Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Microsoft predstavil Office 2013

17.07.2012, 17:30 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

Kancelársky balík pozmenil vzhľad, zameriava sa hlavne na dotyky a cloud

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Steve Ballmer je tento rok na pódiu stále častejšie. Po novinkách v operačných systémoch pre počítače, tablety a telefóny a nových tabletoch najnovšie hovoril šéf Microsoftu o novej generácii kancelárskeho softvérového balíka. Nový Office 2013 prichádza po dvoch rokoch a v rámci trendov a Windowsu 8 je pripravený ako pre počítače, tak dotykové displeje. A primárne sa už všetky dokumenty, tabuľky a prezentácie ukladajú na cloud.

Prvou zmenou je nové logo programu. Metro dlaždica s obrázkom akejsi prázdnej škatule sa dá interpretovať rôzne. Celkovo sa používateľské prostredie veľmi nezmenilo, rozdiel je v grafickom prevedení ponúk a ikoniek. Všetko ladí s prostredím Metro z prichádzajúceho Windows 8.

Revolučné zmeny ovládania sa nekonajú - len sa vylepšil systém Ribbon z verzie Office 2007. Ponuky a ovládanie je prispôsobené tomu, aby sa pohodlne ovládalo nielen klávesnicou a myšou ale aj stylusom a prstom. Nový Office 2013 je tak pripravený pre tablety Surface, ale aj Windows 8 tablety ostatných značiek a to aj vo verziách s ARM procesorom.

Pri všetkých aplikáciách kancelárskeho balíka je vpravo zobrazenie práve prihláseného používateľa. Prihlásenie do Microsoft LiveID účtu je dôležitým krokom, pretože sa tým autorizuje aj SkyDrive účet. A ten je po novom primárnym úložiskom pre všetky vytvorené dokumenty.

Dá sa s nimi tak pracovať na akomkoľvek počítači s už nainštalovaným Office balíkom alebo aj bez neho cez prehliadač, no už v cloudovej verzii Office 365. Ukladanie funguje aj v offline režime, po pripojení k internetu sa dokumenty synchronizujú. Nastaviť sa, samozrejme, dá aj ukladanie na lokálny disk. Funkcia roaming umožní na SkyDrive ukladať nastavenia používateľa. Po prihlásení sa tak automaticky upraví používateľský slovník či makrá.

S dokumentami uloženými na cloude je potom jednoduché manipulovať, zdieľať alebo kooperovať s kolegami na ich úprave. Prípadne ich používať v sociálnych sieťach. Office 2013 podporuje Facebook a LinkedIn. Priamo z týchto sieti sa dajú vkladať do dokumentov obrázky, bez nutnosti ich najprv ukladať na disk počítača.

Prakticky vyzerá funkcia zapamätania si ukončenej práce. Po opätovnom otvorení dokumentu sa zobrazí presne na tom istom mieste, kde bol kurzor pri jeho zatvorení. Skype, ako čerstvý prírastok do portfólia Microsoftu je tiež priamo implementovaný do Officu, hlavne do Outlooku, z ktorého umožňuje robiť videohovory.

Nová bude aj možnosť distribúcie, pomocou predplatenia služby. Zákazník potom za zatiaľ nešpecifikovaný mesačný poplatok dostane bezplatné upgrady, viac diskového priestoru na SkyDrive a tiež 60 minút na telefonovania do celého sveta cez Skype.

Office 2013 je dostupný na vyskúšanie, podmienkou je minimálne systém Windows 7 a dva gigabajty operačnej pamäte pre 64 bitovú verziu.

Oficiálna dostupnosť kancelárskeho balíka nebola upresnená, najskôr by to mohlo byť v októbri pri uvedení Windows 8. Oveľa pravdepodobnejší je začiatok budúceho roka. Rovnako ostali tajomstvom ceny. Noviniek bude ešte pribúdať a upresnené budú na jeseň.

 

 

Foto v článku a na titulke - Microsoft

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Microsoft, Office

Diskusia (0 reakcií)