Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na Slovensko dorazila streamovacia služba pre hipsterov. Plex je zadarmo, ale je v tom háčik

06.12.2019, 14:00 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

Kto si vie odvyknúť od lineárneho televízneho programu a rozumie si s technológiami, môže si filmy a seriály vychutnávať na viacerých streamovacích službách ako Netflix či HBO Go. Plex sa do tejto skupiny pridal s nevšednou ponukou streamovania úplne zadarmo. Ako isto tušíte, také ružové to nebude.

  • Tlačiť
  • 2

Plex je v zahraničí obľúbená platforma, ktorá používateľovi dovoľuje kdekoľvek na svete po prihlásení sledovať svoj obsah a tiež živé TV vysielanie. Od decembra pridali možnosť streamovať stovky filmov a seriálov. Centa tejto služby je 0 eur.

Plex má na Slovensku veľmi obmedzenú videotéku

Po registrácii je možné tituly rovno sledovať. Nie je ani potrebné zadať číslo kreditnej karty. Filmy a seriály sa dajú pozerať cez webový prehliadač, ale aj aplikácie pre Windows, iOS, Android TV a ďalšie.

Neprehliadnite

No a teraz k tej druhej strane mince. Je zrejmé, že legálna streamovacia služba nemôže fungovať úplne bez nejakého zdroja tržieb. V tomto prípade nimi nie sú mesačné platby od používateľov, sú to príjmy od zadávateľov reklamy. Počas pozeranie filmov a seriálov sa zobrazujú reklamné bloky, podobne ako pri sledovaní štandardného televízneho vysielania.

V zahraničí má Plex oveľa atraktívnejšiu ponukuZdroj: Plex

V tomto prípade by bol presnejším prirovnaním YouTube. Používateľ si zvolí čo a kedy chce pozerať, ale priebežne ho v pozeraní preruší reklama.

To by možno pre mnohých nemusela byť až taká prekážka. Žiaľ, nie je jediná. Druhou je absencia akéhokoľvek dabingu, dokonca nenájdete ani české alebo slovenské titulky.

Zdroj: Plex

Ak by ani to nebol zásadný problém, aj tak je to kvôli lokálnym právam na Slovensku služba len pre veľmi špecifickú cieľovú skupinu divákov. Konkrétne takú, ktorá vyhľadáva bollywoodsku produkciu a americké a európske béčkové až céčkové tituly, bez jediného väčšieho filmového hitu. S výnimkou pár hollywoodskych klasík z 50. a 60. rokov. Plex je teda niečo ako streamovacia služba pre hipsterov. Pre používateľov s americkou IP by sa mali objaviť aj štandardné tituly ako Apokalypsa (Apocalypse now), Zúriaci býk (Raging bull) alebo Terminátor. 

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Apple TV+, HBO Go, Netflix, streamovanie