Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Microsoft predstavil Windows Phone 8

22.06.2012, 16:15 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

Telefón ponúkne tucty vylepšení. Nebude ale kompatibilný s terajšími zariadeniami

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Po tabletoch sa dostalo osmičkovej pozornosti aj smartfónom. Microsoft na veľkolepej tlačovej konferencii prezradil, že jeho nový operačný systém pre inteligentné mobily bude podporovať HD rozlíšenia, viacjadrové procesory, NFC a veľa iného. Nie úplne nadšení ale zostali majitelia smartfónov so systémom Windows Phone 7, napríklad všetkých Lumií od Nokie. Na novú verziu systému upgradovať nebudú môcť.

Windows Phone 8 je postavený na tom istom jadre ako systém Windows 8 pre tablety a osobné počítače. Doterajšie verzie mobilných systémov (vrátane sedmičkovej) pracovali s jadrom Windows CE, staré už takmer 15 rokov. Aj preto sa Microsoft rozhodol pre reštart: na jeseň budú všetky „nové okná“ osmičkové. Ešte viac prepojená bude práca a zábava medzi mobilom, smartfónom a PC, čo by malo podľa Microsoftu prilákať aj vývojárov softvéru. Pre Windows Phone 7.5 je momentálne dostupných približne stotisíc aplikácií.

Medzi nové funkcie Windows Phone 8 patrí podpora až 64-jadrových procesorov. To znamená nielen zrýchlenie, ale hlavne záruku, že morálne zastaranie nehrozí minimálne niekoľko rokov. Windows Phone 7 bol známy rýchlosťou aj s jednojadrovými procesormi, no s vyšším výkonom sa vývojárom nebudú klásť žiadne hranice. Optimalizovaná bola aj správa spotreby, takže napriek vyššiemu výkonu viacjadrových procesorov by mali nové mobily s oknami vydržať minimálne rovnako dlho, ako terajšie modely.

Pre čo najlepšiu optimalizáciu boli hardvérové požiadavky na výrobcov smartfónov s Windows Phone dosť striktné. Tieto požiadavky sa s príchodom mobilných osmičiek rozšírili aj v oblasti displeja. Z terajšieho maxima 800 x 480 bodov sa už budú dať použiť aj obrazovky s HD rozlíšením 1280 x 768 alebo 1280 x 720 bodov.

Vítanou zmenou je podpora pre pamäťové karty. Už sa tak netreba spoliehať len na vnútornú pamäť, prípadne na cloudové úložisko. Ďalšou novinkou je, že Windows Phone 8 si rozumie s technológiou NFC. Nebolo špecifikované, či nahradí Bluetooth pri posielaní dát medzi mobilmi. Microsoft sa ale chválil, že zatiaľ čo Google používa NFC na platby a Apple zasa Passbook s virtuálnymi vstupenkami, vernostnými kartami či cestovnými lístkami, Windows 8 má oboje.

Veľké vylepšenia sa týkajú, samozrejme, hlavne softvérovej časti. V prvom rade sa vylepšila úvodná obrazovka. Živé dlaždice prostredia Metro sú flexibilnejšie, dá sa už upravovať aj ich veľkosť. Lepšie je využitá celá plocha displeja a neostávajú prázdne miesta ako doteraz.

Do vývoja mobilových osmičiek zasiahlo partnerstvo s Nokiou. WP 8 už nebude používať Bing Mapy, ale Nokia Mapy s offline navigáciou. Nemilá správa pre výrobcov samostatných navigácií. Od jesene bude bezplatná navigácia súčasťou všetkých mobilných systémov, zatiaľ ale len pre vybrané regióny.

Súčasťou WP8 je aj úplne nový internetový prehliadač Internet Explorer 10, ktorý si veľa požičiava z verzie pre PC. Mal by byť rýchlejší, bezpečnejší a jednoduchšie použiteľný. Priamo v systéme bude zakomponovaný aj komunikačný program Skype.

Presná dostupnosť ani pri Windows Phone 8 nebola zverejnená, objaví sa v rovnakom čase ako Windows 8 pre PC. A to znamená, že pravdepodobne v októbri tohto roku. Z výrobcov hardvéru sa už „do poradovníka zapísali“ Samsung, HTC, Huawei a Nokia. Rozšíri sa aj počet jazykových mutácií, podľa neoficiálnych informácii by konečne mala pribudnúť aj slovenčina.

V rovnakom čase bude dostupný aj update pre terajšie smartfóny s Windows Phone a to vo verzii 7.8. Ten bude obsahovať viacero noviniek zo systému Windows Phone 8, napríklad novú úvodnú obrazovku. Tieto osmičkové funkcie nebudú ale dostupné pre úplne všetky terajšie mobily s oknami, bude záležať od hardvérovej výbavy.

Rovnako aj aplikácie pre WP 8 sa nebudú dať spustiť na mobiloch s WP 7.8. Bude teda zaujímavé sledovať, ako sa bude dariť napríklad Lumii 900, ktorá sa na Slovensku začne predávať od júla a už pred jej štartom je známe, že bude používať operačný systém odsúdený k stagnácii.

 

Foto v článku a na titulke - Microsoft

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy Microsoft, Windows Phone 8