Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Mladý vedec zo Slovenska zabodoval vo svetovej súťaži Intelu

21.05.2012, 11:45 | redakcia TREND.sk Technológie

Peter Horváth z Brezna za inovatívnu metódu detekcie kadmia získal tretie miesto v kategórii chémia

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Intel

Peter Horváth, žiak Gymnázia Jána Chalupku z Brezna uspel v medzinárodnej súťaži mladých vedcov, študentov stredných škôl Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair). Za inovatívnu metódu detekcie koncentrácie toxického kovu kadmium napríklad v odpadových vodách získal tretiu cenu v kategórii chémia a prémiu tisíc dolárov.

Podujatie ISEF patrí medzi najväčšie súťaže pre mladých vedcov na svete. Od roku 1950 ho organizuje Society For Science & The Public, jej sponzorom je spoločnosť Intel. Tento rok sa v nej 1 500 stredoškolákov zo sedemdesiatich krajín sveta uchádzalo o ceny a granty v celkovej hodnote tri milióny dolárov.

Slovensko každoročne na Intel ISEF reprezentujú víťazi vybraní združením Amavet počas Festivalu vedy a techniky, ako aj víťazi súťaže Scientia Pro Futuro združenia Mladí vedci Slovenska, ktorí nominovali práve P. Horvátha. Ten už stihol vyhrať zlatú medailu v súťaži Genius Olympiad v roku 2011.

Absolútnym víťazom Intel ISEF 2012 sa stal 15-ročný Jack Adracka z amerického Marylandu za objav novej metódy na detekciu pankreatickej rakoviny. Na základe diabetického testovacieho papiera vytvoril jednoduchý tyčinkový senzor na testovanie krvi, alebo moču na prítomnosť počiatočného štádia rakoviny pankreasu.

Jeho štúdia vyústila do 90-percentnej presnosti a ukázala, že jeho riešenie je 28-krát rýchlejšie a 28-krát lacnejšie a stokrát citlivejšie ako súčasná metóda. J. Adracka dostal cenu Gordona E. Moora, pomenovanú na počesť spoluzakladateľa a bývalého predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa spoločnosti Intel, v hodnote 75-tisíc amerických dolárov.

Zdroj: Intel

Peter Horváth

Foto na titulke a v článku - Intel

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Intel

Diskusia (0 reakcií)