Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Mayerová opúšťa Google, bude šéfovať Yahoo

17.07.2012, 12:20 | ČTK | pst

Vrcholová manažérka Googlu zo dňa na deň prestúpila ku konkurencii

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Google, Yahoo

Novou generálnou riaditeľkou internetovej spoločnosti Yahoo sa stane Marissa Mayerová (37), ktorá roky pôsobila vo firme Google. M. Mayerová je piatou riaditeľkou Yahoo za posledný rok. Spoločnosť to oznámila v noci na utorok.

M. Mayerová začne pre Yahoo pracovať v utorok. Vyštudovala počítačovú vedu na Stanforde a pre Google začala pracovať v roku 1999 ako jeden z prvých zamestnancov. Pred odchodom z firmy bola zodpovedná za mapy a lokalizačné služby. Vo svojej kariére ale zodpovedala aj za vyhľadávanie či za emailovú službu Gmail.

Hovorí sa o nej ako o matematickom géniovi s výbornou pamäťou a posadnutosťou pre dizajn a módu. V Googli začínala v čase, keď bol ešte menší ako Yahoo. Teraz sú príjmy Googlu za mesiac porovnateľné s  príjmami Yahoo za celý rok.

Google priamu náhradu nemá

Podľa informácií servera All Things Digital Google zatiaľ neplánuje M. Mayerovú nahradiť. Jej úlohy sa prerozdelia medzi jej doterajších podriadených. Vedenie Googlu udržuje priateľský tón aj napriek tomu, že prechod jednej z najdôležitejších manažérok firmy ku konkurencii sa odohral doslova zo dňa na deň. „Pracoval som s Marissou roky – je to skvelá prodkutová manažérka. Je nesmierne inovatívna, potrpí si na dokonalosť a pre používateľov chce vždy to najlepšie,“ povedal predseda správnej rady Googlu Eric Schmidt.

Internetové stránky Yahoo si naďalej udržujú obľubu a mesačne majú 700 miliónov návštevníkov. Firme sa však nedarí zvýšiť tržby. Problémy Yahoo zhoršil úspech Googlu a sociálnej siete Facebook. Vymenovanie M. Mayerovej podľa analytikov naznačuje, že internetová spoločnosť sa chce znovu zamerať skôr na internetovú technológiu a produkty ako na obsah. Yahoo tiež dúfa, že M. Mayerovej sa podarí firmu vnútorne prečistiť a prilákať talentovaných inžinierov a manažérov. V priebehu utorka by Yahoo mala zverejniť výsledky hospodárenia za uplynulý štvrťrok.

Yahoo hľadá stabilitu

M. Mayerová vo funkcii nahradí Rossa Levinsohna (47), ktorý pred nástupom do Yahoo riadil internetové služby v News Corp a od mája bol dočasným riaditeľom Yahoo. Vtedy po šiestich mesiacoch vo funkcii odstúpil Scott Thompson kvôli škandálu s nepravdivými informáciami vo svojom životopise.

R. Levinsohnovi sa podarilo za krátku dobu pôsobenia uzavrieť dlho odkladanú dohodu o predaji časti podielu Yahoo v Alibaba Group, jednej z najúspešnejších čínskych internetových firiem. Vyjednal aj prímerie so spoločnosťou Facebook a odvrátil tak hroziaci súdny spor kvôli patentovým právam, ktorý ohrozoval partnerstvo Yahoo so sociálnou sieťou. Špekulovalo sa tiež, že sa stane trvalým riaditeľom firmy Yahoo, ktorej zamestnancom je od roku 2010.

Po nástupe do funkcie sa M. Mayerová pripojí k úzkemu kruhu žien na čele firiem zo Silicon Valley. Je medzi nimi Meg Whitmanová z Hewlett Packard, Virginia Romettyová z IBM a Ursula Burnsová z Xeroxu. M. Mayerová tiež od apríla pôsobí v správnej rade Wal-Mart Stores.

V rozhovore pre časopis Fortune M. Mayerová povedala, že by čoskoro mala nastúpiť na materskú. Termín pôrodu má 7. októbra. Uviedla však, že o svojom tehotenstve vedenie Yahoo informovala ešte pred svojím vymenovaním.

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Google, Yahoo

Diskusia (0 reakcií)