Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Milióny od investorov sú fuč. Top 5 startupov, pre ktoré bol rok 2019 osudným

31.12.2019, 10:00 | Tomáš Bakoš | © 2019 News and Media Holding

Startupová komunita nie je len o úspešných podnikateľských príbehoch či obľúbených zdieľaných kanceláriách s hernými konzolami a pingpongovými stolmi. Pre mnohých podnikateľov je rozbehnúť úspešnú firmu nedosiahnuteľná méta.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

startup

Žiadny zakladateľ startupu, samozrejme, nechce byť súčasťou klubu neúspešných podnikateľov. Zatiaľ čo spustenie úspešného startupu vyžaduje talent, odbornosť, technologické know-how či financovanie, tak nad jeho výsledkom zakladatelia až takú kontrolu nemajú. Niektorí to nazývajú „dobré načasovanie či šťastie“.

Neprehliadnite

Je nutné však dodať, že nie každý neúspešný startup je potrebné označovať za zlyhanie. Niektoré z nich boli inovatívne vo svojich oblastiach a ostatné firmy či ľudia sa poučili a ťažili z ich práce. Niektoré neúspešné startupy dokonca dokázali priniesť peniaze späť investorom. To sú však len výnimočné príklady. Mnohé neúspešné startupy boli dotované rizikovým kapitálom a dokázali spáliť stovky miliónov od svojich investorov. Aj také nájdeme medzi tými, ktoré v roku 2019 ukončili svoju činnosť.

Anki (2010-2019)

AnkiZdroj: Facebook / Anki

Anki bol technologický startup, ktorý priniesol umelú inteligenciu a robotiku z výskumných laboratórií do života bežných ľudí. Firmu založili v roku 2010 absolventi robotického inštitútu na Carnegie Mellon univerzite Boris Sofman, Hanns Tappeiner a Mark Palatucci. Najväčším úspechom startupu zo San Francisca bolo uvedenie malého robota v roku 2016. Dostupný bol na trhu pod menom Cozmo. To si však vyžadovalo obrovské investície a prijatie animátorov z Pixar či Dreamworks. Koncom roku 2018 spoločnosť uviedla podobný produkt orientovaný skôr pre dospelého spotrebiteľa. Portál Techcrunch informuje, že Anki ukončila koncom apríla 2019 svoju činnosť aj napriek tomu, že predala 1,5 milióna robotov a státisíce modelov Cozmo.

Pokračovanie článku - stránka 1 z 2
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
  • Tlačiť
  • 1

Tagy startup