu máte dokonca možnosť meniť ročné obdobia.

Nováčikov azda prekvapí nutnosť vrátiť sa cez niektoré pasáže alebo pamätať si kľúčové momenty. Inak je Seasons After Fall veľmi príjemný titul – klasický zástupca žánru na prvý pohľad, ale s inou hrdinkou, príbehovým zložením i celkovou atmosférou. Za 15 eur sa dočkáte slušnej zábavy pre viacerých hráčov.

Shiness Lightning Kingdom

Shiness: The Lightness Kingdom (PS4, Xbox One, PC)

Shiness je akčná RPG miešajúca nielen viaceré žánre, ale aj herné štýly posledných období. Má nádych poctivého japonského dobrodružstva, hoci za ním stoja nezávislí Francúzi. Dlhočiznú hrateľnosť mení za strednú dĺžku (cca 30-40 hodín) a ponúka tradičnú skupinu bojovníkov, ktorá sa dostane na cestu do neznámeho sveta, kde sa odohráva konflikt medzi viacerými kráľovstvami.

Postupne zisťujete, čo stojí za vojnami a sami sa zapojíte do veľkých bojov, kde sa ku slovu dostanú údery, mágia a čo je najväčšia devíza hry – súbojový systém ako z bojovky. Čiastočne máte pocit, ako by sa do hry prepašovala plná bojová hra ako Tekken, no v skutočnosti má hra bližšie ku Dragon Ball či Naruto akčným hrám, kde sa kombinuje otvorený svet i schopnosť premyslene mlátiť ostatných.

Prvých 7-8 hodín má hra pomerne lineárny charakter, až potom otvorí celý svet a umožní získať viac schopností, zvýšiť úrovne postáv či objaviť nové ťahy. V druhej polovici už budete maximálne poznať, čo ako funguje, užijete si aj tie ťažšie súboje či vybraných bossov. Akurát príbeh nie je prepracovaný ako od japonských majstrov, inak hra drží pokope. Štandardná cena je vyššia (30 eur), no postupne sa už dostáva do prvých akcií.

Brave Dungeon

Brave Dungeon (3DS)

A na záver jedna chuťovka pre majiteľov handheldov a hier na cesty. Brave Dungeon ponúka základnú hrateľnosť z dungeonov: zoberiete dvoch parťákov, idete do najbližšej jaskyny a snažíte sa ju prejsť, splašiť poklady a eventuálne zahlušiť bossa.

To je všetko, čo hra ponúka – je jasne rozdelená na mesto, kam sa vždy vrátite z výpravy a vyrážate do piatich dungeonov, ktoré sú postupne ťažšie a ten posledný je najdlhší, aby ste mali výborný pocit z odvedenej práce a dosiahnutého finále. Po jeho zdolaní sa vám otvoria aj vyššie obtiažnosti či New Game+ na evenutálnu reprízu prechádzania jaskyňami.

Hrateľnosť je klasika a spolieha sa na výborne balansované povolania a ťahový súbojový systém. Brave Dungeon sa vzdal aj magických bodov, takže údery či mágiu si volíte priamo z menu, len na niektoré ťahy čakáte dlhšie, lebo sú vzácnejšie a iné využijete rýchlejšie. Hra tak lepšie rieši ponuku možností a ponúka širokú taktiku – či skôr čakať na mocné údery alebo skúsiť nepriateľa poraziť ľahšími. Sú tu bojovníci, liečitelia, mágovia, všetko podľa pravidiel žánru. Je to ľahká hra – na druhej strane za nízku cenu, cca 5-6 eur.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy recenzie hier

Diskusia (0 reakcií)